Kış ayları, kültür ve sanat anlamında her zaman oldukça heyecan verici geçiyor. !f İstanbul, Oscar Ödülleri ve İstanbul Film Festivali’nin programının açıklanması gibi olaylar sinema cephesindeki heyecanın nedeni olurken, birkaç yıldır buna Ocak ayı sonu gibi erken bir tarihte programını açıklayıp biletlerini satışa sunan İstanbul Müzik Festivali eklendi. 42. İstanbul Müzik Festivali’nin geçtiğimiz hafta açıklanan programından önerilerimi listeledim:

İKSV festivallerinin en köklüsü olan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 42. kez, 31 Mayıs – 27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin teması ise “Doğanın Şarkısı” olarak belirlendi. Programdaki 25 konser arasında orkestra konserleri, oda müziği konserleri, 2 dünya prömiyeri, birçok Türkiye prömiyeri, dünyaca ünlü orkestra ve sanatçılar ile baroktan çağdaş klasik müziğe geniş bir eser yelpazesi var. Ayrıca “Pazar Klasikleri” konsepti ile park ve bahçelerde gerçekleşecek ücretsiz konserlere de mutlaka göz atmalısınız.

Festival biletleri 8 Şubat Cumartesi günü satışa çıkıyor. Henüz programınızı yapmadıysanız, birkaç öneri ile işinizi kolaylaştırmaya çalışayım:

idso

Yeni Başlayanlar İçin:
İDSO & Nelson Freire 18 Haziran Çarşamba, 20:30, Aya İrini

Dinlemeye alışkın olmasanız da en azından bir konser dinleyerek klasik müziği sevme isteğiyle yanıp tutuşuyorsanız, doğru konseri seçmek çok önemli. Gidip ilk deneyiminizde çağdaş klasik müziğin zorlayıcı notalarını ya da deneysel bestecilerin uzun eserlerini anlamaya çalışırsanız klasik müzikten nefret bile edebilirsiniz. Bu nedenle, öncelikle doğru yıldasınız! Çünkü “Doğanın Şarkısı” teması, müziğin en önemli ilham kaynaklarından olan doğaya adanmış, birçoğu oldukça melodik ve dinlemesi kolay eserleri çatısı altında topluyor. Benim önerim, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve piyanist Nelson Freire‘i bir araya getirecek olan konser. Konser programında Mendelssohn Bartholdy, Grieg, Ravel ve Debussy‘nin doğa ve denizden ilham alarak bestelediği eserler yer alıyor. Norveçli besteci Grieg’in la minör piyano konçertosu duyabileceğiniz en güzel piyano konçertolarından. Debussy’nin “La mer” (deniz) eseri ise Turner’ın tablolarındaki denizi anımsatan melodilerilere sahip. Ayrıca, ilk klasik müzik konseriniz için Aya İrini’den daha güzel bir mekan seçimi olabilir mi?

NOHE2041

Müziğin Birleştirici Gücüne İnananlar İçin:
Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası 10 Haziran Salı, 20:30, Zorlu Center PSM

Eğer “El sistema” adlı sosyal projeden haberiniz yoksa, mutlaka José Antonio Abreu ve El sistema’nın hikayesini okuyun. Venezüella’nın ekonomik olarak en alt sınıfında yer alan çocukları klasik müzikle tanıştıran, onları eğiten, sonsuz imkanlar sunan ve kısa sürede tüm ülkeye hatta kıtaya yayılan bu projenin sonucunda bugün Venezüalla’dan birçok gençlik orkestrası, solist ve hatta şef çıkmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Müzik Festivali’nin özel etkinliği olarak dinlediğimiz Simon Bolivar Gençlik Orkestrası’nın ardından bu yıl festival programı proje kapsamındaki bir başka gençlik orkestrasını ağırlıyor: Christian Vásquez’in yöneteceği, yaklaşık 220 müziyenden oluşan Teresa Carreño Gençlik Orkestrası. Programda Berlioz, Stravinsky ve Rimsky-Korsakov var. “Ateş Kuşu Süiti” ve “Şehrazad” gibi hareketli, enerjik, dinamik eserler gençlik orkestralarına çok yakışıyor.

koro

İlk Olmak İsteyenler İçin:
Bir Dünya Prömiyeri: Raskatov’dan “Crying in the Wilderness” 13 Haziran Cuma, 20:30, Aya İrini

Festival bildiğiniz gibi birkaç yıldır çağdaş klasik müzik repertuarına katkıda bulunmak için dünyaca ünlü bestecilere eser siparişleri veriyor ve eserlerin dünya prömiyerleri İstanbul Müzik Festivali programındaki konserlerden birinde, bestecinin katılımı ile gerçekleşiyor. Bu yılın siparişlerinden ilki, Rus besteci Alexander Raskatov’a sipariş edilen “Crying in the Wilderness” adlı eser. Eseri, Sinfonia Varsovia ve Varşova Filarmoni Korosu seslendirecek. Programda ayrıca Raskatov’un oldukça eğlenceli “The Seasons Digest” eseri ve viyola ve orkestra için konçertosunun Türkiye prömiyeri de var. (Solist: Yuri Bashmet (viyola)).

fazil_say

Farklı Bir Mekan İçin:
Ölümünün 60. Yılında Sait Faik’i Hatırlamak – Fazıl Say ve Arkadaşları 25 Haziran Çarşamba, 21:00, Burgazada Meydanı

Festivalin ikinci eser siparişi ise Fazıl Say’a verilmiş. 40. İstanbul Müzik Festivali’nde dünya prömiyeri gerçekleşen 2. Senfoni’nin ardından Say, “Sait Faik’i Hatırlamak” adlı bir eserle tekrar festivalle işbirliği yapıyor. Ölümünün 60. yılında, Sait Faik için bestelenen eserin prömiyeri de yazarın yaşamında önemli bir yeri olan Burgazada’da yapılacak. Say’ın bu anlamlı eserinde kendisine Borusan Quartet, Derya Türkkan (kemençe), Hakan Güngör (kanun), Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar), Birsen Tezer (vokal) ve Serenad Bağcan (vokal) eşlik edecek. Özen Yula’nın sahneye koyduğu projenin anlatıcıları ise ünlü tiyatrocular Demet Evgar, Esra Bezen Bilgin ve Songül Öden. Eserin Burgazada Meydanı’ndaki prömiyerine yer bulamazsanız, 26 Haziran’da Zorlu Center PSM’deki tekrarına bilet alabilirsiniz.

yuja_wang_(1)

Yıldız Arayanlar İçin:
BİFO & Yuja Wang 27 Haziran Cuma, 20:30, Zorlu Center PSM

Son yıllarda, ‘batı’da doğan klasik müziğin kusursuz yorumlarına ‘doğu’da rastlamak mümkün oluyor. İstanbul Müzik Festivali de, birkaç yıl önce konuk ettiği Lang Lang’ın ardından bu kez bir başka usta piyaniste, Yuja Wang‘a yer veriyor. BİFO ile birlikte festivalin kapanış konserinde dinleyeceğimiz Wang, Çaykovski‘nin 1 no’lu si bemol minör piyano konçertosunu seslendirecek. Dalgaların müziğine kapılacağınız bu muhteşem konçertonun ardından BİFO “Doğanın Şarkısı” temasına layık bir kapanış eseri olan Strauss‘un “Alp Senfonisi” ile karşımızda olacak.

Yetmez diyenler için, yukarıdaki önerilerim dışında kalan konserlerden 3 kişisel favorimden de bahsedeyim:

eskisehir_anadolu_universitesi

Festival Genç Solistini Sunar 7 Haziran Cumartesi, 20:30, İş Sanat

Festival bu yıl üçüncü kez genç solistini arıyor, buluyor ve sunuyor. Keman ve çellonun ardından bu yıl piyano dalında düzenlenen ulusal yarışmanın sonuçları önümüzdeki aylarda açıklanacak; solist ve program da belli olmuş olacak. Tüm bu belirsizliğe rağmen genç solistleri desteklemek, genç solistleri tanımak için bu konsere biletinizi düşünmeden alın. Üstelik ikinci yarıda Hakan Şensoy yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası “Doğanın Şarkısı” deyince akla ilk gelen eser olan Beethoven’ın “Pastoral” senfonisini seslendirecek.

Steven_Isserlis

Milli Reasürans Oda Orkestrası & Steven Isserlis 4 Haziran Çarşamba, 20:30, İş Sanat

Festivalin Açılış Konseri’nin ardından gelen ilk konserinde dünyaca ünlü çellist ve müzik eğitimcisi Steven Isserlis, Dvorak’ın si minör çello konçertosu ile İş Sanat’a konuk olacak. Yorumu ile Jacqueline du Pré’yi andırdığı söylenen Isserlis, son yıllarda kazandığı ödüllerle de dikkat çekiyor. Henüz dinlemediğim bu solisti tanımak için konseri hemen listeme ekledim.

 

Sinfonia_Varsovia

Sinfonia Varsovia & Piotr Anderszewski 16 Haziran Pazartesi, 20:30, Aya İrini

2014, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü. Bu da, 2012’deki Hollanda destekli kültür ve sanat projeleri çılgınlığının Polonya versiyonunu yaşayacağımız anlamına geliyor. İşte bu kutlamalar kapsamında Sinfonia Varsovia 42. İstanbul Müzik Festivali’nin yerleşik konuk orkestrası olacak ve 3 konserle programa dahil olacak. Bu konserlerden birinde orkestranın eşlik edeceği solist ünlü Polonyalı piyanist Piotr Anderszewski. Bu ay İş Sanat’ta da dinleme fırsatı bulduğumuz solist, Polonyalı besteci Szymanowski’nin piyano ve orkestra için senfonisi, “Senfoni Konçertant”ı seslendirecek. Konserin ikinci yarısında ise Sinfonia Varsovia, Çaykovski’nin 5. senfonisini yorumlayacak.

muzik_logo

 

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR