İstanbul’un ve İKSV’nin en köklü festivali İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 46. yaşını kutluyor. “Aile Bağları” temasıyla 23 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında sürecek festivalde dünyaca ünlü solist ve orkestralar, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle buluşacak.

İşte 46. İstanbul Müzik Festivali programından seçtiğimiz 10 konser:

Açılış Konseri: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Yekwon Sunwoo

Fotoğraf: Jeremy Enlow

Festival açılışında notalarla dalgaları aşın, Yekta Kara’nın kariyerini kutlayın.

14 yıldır olduğu gibi, bu yıl da festivalin Açılış Konseri’nde, Sacha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı ve bir genç yıldızı dinleyeceğiz: 2017 XV. Uluslararası Van Cliburn Piyano Yarışması’nın 29 yaşındaki Güney Koreli birincisi Yekwon Sunwoo, bu yılki açılış konserinin solisti olarak sahnede olacak. Sunwoo, Rachmaninov’un en zorlu konçertolarından, engin okyanus dalgaları üzerinde bir yolculuğa çıkmışsınız hissi veren 3 no’lu piyano konçertosunu seslendirecek. Konserden önce gerçekleşecek ödül töreninde ise, bu yılki Onur Ödülü, Türkiye ve dünyada yüzlerce opera sahneye koymuş rejisör, dramaturg ve sanat yönetmeni Prof. Yekta Kara’ya takdim edilecek.

23 Mayıs Çarşamba 19.00 @ Lütfi Kırdar UKSS İstanbul Film Festivali 2018 Programı

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Charlie Siem

Fotoğraf: Mariell Amelie

Çaykovski’nin tek keman konçertosunu bir virtüözden dinleyin.

Klasik müziği yeni dinleyicilerle buluşturmak tutkuyla çalışan keman sanatçısı ve yetenekli solist Charlie Siem, karizması ve moda evleriyle yaptığı işbirlikleriyle de adından sıkça söz ettiren popüler bir isim. Siem, Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası eşliğinde festivalin ikinci gecesinde Aya İrini’nin büyüleyici atmosferinde sahne alacak. Programda, Çaykovski’nin bestelediği tek keman konçertosu olan re majör keman konçertosunun yanı sıra Rachmaninov’un son bestesi olma özelliği taşıyan Senfonik Danslar da var.

25 Mayıs Cuma 20.00 @ Aya İrini Müzesi

 

Filarmonica della Scala & Daniil Trifonov İstanbul Film Festivali 2018 Programı

Fotoğraf: Daria Acosta / DG

“Operanın Mabedi”nden gelen orkestra ve çağımızın en müthiş piyanistlerinden birini canlı dinleyin.

Dünyanın en ünlü operalarından La Scala Tiyatrosu’nun orkestrası Filarmonica della Scala, dünyanın en ünlü şeflerinin yönettiği, en ünlü solistlerinin konuk olduğu, İtalya’nın en önemli orkestralarından. ‘En’lerin orkestrası Filarmonica della Scala, kuşkusuz bu yılki festivalin de öne çıkan konukları arasında yer alıyor. Konuk şef Daniel Harding yönetimindeki orkestra, çağımızın en yetenekli piyanistlerinden Daniil Trifonov’a eşlik edecek. Programda Prokofiev’in 3 no’lu piyano konçertosunun yanı sıra Beethoven’ın “Eroica” senfonisi de var.

27 Mayıs Pazar 20.00 @ Lütfi Kırdar UKSS

 

Yıldızlarla Oda Müziği: Skride Quartet İstanbul Film Festivali 2018 Programı

Oda müziğinin tadını, müzik tarihinin en sevilen piyano dörtlüleriyle çıkarın.

İstanbul Müzik Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da oda müziğini programından eksik etmiyor ve Yıldızlarla Oda Müziği ve Festival Buluşmaları serilerine devam ediyor. Yıldızlarla Oda Müziği serisinin bu seneki ilk konseri, festivalin “Aile Bağları” temasına bir hayli uygun: İki kardeş, Baiba Skride (keman) ve Lauma Skride (piyano) tarafından kurulan Skride Quartet’te aynı zamanda Lise Berthaud (viyola) ve Harriet Krijgh (viyolonsel) yer alıyor. Bestecilerin oda müziği eserlerini de adeta birer senfonik yapıt gibi ele aldıkları programlarında, Bridge, Mozart ve Brahms’tan piyanolu dörtlüler dinleyeceğiz.

30 Mayıs Çarşamba 20.00 @ Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall

 

“Savaşta ve Barışta” – Joyce DiDonato & Il Pomo d’Oro 

Fotoğraf: Broke Shaden

Sıra dışı ve ödüllü proje “Savaşta ve Barışta”yı Aya İrini’de izleyin.

Büyüleyici sesiyle mezzosoprano Joyce DiDonato ve dönem müziği orkestrası Il Pomo d’Oro’nun 2017 ECHO Klasik Ödülü sahibi projesi “In War & Peace” / “Savaşta ve Barışta”, Händel, Purcell ve Pärt başta olmak üzere birçok besteciden aryalar ve enstrümantal eserlerden oluşan görkemli bir müzik ziyafeti. Türkiye’de ilk kez sahnelenecek bu projeyi tarihi boyunca birçok medeniyete, savaşa ve barışa tanıklık etmiş İstanbul’da, tarihi Aya İrini Müzesi’nde dinlemek apayrı bir anlam ve keyif vadedecek.

1 Haziran Cuma 20 @ Aya İrini Müzesi

 

Amsterdam Sinfonietta, Ferhan & Ferzan Önder İstanbul Film Festivali 2018 Programı

Fotoğraf: Nancy Horowitz

46. İstanbul Müzik Festivali’nin eser siparişini, Türkiye’de ilk dinleyenlerden biri olun.

Yıllardır verdiği eser siparişleriyle çağdaş klasik müziği de destekleyen ve izleyiciyle buluşturan İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl Amsterdam Sinfonietta / Muziekgebouw Aan’TIj, İstanbul Müzik Festivali, Norveç Oda Orkestrası, Orchestre De Picardie – Région Hauts-De-France ve BBC Konser Orkestrası ortak siparişi bir eserin Türkiye prömiyerini dinleyeceğiz:  Dobrinka Tabakova’nin iki piyano, perküsyon ve yaylı çalgılar için konçertosu “Together Remember to Dance”. 16 Kasım 2017’de Amsterdam’da gerçekleşen dünya prömiyerinde dakikalarca ayakta alkışlanan eseri, Aya İrini’de Ferhan ve Ferzan Önder piyano ikilisi yorumlayacak; konser bestecinin de katılımıyla gerçekleşecek.

5 Haziran Salı 20.00 @ Aya İrini Müzesi

 

İstanbul Şarkıları

Eski İstanbul kokan şarkıların kalbinize dokunduğunu hissedin.

Klasik Türk müziği, bu yıl da İstanbul Müzik Festivali’nin bir parçası… 1900’lerin ilk yarısında Avrupa modasının etkisi altındaki hanelerde çalınıp söylenen şarkılardan bir demet sunacak “İstanbul Şarkıları” konseri, mekanıyla da göz kamaştırıyor: Meral Azizoğlu’nun seslendireceği, ona Macar topluluk Gyspy Fire Ensemble’ın eşlik edeceği şarkıları dinleyeceğimiz yer, Sirkeci Garı Peronu. Konserden önce Mario Levi’nin “İstanbul’u anlayabilmek” başlıklı konuşmasını dinleyebilir, Orient Express Restaurant’ta akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

6 Haziran Çarşamba 21.00 @ Sirkeci Garı Peronu

 

“Verdissimo” – Diana Damrau & Nicolas Testé & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

Fotoğraf: Jurgen Frank

Verdi’nin dehasıyla baş başa kalın.

Festivalin yerleşik orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, muhteşem bir konserle daha festival programında yer alıyor: Verdi’nin en sevilen arya ve düetlerinin seslendirileceği, “Verdissimo”. Pavel Baleff’in yöneteceği orkestra, “Verdi’nin sesi” olarak nam salmış soprano Diana Damrau ve eşi bas bariton Nicolas Testé’ye eşlik edecek. İtalyan aryalarını Alman dokunaklılığıyla birleştirmeyi başaran Verdi’nin eserlerini, Alman bir çiftten dinleme fırsatını kaçırmayın.

7 Haziran Perşembe 20.00 @ UKSS

 

“Yolda” – Gülsin Onay & Murathan Özbek

Fotoğraf: Gözde Bıçakçıoğlu

Multidisipliner bir projenin dünya prömiyerinde bulunun.

İstanbul Müzik Festivali ve Bodrum Müzik Festivali’nin ortak prodüksiyonu, “Yolda” projesi, dünya prömiyerini festivalde yapıyor. Gülsin Onay’ın piyanodaki hayal gücü yüksek, zekice yorumlarını Murathan Özbek’in duyarlı kamerasıyla birlikte sunan bu multidisipliner proje, gitmek, ayrılmak ve kavuşmak üzerine bir müzik seçkisini, Özbek’in aynı temalardaki filmiyle buluşturacak. Programda Bach’tan Brahms’a Ravel’den Beethoven’a uzanan bir seçki var.

11 Haziran Pazartesi 20.00 @ Süreyya Operası

 

İngiliz Oda Orkestrası, Güher & Süher Pekinel

Festivali Pekinel Kardeşler ve İngiliz Oda Orkestrası’yla kapatın.

Altı yaşından beri piyano ikilisi olarak birlikte konser veren ikiz kardeşler Güher ve Süher Pekinel, Gerard Schwarz yönetimindeki İngiliz Oda Orkestrası eşliğinde festivalin kapanış konserine konuk oluyor. Orkestra, 860 albüm kaydıyla dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestrası ünvanını elinde tutuyor. Prokofiev’in “Klasik” senfonisiyle başlayacak ve Beethoven’ın 8. senfonisiyle sona erecek konser Pekineller’in Poulenc ve Dvorak yorumlarıyla zenginleşecek.

12 Haziran Salı 20.00 @ Lütfi Kırdar UKSS

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR