Yarım asırdır şehrin en özel festivallerinden biri olarak İstanbul’u klasik müzikle dolduran İstanbul Müzik Festivali, İstanbul’u tematik çerçevesi olarak seçtiği ellinci yılında, yine zengin bir programla devam ediyor. Borusan Holding, elli yıldır festivale ve İKSV’ye verdiği desteği bu yıl da, Festival Sponsoru olarak sürdürüyor. Borusan Holding ve Borusan Sanat’ın 50. İstanbul Müzik Festivali’ne desteği ve katkısı bununla da kalmıyor. Birini festivalin ilk günlerinde hayranlıkla izlediğimiz, diğerini ise heyecanla beklediğimiz Borusan Quartet ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konserleri, festival programında yer alıyor.

50. İstanbul Müzik Festivali Borusan Quartet Konseri

Festival Buluşması: Borusan Quartet & Xavier de Maistre

Borusan Quartet | Fotoğraf: Salih Üstündağ

50. İstanbul Müzik Festivali’nin ilk günlerindeki Festival Buluşması, sezonlar boyunca bize dinlettikleri müzikleriyle bugün Türkiye’nin en sıcak, samimi, başarılı ve üretken topluluklarından biri haline gelmiş olan Borusan Quartet’i ve günümüzün önde gelen arp sanatçılarından Xavier de Maistre‘yi bir araya getirdi.

Borusan Quartet & Xavier de Maistre | Fotoğraf: Salih Üstündağ

8 Haziran’da gerçekleşen buluşmaya ev sahipliği Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, Borusan Quartet için hiç de yabancı değil – topluluk uzun yıllardır düzenli sezon konserlerini burada veriyor. Esen Kıvrak (keman), Nilay Sancar (keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ‘dan (çello) oluşan yaylı çalgılar dörtlüsü, 50. İstanbul Müzik Festivali’nde İstanbullu dinleyicileriyle sezonun dışında da bir araya gelmiş oldu ve bu özel buluşmada arpın yorum olanaklarını yeniden tanımlayan seçkin solist Xavier de Maistre‘yle aynı sahneyi paylaştı. Borusan Quartet ve Xavier de Maistre, son derece etkileyici eserlere imza atan Boieldieu, 19. yüzyılın şiirinin tüm derinliğini sunan Debussy ve romantik dönemin tutkulu bestecisi Çaykovski’nin yapıtlarından oluşan, romantik bir programla karşımıza çıktılar.

50. İstanbul Müzik Festivali Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Konseri

BİFO ile bir prömiyer: Tan Dun

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf: Özge Balkan

Kurulduğu günden bu yana İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerinde ayakta alkışlanan, dünya ve Türkiye prömiyerlerine imza atan, uzun yıllar festivalin sürekli orkestrası olma misyonunu da üstlenen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), ellinci yılında da festivalde çok özel bir konsere imza atıyor. BİFO, 22 Haziran gecesi Atatürk Kültür Merkezi’nde dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun’a eşlik edecek ve ayrıca Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek eserini seslendiriyor. Tan Dun, kariyerini Oscar ve Grammy dahil prestijli ödüllerle taçlandırmış, müzik dünyasına adını altın harflerle yazdırmış, çok yönlü bir sanatçı. Aynı anda hem popüler hem de radikal ve deneysel çalışmaları dünyanın dört bir yanında büyük bir yankı uyandıran Dun, özellikle opera ve sinema filmlerinin repertuvarına yaptığı katkılarla yalnızca klasik müzikseverlere değil, çok daha geniş bir hayran kitlesine sahip.

Tan Dun

New Century Oda Orkestrası, Odessa Classics Festivali, İstanbul Müzik Festivali ve Borusan Sanat’ın ortak siparişi olan ve geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Stanford Live’ın Bing Konser Salonu’nda, keman sanatçısı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası tarafından dünya prömiyeri yapılan Tan Dun‘a ait İkili Konçerto, aynı muhteşem solistlerle bu defa BİFO ile birlikte seslendiriliyor.

Tan DunNew York Times’a verdiği röportajda, “Müzik benim dilimdir” diyor ve ekliyor: “Bence Doğu ve Batı yalnızca konuşma biçimleri ya da benzer yemek pişirme biçimleridir. Doğu ve Batı benim için bir artı birin bire eşit olduğu eşsiz bir tarif…”. Tan Dun’un yeni eserini, Doğu ile Batı’nın bir olduğu İstanbul’da, İstanbul Müzik Festivali‘nde, İstanbul’un en iyi orkestrasından dinlemek için sabırsızlanıyoruz!