Bir İstanbul Klasiği, İstanbul Müzik Festivali başladı! Borusan Holding festival sponsorluğunda, 12 Haziran’a kadar sürecek 52. İstanbul Müzik Festivali, yirmi iki konserle İstanbul’u etkisi altına alıyor ve klasik müziğin tadını çıkarmanızı sağlıyor. Budapeşte Festival Orkestrası, Festival Strings Lucerne, Mantova Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası ve Macar Ulusal Korosu gibi topluluklar ve Maria João Pires, Khatia Buniatishvili, Francesco Piemontesi, Jean-Guihen Queyras, Edgar Moreau ve Kristóf Baráti gibi solistlerin de aralarında yer aldığı yabancı konukların yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet ve Gülsin Onay gibi Türkiye’de klasik müziğin önde gelen isimleri de festival kapsamında dinleyiciyle buluşuyor.

Borusan Holding ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kökleri elli yıl öncesine dayanan dostluk ve iş birliği, 52. İstanbul Müzik Festivali’yle de devam ediyor. Artık “Bir İstanbul Klasiği” haline gelmiş festival, bu yıl da Borusan’ın sponsorluk desteğiyle gerçekleşiyor. 2006’dan itibaren on yıl boyunca festivalin ana sponsorluğunu üstlenen, sonraki yıllarda yüksek katkıdaki gösteri sponsorluklarına devam eden Borusan Grubu, 80. yaşını kutladığı bu özel yılda da festivale, kültür ve sanata desteğini sürdürüyor. 

52. İstanbul Müzik Festivali, 21 Mayıs’taki Açılış Konseri ile başladı. Konserde, genç ve yetenekli solist İlyun Bürkev, şef Cem Mansur yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Grieg’in la minör piyano konçertosunu seslendirdi. 12 Haziran’a dek sürecek festival, klasiğe olduğu kadar yeniye olan heyecanıyla da dikkat çekiyor, birçok eser siparişi ve dünya prömiyerine de sahne oluyor: Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi, Amerikalı besteci Steve Reich’in İstanbul Müzik Festivali ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişçilerinden olduğu yeni eseri Yakup’un Merdiveni’nin Türkiye prömiyeri (8 Haziran), Kökler başlıklı konserin programında yer alan, Dimitris Skyllas’ın Son İlahi ve Onur Türkmen’in Limon Ağacı başlıklı eserlerinin dünya prömiyerleri (11 Haziran) ve saksafon sanatçısı Asya Fateyeva ve barok müzik topluluğu lautten compagney BERLIN’in ikinci projesi Jean-Philippe Rameu’nun barok eselerleri ile ABBA’nın şarkılarını birleştiren Dancing Queen’in dünya prömiyerine (12 Haziran) tanık olmak için adeta gün sayıyoruz.

Borusan Quartet

İstanbul’la özdeşleşmiş festival, klasik müzik kadar bu şehri de keşfetmemizi sağlıyor bir yandan da. Festival mekânları arasında kentin alışıldık konser salonları ve gelenekselleşmiş sahneleri dışında  Kapalıçarşı, Sent Antuan Kilisesi, Fransız Sarayı, Deniz Müzesi ve İstanbul Modern gibi tarihi, ilginç ve büyülü mekanlar da var. Müzik Rotası’nın bu yılki durağı Yeniköy’de ise festival, konserlerle Yeniköy Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Avusturya Kültür Ofisi’ne uğruyor. 

Borusan’ın festivale katkı ve katılımı, Borusan Holding’in festival sponsorluğu ile sınırlı değil. Bugün kültür ve sanat alanında da önemli bir marka olarak konumlanan Borusan’ın bünyesindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet de 52. İstanbul Müzik Festivali’nde sahnede olacak. 1999’da Ahmet Kocabıyık öncülüğünde ve Gürer Aykal yönetiminde oluşturulan, Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve 2005 yılında yine Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, 52. İstanbul Müzik Festivali’nde de heyecan verici birer konserle yer alıyor. 

Macar Ulusal Korosu | Fotoğraf: Nagy Attila

2 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserde, 35 yıllık kısacık ömrü boyunca her zaman yaşamı yüceltmiş dâhi besteci Mozart’ın görkemli eseri Requiem seslendirildi. Carlo Tenan yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Csaba Somos yönetimindeki Macar Ulusal Korosu‘nun yorumladığı eserde soprano Giuliana Gianfaldoni, mezzo-soprano Cecilia Molinari, tenor İlker Arcayürek ve bas Jongmin Park solist olarak yer aldı.

Synergy Vocals

8 Haziran’da Süreyya Operası’nda, Borusan Sanat‘ın yüksek katkıda bulunan kurum olarak desteklediği Bir Prömiyer Gecesi konserinin konukları ise Borusan Quartet, BİFO üyeleri ve vokal topluluğu Synergy Vocals. Konserde Steve Reich’in Yakup’un Merdiveni eserinin Türkiye prömiyeri, şef Sibil Arsenyan’ın yönetiminde, Borusan Quartet ve Synergy Vocals’in yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek. Borusan Quartet, konserde ayrıca Glass ve Mozart’ın yaylı çalgılar dörtlülerini de seslendirecek. Steve Reich’in Yakup’un Merdiveni, New York Filarmoni Orkestrası, BBC Radio 3, Festival O/Modernt, Radio France, Vancouver Senfoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi olarak dikkat çekiyor. Konser, şehrin ruhuna dokunan bir organizasyonla saat 20.00’den itibaren Caddebostan sahilinde de izlenebilecek ve Karnaval radyolarından Borusan Klasik ile Joy FM’den dinlenebilecek.

İstanbul Müzik Festivali’nin bizi uzun yıllar boyunca klasik müziği ve İstanbul ruhunu keşfetmemizi sağlamasını; Borusan Holding ve Borusan Sanat’la ilk notadan beri süregelen dostluk ve iş birliklerinin sonsuz notalar boyunca sürmesini diliyoruz! Festival ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.