Bir İstanbul klasiği, İstanbul Müzik Festivali başlıyor! Borusan Holding festival sponsorluğunda, 1-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 51. İstanbul Müzik Festivali, yirmi beş konserle İstanbul’un ve klasik müziğin tadını çıkarmanızı sağlıyor. Salzburg Mozarteum Orkestrası, Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası ve Münih Oda Orkestrası gibi topluluklar ve Anne-Sophie Mutter, Barbara Hannigan, Matthias Goerne ve Jan Lisiecki gibi solistlerin de aralarında yer aldığı yabancı konukların yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet ve Fazıl Say gibi Türkiye’de klasik müziğin önde gelen isimleri de festival kapsamında dinleyiciyle buluşuyor.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO)

Borusan Holding ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kökleri elli yıl öncesine dayanan dostluk ve iş birliği, 51. İstanbul Müzik Festivali’yle de devam ediyor. Borusan’ın kurucusu olmanın yanında İKSV’nin de kurucuları arasında yer alan Asım Kocabıyık’ın mirası, Borusan’ın bu yıl da sponsoru olarak festivale ve İKSV’ye desteğiyle yaşıyor. 2006’dan itibaren on yıl boyunca festivalin ana sponsorluğunu üstlenen, sonraki yıllarda yüksek katkıdaki gösteri sponsorluklarına devam eden Borusan Holding, son iki yıldır yeniden Festival Sponsoru olarak desteğini sürdürüyor. 

51. İstanbul Müzik Festivali, 1 Haziran’daki Açılış Konseri ile başlıyor. Genç ve yetenekli solist Jan Lisiecki’nin Chopin’in ilk piyano konçertosunun yanı sıra ülkemizin saygın bestecisi Hasan Uçarsu’nun Portreler adlı orkestra süitini seslendireceği konserde, ona Tekfen Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor. Klasiğe olduğu kadar yeniye olan heyecanıyla da dikkat çeken festival, birçok eser siparişi ve dünya prömiyerine de sahne oluyor: Fazıl Say’ın festivalin siparişi üzerine Türkiyeli kadın şairlerden ilhamla bestelediği eserlerden oluşan yeni projesi, Türkiye edebiyatının büyük yazarı Yaşar Kemal’in destansı romanı Binboğalar Efsanesi’nin müzikli tiyatro uyarlaması ve Hollanda, Türkiye ve İran’dan kadın besteciler tarafından yazılan üç bölümlük bir eser olarak tasarlanan Kadınlar Yeterince Bekledi’nin dünya prömiyerleri sırasıyla 8 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi, 17 Haziran’da Süreyya Operası ve 14 Haziran’da Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleşiyor.

İstanbul’la özdeşleşmiş festival, klasik müzik kadar bu şehri de keşfetmemizi sağlıyor bir yandan da. Festival mekânları arasında kentin alışıldık konser salonları ve gelenekselleşmiş sahneleri dışında  Mevlanakapı Kara Surları, Rahmi M. Koç Müzesi, Saint Benoit Fransız Lisesi ve Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi, ilginç ve büyülü mekanlar da var. Müzik Rotası’nın bu yılki durağı Balat’ta ise festival, konserlerle Özel Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise) ve Aya Dimitri Rum Ortodoks Kilisesi’ne uğruyor. 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO)

Borusan’ın festivale katkı ve katılımı, Borusan Holding’in festival sponsorluğu ile sınırlı değil. Bugün Borusan Sanat ve Borusan Contemporary gibi uzantılarıyla kültür sanat alanında da önemli bir marka olarak konumlanan Borusan’ın bünyesindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet de 51. İstanbul Müzik Festivali’nde sahne alıyorlar. 1999’da Ahmet Kocabıyık öncülüğünde ve Gürer Aykal yönetiminde oluşturulan, Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve 2005 yılında yine Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, 51. İstanbul Müzik Festivali’nde de heyecan verici birer konserle yer alıyor. 

Barbara Hannigan

3 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde günümüz operasının en ünlü isimlerinden Barbara Hannigan Türkiye’de ilk kez sahne alırken, bir yandan da konserin şefliğini üstlenerek Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı yönetiyor. Hannigan ve orkestra, konserde Charles Ives’ın Cevaplanmamış Soru, Arnold Schoenberg’in Aydınlanan Gece, George Gershwin’in Çılgın Kız Süiti ve Joseph Haydn’ın 96. senfonisini yorumluyor.

Borusan Quartet

5 Haziran’daki Festival Buluşması’nın konukları ise Borusan Quartet ve yaşının ötesinde bir olgunluktaki yeteneğiyle müzikseverleri büyüleyen Fransız müzisyen Lucienne Renaudin Vary olacak. Süreyya Operası’nın tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek buluşma, festivalin en çok beklenen performanslarından biri olarak öne çıkıyor. Konser ayrıca eşzamanlı olarak Caddebostan’da kurulacak ekranlardan da canlı ve ücretsiz olarak yayınlanıyor.

İstanbul Müzik Festivali’nin bizi uzun yıllar boyunca klasik müziği ve İstanbul ruhunu keşfetmemizi sağlamasını; Borusan Holding ve Borusan Sanat’la olan dostluk ve iş birliklerinin sonsuz notalar boyunca sürmesini diliyoruz! Detaylı bilgi almak için tıklayın.