Evden çalışanların sayısı ve kurumsal dünyanın esnekliği arttıkça, ev ve ofis dışında rahatça çalışabilecek yerlere olan talep de artıyor. Aradığınız ister sizin gibilerle bir araya gelebileceğiniz bir ortak çalışma alanı, ister İstanbul’da ders çalışmak için kafeler olsun, listemizde size göre bir mekan mutlaka bulacaksınız!

Freelance çalışıp iş arkadaşlarıyla dışarıda toplantı yapabileceği ortak çalışma alanı arayışında olanlar da vardır, üniversiteli olup İstanbul’da ders çalışılacak yerler neresi diye düşünenler de. Bu yazımda bildiğim keyifli çalışma alanlarını anlatmak ve mekan arayışlarına son vermek istedik!

İstanbul: En İyi 5 Ortak Çalışma Alanı

Kolektif House, Şişhane / Levent Konum

calisma mekanlari – kolektif house
Kolektif House

Kolektif House, paylaşımlı ofis kültürünün İstanbul’daki ilk temsilcilerinden biri. Levent ve Şişhane’deki mekanlarıyla üyelik modelleri üzerinden hizmet sağlıyor. Sabit Masa ve Özel Ofis daha çok kendi işini yapan ama ofis hayatından da vazgeçemeyenlere yönelik olsa da Gezgin modeli biraz daha özgür olanlar için.

Kolektif House: InstagramWebsite

Workinton, Çeşitli Semtler Konum

Workinton
Workinton

Şu an İstanbul’un en çok şubeye sahip çalışma alanı Workinton. Levent, Maçka, Esentepe, Maslak, Galata, Kozyatağı, Kavacık ve Ümraniye’nin yanı sıra İzmir ve Ankara’da da hizmet veriyor. Birçok üyelik modeli bulunan Workinton’ın saatlik, günlük, kontörlü ve aylık üyeliklerle faydalanabileceğiniz co-working modeli ortak ve özgür çalışma kültürüne en uygun olanı.

Workinton: InstagramWebsite

Atölye İstanbul, Bomonti Konum

Atölye İstanbul
Atölye İstanbul

Atölye İstanbul, listemizdeki diğer ortak çalışma alanı ve mekanlardan biraz ayrışıyor. Disiplinlerötesi bir inovasyon platformu olan Atölye İstanbul; farklı ekipleri, projeleri ve ilham verdiği kadar ilham arayışında olan insanları bir araya getiriyor, kolektif bir yaratıcılık ve işbirlikleriyle birbirine bağlanan bu komüniteyi besliyor. Tüm bunların yanında geçici komşulara da kapılarını açmışlar ve her türlü donanıma sahip bir ortak çalışma alanı da sunuyorlar. Bomontiada’daki bu geniş çalışma alanında ilham bulacağınıza eminiz.

Atölye İstanbul: InstagramWebsite

İlginizi çekebilir: “Bomontiada’nın Mekanları: Lezzet, Sanat, Eğlence Bir Arada”

Çalıştay, Teşvikiye  Konum

Çalıştay, Teşvikiye
Çalıştay, Teşvikiye

İstanbul’un kendine özgü bir tarzı olan ortak çalışma alanlarından Çalıştay, kendi anlatımlarıyla şu vaatlerde bulunuyor: anne yemeği, iyi kahve, güzel çay, hızlı internet, toplantı odası, etkinlik, şömine, iyi kitap, ev koltuğu, bira, şarap, vodka, viski, plak, çiçek, tost 🙂 Kısacası her şey! Ev gibi bir ders çalışma yeri arayanlar için ideal.

Habita Coworking, 4. Levent Konum

Habita Coworking, 4. Levent
Habita Coworking, 4. Levent

İstanbul’daki ortak çalışma alanları arasında en yenilerinden Habita, kendilerini “Paylaşan, konuşan, tartışan, üreten herkese açık bir komünitenin ortak yaşam ve çalışma alanı” olarak tanımlıyor. Kullanıcılarına sabit masalar, kapalı ofisler, esnek çalışma alanları gibi farklı seçenekler sunan Habita’yı aynı zamanda özel etkinlikler ve toplantılar için de kullanabiliyorsunuz, aklınızda olsun.

Habita Coworking: InstagramWebsite

Workhaus, Maslak Konum

Workhaus, Maslak
Workhaus, Maslak

Fotoğraf: workhaus.com

Maslak’ın yeni nesil çalışma alarından Workhaus, ortak çalışma masaları, hazır ofisler, toplantı odaları gibi farklı seçenekler sunuyor. Mekan çalışma alanlarıyla birlikte, dinlenme ve sosyalleşme alanları da sunuyor. Küçük kahve molalarında kahveniz eşliğinde güncel dergileri karıştırıp terasta nefes almaya çıkabilir, veya Tezgah’ın lezzetli atıştırmalıklarının tadına bakabilirsiniz.

İstanbul: En İyi 6 Ders Çalışma Mekanı

Bronwyn, Nişantaşı Konum

Bronwyn, Nişantaşı
Bronwyn, Nişantaşı

Nişantaşı yakınlarındaysanız kendinize çalışacak enfes bir yer buldunuz. Taze, lezzetli, doyurucu ve sağlıklı; vegan, glutensiz ve detoks sayısız alternatifleri olan Browny tüm seçenekleriyle eşsiz bir çalışma ortamı sunuyor. Hava güzelse bahçe bölümünde, kapalıysa içerideki uzun masalı alanında rahatça çalışabilirsiniz. Buraya giderseniz üst katındaki tatlı dönen koltuklarına oturmayı ve soya sütlü chia puding’ini denemeyi unutmayın! Bu arada, buranın gönlümüzde taht kurmasının bir başka nedeni de her gün kalan yiyecekleri saat 22.00’den sonra ihtiyacı olanlara ve sokak hayvanlarına dağıtıyor olmaları. Şimdi buraya gidilmez mi?

Iınstagram: @bronwyntr

Walter’s Coffee Roastery, Moda Konum

Walter’s Coffee Roastery, Moda
Walter’s Coffee Roastery, Moda

Breaking Bad’den ilham alan konseptiyle ünü Türkiye sınırlarını aşan, hatta Brooklyn ve Dubai’de birer şubesi bulunan Walter’s Coffee Roastery’nin Moda’daki ilk mekanı, özellikle de hafta sonları dolup taşıyor. Hafta içinde daha sakin bir ortama dönüşen mekanda rahat rahat ders çalışabilirsiniz.

Walter’s Coffee Roastery: InstagramWebsite

SALT Araştırma, Galata

SALT Araştırma, Galata
SALT Araştırma, Galata

SALT Galata ders çalışma yeri arayanlar için müthiş huzurlu ve sessiz bir yer. Aynı zamanda İstanbul’un en değerli sanat kurumlarından biri. İçerisinde bulunan SALT Araştırma, geniş kütüphanesi ve çalışma alanlarıyla SALT Araştırma.

SALT: InstagramWebsite 

İlginizi çekebilir: Rana Kelleci’den Galata’nın En Güzeli: SALT

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’dan SALT’ı Anlatmak: Derya Açar Ergüç Röportajı

Petra Roasting Co., Gayrettepe Konum

Petra Roasting Co., Gayrettepe
Petra Roasting Co., Gayrettepe

İstanbul’un en büyük kahve sağlayıcılarından ve en sevilen kahvecilerinden biri olan Petra Roasting Co.’nun farklı mekanlardaki pop-up kahve barları bir yana, Gayrettepe’deki mekanları çok daha fazlasını vadediyor. Ders çalışmak veya işlerini ofisin dışında halletmek isteyenler için geniş bir alanı, birçok masası ve prizi bulunan mekanı mutlaka ziyaret edin.

Petra Roasting Co.: InstagramWebsite

Story Coffee, Moda Konum

Story Coffee, Moda
Story Coffee, Moda

Geçtiğimiz aylarda Kadıköy’ün en kahve kokan ve en işlek sokaklarından birinde bulunan Story Coffee, geniş salonları, kaliteli kahvesi ve güzel tatlılarıyla, insana evinde hissettiren bir ders çalışma ortamı sunuyor.

Story Coffee: InstagramWebsite

Gravité, Teşvikiye Konum

Gravité, Teşvikiye
Gravité, Teşvikiye

Teşvikiye’nin en sevilen üçüncü dalga kahvecilerinden Gravité, özellikle Teşvikiye ve Şişli civarında oturanlar için veya Nişantaşı kahve mekanları arayışında olanlar için alternatif olabilecek, küçük ve sakin bir mekan. İyi kahve ve lezzetli olduğu kadar sağlıklı tatlıların yanı sıra, aynı anda birçok kişinin çalışmasına imkan veren, benim çok sevdiğimiz uzun ahşap masalardan birine de sahip 🙂

Gravité Coffee Bar: InstagramWebsite

İlginizi çekebilir: İstanbul Kütüphaneleri