İstanbul Film Festivali’yle birbirinden güzel filmler izlemeye, Sonár İstanbul’la saatlerce yerimizde durmadan eğlenmeye hazırlandığımız şu günlerde, ilkbaharın tüm coşkusunu içimizde hissediyoruz. Bir yandan da müze, galeri ve sanat alanlarında yepyeni sergiler karşımıza çıktı ya da çıkmaya hazırlanıyor.

İşte bu ilkbahar kaçırmamanız gereken sergiler:

Nisan ayında sergiler dışında etkinlik önerileri arıyorsanız, sinema, müzik, televizyon, gastronomi ve daha fazlasını Nisan Geldi: Bu Ay Ne Yapmalı, Ne İzlemeli Diyenlere Öneriler listemizde bulabilirsiniz.

***

Nisan 2018 Sergiler

Kara Kum @ Galerist | 8 Mart – 21 Nisan 2018

Fransız feminist sanat akımının ve video sanatının 1970’lerdeki öncü temsilcilerinden Nil Yalter’in 21 Nisan’a kadar sürecek kişisel sergisinde, sanatçının yeni ürettiği işler bir araya geliyor. Sergi, başlığını Hasköy Mahallesi’ndeki bir kalıp atölyesinde kumun yakılınca siyaha dönmesiyle ortaya çıkan malzemeden almış. Zira sanatçının yeni işleri, İstanbul’daki kentsel dönüşümü, değişim sürecindeki bu mahallenin sokakları ve kaybolmakta olan kalıp ustalarının atölyeleri üzerinden gözlemliyor. Yalter, sergideki yerleştirme, video, fotoğraf ve tuvallerin yanı sıra bir de performans üretmiş.

Görselde: Nil Yalter, Hasköy, 2018.

 

Görünenin Ardındaki Singapur @ Pera Müzesi | 5 Nisan – 20 Mayıs 2018

Singapur hakkında ne kadar şey biliyor, Singapur kültürünü ne kadar tanıyorsunuz? Aşinalığınızın miktarı ne olursa olsun, sizi bu ülkenin ve kültürün görünmeyen yüzünü keşfe davet eden “Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, Singapur’da yaşayan fotoğraf sanatçılarının gözünden, ülkenin gündelik yaşamından manzaralar sunuyor. Serginin küratörü, aynı zamanda serginin sanatçılarından biri olan Tay Kay Chin. Bugünlerde İstanbul Film Festivali’ni ağırlamaya hazırlanan Pera Film de, mayıs ayında Singapur filmlerinden oluşan “Singapur’u Düşlemek” programıyla sergiyi destekleyecek.

Görselde: Tay Kay Chin, Singapur’da Üretilmiştir (2011), Sanatçının izniyle.

 

İstanbul’da Deniz Sefası @ Pera Müzesi | 5 Nisan – 26 Ağustos 2018

Pera Müzesi’nde ilkbaharı karşılayan diğer sergi ise, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen ve yazın yaklaştığını müjdeleyen “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji”. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün arşivi ve farklı koleksiyonlardan derlenen sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor. Sizi Beykoz’dan Caddebostan’a, Ortaköy’den Bostancı’ya, Tarabya’dan Yeşilköy’e bir nostalji turuna çıkaracak sergide resim, fotoğraf, karikatür, kitap, dergi ve belgelerin yanı sıra geniş bir seçkiyi yakından inceleme fırsatı sunan okuma odaları da bulunuyor.

Görselde: Kalamış’ta denize girenler ve arkada Aşod’un ömeşhur deniz hamamı, 1930’lar. Seyhun Binzet Koleksiyonu.

 

Festival Stüdyosu @ Galeri Işık Teşvikiye | 6 – 28 Nisan 2018

Konser, performans ve portre fotoğraflarıyla ünlenmiş fotoğraf sanatçısı Muhsin Akgün’ün, İstanbul Film Festivali için yürüttüğü özel projenin sonucunda ortaya çıkan eserler, 37. İstanbul Film Festivali boyunca ve sonrasında, festival salonlarından birini barındıran Nişantaşı City’s’e birkaç adım uzaklıktaki, Teşvikiye’deki Galeri Işık’ta sergileniyor. Festival Stüdyosu projesinde Akgün’ün objektifinden, festivalin Ulusal Yarışma ve Yarışma Dışı bölümlerindeki filmlerde rol alan yeni nesil oyuncuların portreleri yer alıyor.

 

Beni vur! Beni onlara verme! @ Pi Artworks | 7 Nisan – 5 Mayıs 2018

En son 15. İstanbul Bienali’nde “Evim Evim Güzel Evim” başlıklı video yerleştirmesini izlediğimiz Volkan Aslan’ın yeni kişisel sergisi, 5 Mayıs’a kadar Pi Artworks’te olacak. Merve Elveren’in küratörlüğünü üstlendiği sergide, sanatçının eşzamanlı olarak ürettiği üç işini bir arada görebileceğiz: Baskılardan oluşan “Bir şeylerin anısına (2018”, adını bir Sait Faik öyküsündeki satırlardan alan “Ölüye ağlayamayan insanların huzursuzluğu içindeyim (2018)” ve sergiye adını veren “Beni vur beni onlara verme (2018)”.

 

Kimera @ x-ist | 11 Nisan – 12 Mayıs 2018

Kimera, Ali Elmacı, Aylin Zaptçıoğlu, Elif Varol Ergen, Kemal Özen, Merve Morkoç ve Tayfun Gülnar’ın birlikteliğiyle kurulan sanatçı oluşumunun adı. Sergiye de adını veren bu sözcük, Yunan mitolojisinde, tek bir vücutta birden fazla hayvanın uzvunu barındıran ve ateş püskürten yaratık anlamına geliyor. Kimera’nın eserlerinde de tıpkı bu mitolojik yaratık gibi deforme ve sürreal bedenler ve formlar dikkat çekiyor. Popsürrealizm akımıyla tanışmak için, önümüzdeki haftalarda yolunuzu Nişantaşı’na düşürün.

Görselde: Kimera, Kimera Ekibi.

 

Tanımsız Hizmetler Bürosu @ SALT Galata | 12 Nisan – 15 Temmuz 2018

SALT, yeni bir seriye başlıyor: Sohbetler. Serinin ilk sergisi ise New York’taki SculptureCenter’ın küratörü Sohrab Mohebbi tarafından programlanan Tanımsız Hizmetler Bürosu (THB). Sergide yer alan tüm işler apartman sakinleri, aile, mahkeme salonu, çizim dersi katılımcıları, izleyiciler, kütratörler gibi çeşitli bileşenlerin dahil olduğu, çok yönlü ve eşdeğer etkinlik katmanlarında var olacak ve belirli ilişki ağlarından çıkan ve o ağ içinde bir amaç ve işlevi bulunan işleri bir araya getirecek.

Görselde: Chris Evans, Ev Ekonomisi (İstanbul II), 2018.

 

Devamlılık Hatası @ SALT Beyoğlu | 17 Nisan – 22 Temmuz 2018

Uzun süren ayrılığın ardından, SALT Beyoğlu kapılarını açıyor! Hem de Türkiye’de 1990’larda gelişmeye başlayan güncel sanat ortamının etkin isimlerinden Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi ile… “Devamlılık Hatası” başlıklı sergide Murtezaoğlu ve Şangar’ın hem ayrı hem bir arada sürdürdüğü pratiklerinden, gündelik deneyimleri ve aşina ruh hâllerini yansıtan işler yer alacak.

Görselde: Bülent Şangar’ın İsimsiz (Pencereler) işinden detay, 1997-2007.

 

Remix @ Akbank Sanat | 18 Nisan – 31 Mayıs 2018

Türkiye’nin en önemli tasarımcılarından Bülent Erkmen’in 40 yıla yayılan tasarım üretimi, Akbank Sanat’taki bu sergide gözler önüne serilecek. Erkmen’in 1970’lerin sonlarından itibaren ürettiği işler grafik tasarımın tüm alanlarının (kitap, dergi, afiş, logo…) yanı sıra sergi tasarımı, tiyatro, tekstil, nesne tasarımları ve özel projeleri de kapsıyor. “Remix” başlığını taşıyan sergi, önümüzdeki haftalarda kapılarını açacak.

 

Mamut Art Project @ KüçükÇiftlik Park | 26 – 29 Nisan 2018

2012’den beri bağımsız sanatçılara özel bir sanat projesi olarak varlığını sürdüren Mamut Art project, bu yıl bir kez daha, dört gün boyunca KüçükÇiftlik Park’ta kapılarını açacak. 6. yılında 1000’e yakın başvuru arasından seçilen 50 genç sanatçıyı ağırlayacak Mamut Art Project’in jürisi sanatçı Ayşe Erkmen, koleksiyoner Ayşe Umur, eleştirmen ve yazar Evrim Altuğ, Galeri Nev’in kurucularından Haldun Dostoğlu ve küratör Selen Ansen’den oluşmuştu. Sergilenme imkanı bulan işler arasında fotoğraf, enstalasyon, heykel, video, resim, baskı, yeni medya, illüstrasyon, dijital, nakış ve sokak sanatı yer alıyor.

 

Nisan ayında sergiler dışında etkinlik önerileri arıyorsanız, sinema, müzik, televizyon, gastronomi ve daha fazlasını Nisan Geldi: Bu Ay Ne Yapmalı, Ne İzlemeli Diyenlere Öneriler listemizde bulabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?