Bazı İstanbul sokakları mekanlarıyla, mağazalarıyla ve atmosferleriyle sadece mahallelilerin değil şehrin dört bir yanından gelenlerin gözdesi oluyor. Siz de bu hafta sonu gezinize, şehrin farklı köşelerindeki bu sokaklardan birini dahil etmeyi deneyin!

İşte Kadıköy’den Beyoğlu’na, Balat’tan Nişantaşı’na en sevdiğimiz İstanbul Sokakları:

En Güzel İstanbul Sokakları

Tatar Beyi Sokak | Galata

sokaklar – tatar beyi

Fotoğraf: evolo.us

Galata sokakları dendiğinde akla ilk gelen Serdar-ı Ekrem Sokak oluyor kuşkusuz. Gerçekten de Doğan Apartmanı gibi tarihi ve görkemli apartmanları, moda evleri, tasarım mağazaları ve kafeleriyle bu sokakla yarışmak bir hayli zor. Fakat onun hemen alt paralelindeki Tatar Beyi Sokak hem daha huzurlu bir ortam vadediyor hem de mahallenin en sevilen mekanlarından birkaçına ev sahipliği yapıyor. Sağlıklı ev yemekleri (et yemeklerinin dışında lezzetli vegan ve vejetaryen seçenekler de her zaman seçenekler arasında) mezeler ve tatlılar bulabileceğiniz Galata Kitchen‘da sofranızı donatabilir, ardından Old Java‘da kahve keyfi yapabilirsiniz.

Vodina Caddesi | Balat

sokaklar – vodina

Fotoğraf: panoramio.com

Son dönemin yükselişteki semtlerinden, gitmeyenlerin dahi Instagram’daki fotoğraflarından ezbere bildiği Balat’ta öne çıkan Vodina Caddesi oluyor. Tarihi, sinagogları, kiliselerin ve renkli evleri kadar yeni ve eski mekanlarıyla da ziyaret edenleri büyüleyen Balat sokaklarından muhtemelen favoriniz olacak Vodina Caddesi üzerinde meşhur Agora Meyhanesi’ni, Tarihi Hızır Çavuş Fırını’nı ve sevdiğimiz bir dergi olmanın ötesine geçen Cooklife Balat’ın zevkli mekanını bulacaksınız.

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan “Balat Renkli Evleriyle Güzel”

Karakolhane Caddesi | Yeldeğirmeni

sokaklar – karakolhane

Fotoğraf: insideoutinistanbul.com

Kadıköy’de, yalnızca Kadıköylülerin değil karşıdan gelenlerin de son dönemdeki favori keşifleri hep Yeldeğirmeni’nden oluyor. Sıcak ortamı ve mütevazı mekanlarıyla en az Moda kadar tercih edilen bu semtteki birçok sevilen kafe ise Karakolhane Caddesi üzerinde bulunuyor.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “En Yeni ve En İyi Moda Mekanları”

Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak | Karaköy

sokaklar – kilic ali pasa

Şu an Balat, Yeldeğirmeni ya da Resitpaşa mekanları neyse, birkaç yıl önce benzer bir dönüşüm geçiren, her yeni gün farklı bir mekanla bizleri şaşırtan Karaköy oydu. Şu an semtin en canlı sokağı ise yan yana sıralanan sevilen mekanlarıyla Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak. Pim Karaköy’de keyifli saatler geçirmek ya da pastanesinden evde tüketmek üzere leziz tatlılardan almak yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Baltazar’ın burgerlerini ya da Coffee Sapiens’in kahvelerini de unutmamak gerek.

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Kılıç Ali Paşa Hamamı

Bademaltı Sokak | Moda

sokaklar – badem alti

Özellikle rahat ve yavaş bir hafta sonu geçirmek isteyenler saatlerini Moda’da geçirirken, Moda’da gündüz saatlerinde hayat ana caddelerden çok ara sokaklarda… Son zamanlarda açılan birçok yeni mekanın adresinde ise Bademaltı Sokak’ın ismini görüyoruz. Bir kere bu sokağa girer girmez kahve kokusu almanız garanti; sokağın en eski sakinlerinden, Breaking Bad konseptli kahveci Walter’s Coffee Roastery’nin okyanusu aşan ünü bir yana Story Coffee, Old Java Coffee Roasters, Venture Coffee Roasters ve Ben Coffee Roasters da bu sokakta. Diğer yandan Kev Cafe veya Stuff’ta bir şeyler atıştırabilir, sokaktaki vintage mağazalarında aradığınızı dahi bilmediğiniz şeyleri bulabilir, güne erken başlamak isteyenlerdenseniz Hamm.moda’nın kahvaltısını deneyebilirsiniz.

Akkavak Sokak | Nişantaşı

sokaklar – akkavak

Fotoğraf: trendsetteristanbul.com

Nişantaşı cafeleri, kahve mekanları, mağazaları ve daha pek çok farklı mekanıyla popülerliğinden yıllardır hiçbir şey kaybetmeyen semtlerden. Nnişantaşı’ndaki turlarımız, bugünlerde Teşvikiye ve Topağacı’na doğru uzadıkça uzuyor. Valikonağı Caddesi’nden Teşvikiye Camii’ne uzanan Akkavak Sokak ise Nişantaşı’nın canlılığının ana caddelerle sınırlı kalmadığını kanıtlıyor. Teşvikiye Camii ve Nişantaşı City’s’in arka kapılarının açıldığı bu sokakta Tatbak’ın pidelerini, Döner Plus’ın dönerini, Grandma Cafe’nin tatlılarını, Sunday Nişantaşı’nın kahvelerini tatmayan çok şey kaybediyor. Üstelik Shopi go’nun zevkli ürünleri arasında kendinizi kaybetmek, Mıstık Parkı’ndaki banklarda soluklanmak da mümkün.

Akarsu Yokuşu Sokak | Cihangir

sokaklar – akarsu

Fotoğraf: omogeneia-turkey.com

Cihangir’de “Cihangir Merdivenler” ve Firuzağa Kahvesi’nden çok daha fazlasının olduğunu, Beyoğlu’nun özlenen günlerinin Cihangir’deki sıcak mahalle ortamında kısmen devam ettiğini biliyorsunuzdur belki. İşte o iki durak arasında uzanan Akarsu Yokuşu Sokak, hâlâ popülerliğini kaybetmeyen, sadece mahalle sakinlerini değil Moda’ya geçmeyi ya da Karaköy’e inmeyi istemeyenlerin uğrak noktası mekanlarla dolu. Gece olduğunda Journey’de huzurlu bir arkadaş ortamını tercih edebilir veya İstanbul’un kokteyl mekanları arasında yerini alan Cihangir Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar’ın önündeki kalabalığa karışıp kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Miss Pizza‘nın ilk şubesinin bu sokağı kesen sokaklardan birinde olduğunu, Smyrna ve Rose Marine gibi klasiklerin hâlâ cazibesini koruduğunu ve İstanbul’un pek de bilinmeyen müzelerinden Orhan Kemal Müzesi‘nin bu sokakta olduğunu da unutmayın.

Şair Nedim Caddesi | Akaretler

sokaklar – sair nedim

Fotoğraf: neredekal.com

Akaretler her daim İstanbul’un en şık mekanlarını ve kafelerine ev sahipliği yapsa da, bu mekanların sürekli bir değişim içerisinde olması müdavimlerini azaltıyor ne yazık ki. Özellikle Şair Nedim Caddesi’ni birbiri ardına terk eden sanat galerilerinden sonra cadde daha çok yeme-içme kaşiflerine kaldı diyebiliriz. Akaretler’in en yenilerinden House of B‘nin burgerlerini ya da alıştıklarımızdan Pizza East‘in pizzaları, Molecule‘ün kahveleri veya Corvus Wine & Bite‘ın şarapları için yolunuzu düşürmeniz gereken sokaklardan birinin de Akaretler’de olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir: Lulucumm’dan Freya Akaretler

Boğazkesen Caddesi | Tophane

sokaklar – bogazkesen

Fotoğraf: dialogueson.com

Bir dönem Tophane Galerileri dediğimiz zaman liste uzayıp gitse de, Beyoğlu’nun yüz değiştirmesi ve mahalleli ile sanatseverler arasında zaman zaman yaşanan gerginlikler bu galerilerin bir bir bölgeyi terk etmesine neden oldu. Fakat Tophane, özellikle de Karaköy sahilini İstiklal Caddesi’ne bağlayan Boğazkesen Caddesi, kahvecileri ve tasarım mağazalarıyla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Caddenin girişindeki Mimar Sinan Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi‘ndeki güncel sergiyi gezin, Black Angus Burger & Steak House‘un ufak göründüğüne bakmayın ve burada İstanbul’un en güzel burgerlerinden birini tadın, mahallenin yeni kahvecilerinden Riverrun‘a uğrayın, yokuşu tırmanırken Hamm ve %100 İstanbul gibi tasarım mağazalarına bir göz atın ve tabii ki Meşhur Tarihi Boğazkesen Simit Fırını‘ndan bir simit alın.

İlginizi çekebilir: Pera Mekanları

İskele sokak | Caddebostan

sokaklar – iskele

Fotoğraf: ilpadrino.com.tr

“Barlar Sokağı” olarak da bilenen, en güzel İstanbul sokaklarından biri olan Caddebostan İskele Sokak’ın iki ucu da ayrı bir güzelliğe açılıyor: Bir yanda uçsuz bucaksız sahil yolunun en güzel kısmı, Caddebostan sahili, diğer yanda mağazaları ve kafeleriyle İstanbul’un en sevilen ve en şık caddelerinden olan Bağdat CaddesiBağdat Caddesi mekanları arasında Caffe Nero, Starbucks ve Caribou bu güzel sokağın manzarlı ve huzurlu köşelerini tutmuş tumasına ama illa zincir olmayan bir kahveci arayışındaysanız Vagabond Coffee’de soluklanabilir, yemek içinse Il Padrino’nun İtalya’dakileri andırmayan pizza ve makarnalarını tadabilirsiniz. Gece olduğunda ise sokaktaki farklı barlarda biranızı içerek kalabalığa karışmak ya da sahilde çimenler üzerinde bir piknik sofrası kurarak kış öncesi bu son zamanların tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’da Yeni Açılan Mekanlar