Hafif ama büyük bir yapısı, çelikten daha güçlü ama mukavvadan parçaları var. Gelecekten geliyor ama bugünü de çok önemsiyor. Nedir bu? Citroën Oli. Yeni nesil araçlara artık eskisi kadar şaşırmadığımızı düşünürken, elektrikli bir araçtan çok daha fazlasını görüp hala sürprizlere yer olduğunu fark ettik. Citroën’in gelecek vizyonunu yansıtan Oli ile en çok nerelere gitmek isterdik diye düşünmeye başladığımız anda, konsept zihnimizde hızlıca canlandı. Oli gibi sürdürülebilir, zeki, eğlenceli, doğa dostu olduğu kadar şehirli lokasyonlara ihtiyacımız vardı. Biz de sizin için, şehirden kilometrelerce uzaklaşmadan da doğaya ulaşabileceğimizi kanıtlayan rotalar listesi hazırladık.

Ek Biç Ye İç, Gümüşsuyu

İlk olarak yerel, organik, sürdürülebilir ortam ve lezzetler için her zaman yaylalara, ormanlara, tarlalara gitmemiz gerekmediği için teşekkür ettiğimiz Ek Biç Ye İç’e geldik. Burası fazlaca kolektif bir ruha sahip. Teras bostanlar kuruyorlar, turşu atölyeleri gerçekleştiriyorlar, atıklar kompost olarak toprağa geri dönüyor. Şehrin tam merkezinde yerel üretime destek olurken tabağımıza doğadan bir parça hediye ediyorlar. Etik ilkelere dayanan üretim biçimleri rengarenk ve çok lezzetli yemeklere “ileri dönüşüyor”. Biz çorbalarına kalbimizde ayrı bir yer ayırdık mutlaka deneyin!

Vertical, Suadiye

Geçtiğimiz yıl kapılarını açan Vertical, şehre yenilik getirmekle kalmayıp bünyesinde bulunan “dikey tarım alanı” ile gastronomi sektörüne de yeni bir soluk oldu. Atıksız mutfakların mümkün olduğunu savunan doğa ve çevre dostu mekanda minimum su kullanımı ile maksimum fayda hedefleniyor. İlk bakışta dekor sanabileceğiniz yeşillikler az sonra tabağınızda size sürpriz yapabiliyor. Pizzaları, burgerleri, taco ve bowl seçenekleri ile biz burayı Citroën Oli’ye çok benzettik. Sade, eğlenceli, dostane ve genç!

Komşuköy, Beykoz

Hadi biraz nefes alıp gözümüzü ve bedenimizi yeşile doyuralım, evet yine fazla uzaklaşmadan. Komşuköy’deyiz. Hoş geldik, ne iyi ettik de geldik. %100 doğal ve mevsiminde üretim misyonu taşıyan bu vahada inekler, keçiler, kediler, köpekler, kazlar ve doğanın en güzel bileşenleri bir arada bizi karşılıyor. “Farm-to-table” deneyimine şeflerin dokunuşları eklenince her anlamda doyuma ulaşmamak ise mümkün değil. Uzun çiftlik masasında kurulacak uzun sohbetler için şimdiden heveslendik bile.

Casa Lavanda, Şile

Casa Lavanda’yı ne kadar sevdiğimizi biliyorsunuz. Şömine başında kahvemizi yudumlarken yazın ayrı kışın ayrı bir büyüyle dolup taşan doğasını hayranlıkla izliyoruz. Mutfağında kullandıkları malzemelerin %80’ini kendi tarım alanlarından tedarik eden Casa Lavanda lezzetlerini henüz denemediyseniz şimdi tam zamanı. Bahar nihayet göz kırparken filizlenen tohumlar buraya çok yakışıyor! Uzun hafta sonu sevenlerdenseniz konaklamalı bir program da yapabilir ve sabah gözünüzü doğanın binbir tonuna açabilirsiniz.

Narköy, Kerpe

Gelin biraz daha uzaklaşalım. Ekolojik otel, organik tarım çiftliği ve aynı zamanda bir eğitim merkezi olan Narköy’e geldiğimizde derin bir nefes alıyoruz. Toprağa düşen cemreyi derin bir nefesle kutlamak için en doğru yerdeyiz. Çok sevdiklerinizi ve patili dostlarınızı yanınıza alın “enginarın, maydanozun tadı normalde de böyle güzel miydi?” gibi sorular sormaya hazır olun. Ortaklaşa emekle üretilen el yapımı eriştelerine kadar burada her şey bizi mutlu etmek için bir araya gelmiş gibi. Uzun doğa yürüyüşleri yaptıktan sonra atlara, ineklere ve ördeklere bizden selam söylemeyi unutmayın olur mu?

Neolokal, Karaköy

Şehre geri dönmüşken yağmur botlarımızı değiştirip, atmosferine bayıldığımız Bankalar Caddesi’ne geçiyoruz. Anadolu’nun yeme-içme geleneğini şef Maksut Aşkar’a özel dokunuşlarla tariflerine yansıtan Neolokal, sürdürülebilir gastronomi anlayışının şehirdeki en önemli temsilcilerinden biri. Salt Galata’nın içinde yer alan Neolokal mutfağında her malzeme büyük bir özenle seçiliyor ve kadim lezzet hafızamız yeniden canlanıyor.

Tabakların bizde bıraktığı his ise “tanıdık ama benzersiz” oldu. Tıpkı sevgili Oli gibi. Arabaya benziyor, elektrikli bir arabaya da benziyor ama aslında hiçbirine benzemiyor, yepyeni.

Ne derler bilirsiniz: “Az, çoktur.”

Neolokal’de her yemeğin yanında açıklayıcı bir not geliyor, çünkü bir şeyi tam anlamıyla tanımadan sevemeyiz. Biz de size “Az, çoktur” tanımının kanıtı gibi gördüğümüz, Citroën’in gelecek vizyonunu yansıtan Oli’yi biraz daha detaylı tanıtmak istiyoruz.

Örneğin tavanı ve kaput kısmı kartondan yapılmış olmasına rağmen çelikten daha güçlü. Koltuklarında, bugüne kadar üretilen araçlara nazaran %80 daha az malzeme kullanılmış (şu koltuklara bir bakın!). Maksimum sadelikte dış tasarıma sahip olmasına rağmen, dönüp iki üç kere kendisine baktıran bir stili var. En önemlisi ise, tek şarjda 400 km sürüş sözü vermesi. Diyelim rotayı daha da uzatmak istediniz, Oli’nin şarjı %20’den %80’e sadece 23 dakikada ulaşabilecek şekilde tasarlanmış. Siz daha mesajlara bakmayı tamamlamadan yeni yolculuklara hazır hale geliyor.

V2G Teknolojisi ile Oli, aynı zamanda bir şarj aleti!

Bugüne kadar yeni nesil ulaşım araçlarında hep aracı nasıl şarj edeceğimizi düşündük değil mi? Oli, V2G (Vehicle-to-grid) teknolojisiyle bırakın uzun yollar kat etmeyi, sizin büyük – küçük elektrikli aletlerinizi bile şarj edebiliyor.

Gerçekten İhtiyacımız Olan Nedir?

Aracımızda gerçekten dev bir ekrana her an, her gün ihtiyacımız var mı? Oli’de her detay opsiyonel olacak şekilde düşünülmüş. Kendi hoparlörünüzü kullanabileceğiniz bir yuvası da var, gerektiğinde yerinden çıkarabileceğiniz Bluetooth speaker da. O an neye gerçekten ihtiyacınız varsa hemen adapte olan bir yol arkadaşı gibi. Yedek parça konusu ise hassas noktamız elbette. Onlara gerçekten ihtiyaç duyduğumuzu bilen Citroën bunu da düşünmüş. Oli’nin farlarından, kapılarından ya da tamponlarından birinin değişmesi gerektiğinde diğer araçlardan geri dönüştürülmüş malzemeler tedarik edilebileceğiz. Bu sayede yeni bir malzeme satın almamıza gerek kalmayacak. Ön kapılar, camlar, çamurluklar ve tekerlek kemeri kaplamaları. Bu parçaların hepsi aracın sağ tarafına da sol tarafına da uyum sağlıyor. Daha ne olsun!

Keşfetmenin en yeni hali, Citroën’in gelecek vizyonunu yansıtan Citroën Oli ile yakından tanışmak için tıklayın.