Arçelik, Doğuş Grubu & Bilgili Holding, ENKA Vakfı ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlen 2. İstanbul Tasarım Bienali, 1 Kasım’da açıldı!

14 Aralık’a kadar gezebileceğiniz ve birçok farklı etkinliğinin bir parçası olabileceğiniz bienal hakkında bilinmesi gerekenleri sıraladık.

VitrA - bienal

2. İstanbul Tasarım Bienali ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey:

tasarım bienali

1. Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil

Küratörlüğünü Zoë Ryan’ın üstlendiği 2. İstanbul Tasarım Bienali, başlığı olan “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” cümlesini Fransız şair, yazar ve filozof Paul Valéry’den ödünç almış. Bu sözlerin sarfedildiği dönemde, toplumsal ve siyasal huzursuzlukların gölgesindeki sanatçı, mimar ve tasarımcıların kendilerini ifade ettiği, vizyoner gelecek planları ve iddialı amaç beyanları içeren manifestoları bugün ne ifade ediyor? Manifesto kavramını derinlemesine inceleyen 2. İstanbul Tasarım Bienali, günlük hayata sıkıca bağlı deneysel ve vizyoner projelerden oluşuyor ve bu projeler Yayın, Kişisel, Kaynaklar, Norm ve Standartlar, Toplumsal İlişkiler başlıklı beş bölümde toplanıyor. Bienalde kendimizi içinde bulacağımız fikirler ve projeler farklı şeyler söyleseler, farklı meselelere değinseler de ortak yanları belli: geleceğin artık eskisi gibi olmadığını göstermeleri.

tasarım bienali

2. Bienal Ücretsiz

2. İstanbul Tasarım Bienali’ni, bienalin ortak alanı olarak adlandırılan merkez, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu‘nda 14 Aralık’a kadar, Pazartesi hariç her gün 10:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiz. Perşembe günleri ise bienal 20:00’a kadar kapılarını açık tutacak. Diğer yandan bienal deneyiminizi güçlendirmek için iki yayını Rehber ve Program Kitapçığı ya da Katalog’u satın alabilir ya da belirli saatlerde gerçekleşecek ücretli rehberli turlara katılabilirsiniz.

tasarım bienali

3. Bienal Yalnızca Tek Bir Mekanda Değil

Bienal kapsamında gerçekleşen Akademi Programı, bu yıl 33 akademik kurumdan 72 projeye ev sahipliği yapıyor. Mimarlık, Tasarım, Güzel Sanatlar, İletişim ve Mühendislik fakülte ve bölümlerinden öğrencilerin disiplinleri bağlamında ya da disiplinlerarası boyuttaki çalışmaları Antrepo 7‘de ve bazı üniversite kampüslerinde görülebilecek. 2. İstanbul Tasarım Bienali ile ilk kez halka açılan Antrepo 7’de ayrıca Polonya güncel tasarım dünyasını tanıtmayı amaçlayan Polska In Between sergisi ile Arçelik, Tuborg ve VitrA tarafından gerçekleşecek program ve atölyeler de yer alacak.

tasarım bienali

4. Tasarım Rotaları Şehrin Dört Bir Yanında

17 Ekim’de başlayan Tasarım Rotaları, İstanbul’un dört bir yanında gerçekleşen rehberli turlar ile şehre farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak. Tasarım Rotaları ile ilgili detaylı bilgi için “2. İstanbul Tasarım Bienali’nde Şehri Keşfedebileceğiniz 10 Rota” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

tasarım bienali

5. Bienalde Yapabileceğiniz Tek Şey Gezmek Değil

2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında ayrıca;
-Gelecekte yaşamaya dair farklı yaklaşımlardan oluşan film programındaki ücretsiz gösterimlere;
-21. yüzyılın tasarım manifestosu için yeni potansiyelleri araştırmak üzere kürator, eleştirmen ve tasarımcıları bir araya getiren “Bizimle Konuşun” başlıklı ücretsiz panel ve söyleşilere;
-“Kağıttan Elektronikler: Temelleri Öğrenmek”, “Kağıttan Hoparlörler: Bir hoparlör nasıl çalışır?”, “Yeni Hayatta Kalmacılık: Alternatif Bir Acil Durum Çantası Tasarlamak”, “Trend Analizi”, “%100 Tasarım Atölyesi”, “Paylaştığımız Tuvaletler”, “İstanbul Akıllı Şehir: Kamu Bilgilendirme Ağları” ve “Prof. Hartmut Esslinger Atölyesi” başlıklı ücretsiz atölyelere katılabilirsiniz.

Fotoğraflar: Ali Güler, Onur Dogman

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?