2. İstanbul Tasarım Bienali 1 Kasım’da başlıyor!

Bienal kapsamında gerçekleşecek ve şehri farklı bir gözle keşfetmenizi sağlayacak Tasarım Rotaları arasından tercih edebileceklerinizi bir araya getirdik.

Istanbul_Design_Biennial-Identity (1)

İlki 2012’de gerçeleşen İstanbul Tasarım Bienali, bu hafta sonu kapılarını açıyor. İlk bienalin en güzel yanlarından olan Tasarım Yürüyüşleri ise başladı bile! Üstelik yeni bir ad ve ek konseptlerle… İstanbul’un farklı bölgelerindeki tasarım ofisi, tasarım mağazası, atölye, imalathane ve yapıların ziyaret edildiği yürüyüşler 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde Tasarım Rotaları adını alıyor ve Müstesna İstanbul: Küçük Dükkânlar Kitabı kitaplarının yazarı Ilgın Yorulmaz’ın işbirliği ile gerçekleşiyor. Ayrıca “Tematik Rotalar” başlığı altında toplanan ve Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) ve İstanbul’un önde gelen tasarımcı ve mimar, akademisyen ve kültür kurumlarının işbirliği ile oluşturulan yeni rotalar da programda dikkat çekiyor.

galata rum ilkokulu

2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında şehri farklı gözlerle görmenizi (hatta duymanızı ve koklamanızı) sağlayacak bu rotalar şöyle…

1. Galata-Şişhane Tasarım Rotası

Bu rota ile Galata ve Şişhane’nin sokaklarında gezebileceğiniz, sanat ve sergi alanlarından mobilya tasarımcılarına, takı tasarımcılarından aydınlatma atölyelerine bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Rota günleri: 7 Kasım Cuma, 22 Kasım Cumartesi, 6 Aralık Cumartesi, 12 Aralık Cuma

2. Fener-Balat Tasarım Rotası

Bu rota ile Balat Patrikhanesi’nden Rezan Has Müzesi’ne birçok tarihi ve kültürel mekanı, kilise ve camileri ziyaret etmenin yanı sıra cam, seramik, ayakkabı tasarımcılarını ziyaret edebilirsiniz.

Rota günleri: 1 Kasım Cumartesi, 8 Kasım Cumartesi, 15 Kasım Cumartesi, 29 Kasım Cumartesi, 13 Aralık Cumartesi

3. Beyoğlu-Galatasaray-Cihangir Tasarım Rotası

Bu rota ile birçoğumuzun ezbere bildiği Beyoğlu, Galatasaray ve Cihangir sokaklarına farklı bir gözle bakabilir, antikacı, galeri, tasarımcı, moda evi ve daha birçok formdaki mekanı gezebilirsiniz.

Rota günleri: 1 Kasım Cumartesi, 15 Kasım Cumartesi, 21 Kasım Cuma, 5 Aralık Cuma

20141010_180836

4. Çemberlitaş-Kapalıçarşı-Sultanahmet Tasarım Rotası

Bu rota ile Tarihi Yarımada’nın güzelliklerini farklı bir bakışla keşfedebilir, halıcıdan gümüşçüye, kavaftan bakırcıya pek çok zanaatkarın mağaza ve atölyelerini ziyaret edebilirsiniz.

Rota günleri: 14 Kasım Cuma, 22 Kasım Cumartesi, 28 Kasım Cuma, 12 Aralık Cuma

5. Kuzguncuk Tasarım Rotası

Bu rota ile cami ve kiliselerin birlikteliği ile, koruduğu mahalle havası ile, aromaterapistinden mimarına, şefinden takı tasarımcısına sakinleriyle İstanbul’un en karakteristik semtlerinden Kuzguncuk’u keşfedebilirsiniz.

Rota günleri:  7 Kasım Cuma, 14 Kasım Cuma, 28 Kasım Cuma, 5 Aralık Cuma, 12 Aralık Cuma

6. Kadıköy Font Rotası

Can Güvenir, Emrah Özturan, Koray Gelmez ve Gülname Turan’ın yürüteceği bu rota ile kente iletişimin önemli bir unsuru olan yazı, harf, ikon ve semboller üzerinden bakabilir, daha önce bakıp da görmediğiniz bina isimliklerini, tabelaları ve levhaları inceleyebilir, bu tipografik unsurlar üzerinden Kadıköy’ün kent tarihi ve kent kimliği hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz.

Rota günleri: 1 Kasım Cumartesi, 22 Kasım Cumartesi

7. Kadıköy Ses Rotası

Oğuz Öner ve Didem Duman’ın yürüteceği bu rotada ise Kadıköy’ü sesler ile keşfedebilirsiniz. Çiçekçilerden konservatuara, büfelerden, iskelelere birçok mekandan gelen türlü sese kulak vereceğiniz bu rotada akbil, ezan, tramvay, martı, trafik, deniz gibi birçok ses kaynağını mekan algısı açısından okuma ve deneyimleme imkanı bulabilirsiniz.

Rota günleri: 14 Kasım Cuma, 5 Aralık Cuma

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. Koku Tasarım Rotaları

Cansu Şekular’ın yürüteceği bu rota, iki ayrı bölgede gerçekleşiyor. İlk tekrarında Gedikpaşa ayakkabı üreticilerine odaklanılırken, ikinci rota Kadıköy’ün farklı mekanlarından gelen koku kaynaklarına odaklanıyor.

Rota günü: 15 Kasım Cumartesi (Gedikpaşa Ayakkabı Üreticileri) ve 13 Aralık Cumartesi (Kadıköy’den Moda’ya)

9. Kadıköy Ağaç Rotası

Seda Kurt Şengün’ün yürüteceği bu rota ile her geçen gün sayılarının azalmasına seyirci kaldığımız ağaçları ve kentli ile kent kültürü üzerindeki etkilerini öğrenebilirsiniz. Rota, yalnızca parklar ve bahçelerdeki ağaçların değil, bir kısmı anıt ağaçlar olan sokak ağaçlarının da varlığını hissetmeniz ve kutlamanız harika bir fırsat olacak.

Rota günleri: 22 Kasım Cumartesi, 29 Kasım Cumartesi

10. Tasarım Sarayları Rotası

EUNIC (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Merkezleri) ve Jacob de Baan işbirliği ile düzenlenen bu rotada, kolay bulamayacağınız bir fırsat elde ederek İstanbul’daki birçok konsolosluk binası ve yabancı ülkelere ait kültür merkezlerini ziyaret edebilirsiniz: İsveç Başkonsolosluğu, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, Adam Mickiewicz Müzesi, Goethe-Institut, İtalyan Kültür Merkezi, Yunanistan Başkonsolosluğu – Sismanoglio Megaro Binası.

Rota günü: 6 Kasım Perşembe

02_8683239914_dcd168bf4a_o

Bu rotaların yanı sıra 15 Kasım Cumartesi ve 6 Aralık Cumartesi günleri 2014 Maslak: Çeperde Archi-Walk başlıklı rotaya, 8 Kasım Cumartesi, 21 Kasım Cuma ve 13 Aralık Cumartesi günleri ise Moda Tasarım Rotası’na katılabilirsiniz.

tasarimbienali_logo

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?