Biz tiyatro tutkunları, eylül ayını çok severiz; sadece yeni sezonun değil, alkışa değer oyunlarla 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin de müjdesini verdiği için. İşte 2018 programından, İstanbul Tiyatro Festivali önerileri …

İKSV yine geleneği bozmuyor ve 17 Kasım – 4 Aralık 2018 tarihleri arasında dopdolu bir programla 22. İstanbul Tiyatro Festivali’ne imzasını atıyor. “Tiyatro Bir Kez Yaşanır” sözünden hareketle sahneler, 12’si yabancı, 12’si yerli olmak üzere 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 52 gösterisini ağırlamaya hazırlanıyor. Bizlerde de benzer bir hazırlık söz konusu olmaya başladı çünkü önce “mutlaka izlemeliyim” listemizi oluşturma telaşına düştük, ardından biletlerimizi almak için sıralarda bekledik.

O zaman vakit kaybetmeden, gösterim tarihine göre oluşturduğum İstanbul Tiyatro Festivali önerileri listemi paylaşmak için harekete geçiyorum:

İstanbul Tiyatro Festivali Önerileri

Komik Tiyatro | Piccolo Teatro Di Milano İstanbul Tiyatro Festivali Önerileri

istanbul tiyatro festivali önerileri - komik tiyatro

Benim için altın bir kural vardır: her festivali, kendisiyle birlikte ilk oyunuyla açmak. Bunun için de takvimler 17 Kasım’ı gösterdiğinde, Goldoni’nin Komik Tiyatrosu’nu güncel yorumuyla izlemek üzere UNIQ Hall’un yolunu tutacağım. Piccolo Tiyatrosu, bu oyunda commedia dell’arte tiplemelerinin ötesine geçecek ve özgün karakterleriyle İtalyan mirasını arkasına alarak Avrupa tiyatrosunun geleceğini imgeleyecek.

Gösterim Tarihleri: 17 – 18 Kasım | Gösterim Mekanı: UNIQ Hall 

Detaylı bilgi…

 

45’lik

istanbul tiyatro festivali önerileri - 45lik

Festivalin en farklı deneyimi, en özgün mekanında sahneleniyor. Çağdaş dans sanatçısı, koreograf Tuğçe Tuna,  “Sayı, Suret, Sanrı, Ses, Sağaltma” temalı hikâyeleri bir araya getiriyor. Bizler de, Pınar Akyüz, Olcay Karahan, Ezgi Yaren Karademir, Aybike İpekçi, Canan Yücel Pekiçten, Hilal Sibel Pekel, Leyla Postalcıoğlu, Gizem Seçkin, Filiz Sızanlı, Tuğçe Tuna ve Bahar Vidinlioğlu’nun sıra dışı dansını izlemek üzere Sultanahmet’teki Abud Efendi Konağı’nda buluşuyoruz.

Gösterim Tarihleri: 18 – 19 Kasım | Gösterim Mekanı: Abud Efendi Konağı

Detaylı bilgi… 

 

Yüzleşme | Duru Tiyatro

istanbul tiyatro festivali önerileri - yüzleşme

Festivalin ilk yerli yapımı Duru Tiyatro’dan. Hem festivalin hem de sezonun en güzel haberlerinden Yüzleşme’de Graham Farrow, çarpıcı bir vakayı ele alıyor. Yeri doldurulamaz bir kaybın ardından hukukun adının anılmadığı bir toplumda kendi adaletini arayan yalnız bir adam başrolde. Hem Esra Kızıldoğan’la birlikte sahnede, hem de yönetmenlik koltuğunda göreceğimiz Emre Kınay, oyunu, modern bir Suç ve Ceza hikayesi olarak tanımlıyor.

Gösterim Tarihleri: 18 – 19 Kasım | Gösterim Mekanı: Duru Tiyatro

Detaylı bilgi… 

 

Hamlet | Collage

istanbul tiyatro festivali önerileri - hamlet

İKSV, biz Shakespeare severlere bir güzellik yaptı ve festivalin ilk sürprizini bir ay önce açıkladı, hatta biletlerini de aynı gün satışa sundu. Hal böyle olunca, 22 Kasım’ı takvime işaretledim ve biletimi de hemen aldım. Bizler için farklı bir deneyim olacak çünkü Robert Lepage’in uyarlamasıyla Evgeny Minarov, 11 farklı Hamlet karakterine adeta nefes verecek. Performansını fizik kurallarını zorlayan küp bir tasarımının içinde ve küpe yansıyan görüntülerle gerçekleştirecek. Böylece, farklı bir Hamlet bilinci yaratacak.

Gösterim Tarihleri: 22 – 23 Kasım |  Gösterim Mekanı: Zorlu PSM Ana Tiyatro 

Detaylı bilgi…

 

Zebercet | Talimhane Tiyatrosu

istanbul tiyatro festivali önerileri - zebercet

Zebercet, beni en çok heyecanlandıran, en önlerde yerimi almak için tüm imkanlarımı seferber edeceğim bir oyun olarak listemde. Yusuf Atılgan’ın kült eseri Anayurt OteliFiruze Engin’in uyarlamasıyla ve Kerem Ayan’ın yönetmenliğinde sahneye taşınıyor. Zebercet ise, yazar ve oyuncu olarak hayranlığımın üst seviyesinde yer alan Halil Babür tarafından can buluyor. Böyle bir karakteri, kendisinden başka bir oyuncu da taşıyamazdı zaten. Bu durumda, takvimler işaretlendi, sabırsız bekleyiş başladı.

Gösterim Tarihleri: 27 – 28 Kasım | Gösterim Mekanı: Oyun Atölyesi

Detaylı bilgi…

 

Yu | Platform oogo

istanbul tiyatro festivali önerileri - yu

Belçika merkezli Platform oogo, Gizem Aksu’nun dans performansıyla izleyenleri içsel bir yolculuğa çıkartacak. Yalnız bu yolculuk, manevi olmaktan ziyade iç organlarımızın yaşamla kurduğu ilişkiye dayanıyor. Sinematik öğelerin de zaman zaman dansla harmanlanacağı bu performansla, bedenimin duyumsama, hissetme ve hareket etme izini sürmeye ve yaşamla olan etkileşimime bambaşka bir pencere açmaya hazırım.

Gösterim Tarihleri: 28 – 29 Kasım | Gösterim Mekanı: Salon İKSV 

Detaylı bilgi…

 

Misafir

istanbul tiyatro festivali önerileri - misafir

Ortadoğu’nun savaş dolu ikliminden zorunlu bir çıkış yaparak, Türkiye üzerinden yeni bir yaşama adım atma mücadelesindeki insanlar, bu kez bir tiyatro sahnesine “misafir” oluyor. Türkiye’nin bu göç çabasına tanıklığını, daha önce Ev’vel  Zaman oyunuyla kalemini not ettiğim Gülce Uğurlu yazdı. Ata Ünal, oyunun yönetmenliğini üstlenerek, Güneş Sayın, Korhan Karabal ve yine Gülce Uğurlu’yla birlikte gerçek deneyimlerle yola çıkıyor ve içinde bulunduğumuz trajik göç çağını gözler önüne seriyor.

Gösterim Tarihleri: 29 – 30 Kasım | Gösterim Mekanı: Moda Sahnesi 

Detaylı bilgi…

 

Ruhiye | Hareket Atölyesi Topluluğu

istanbul tiyatro festivali önerileri - ruhiye

Festivalin en davetkar oyunlarından biri olarak adından söz ettireceğe benzeyen Ruhiye, bizi “paralel bir evrene” taşıyacak. Farklı yaş ve kişileri buluşturan Hareket  Atölyesi’nin kalabalık kadrosu, Zeynep Günsür’ün genel sanat yönetmenliğinde, tanımsız bir dişil varlığı araştıracak. Ece Ulutan Yüceil, Deniz Yamanus, Gizem Erman Soysaldı, Gülsu Okay, Leyla Okan, Nilgün Büyükgökçesu, Sibel Günsür ve Zeynep Günsürsahneye çıkmadan hemen önce seyircileri, oyunun evreniyle tanıştıracak.

Gösterim Tarihleri: 1 – 2 Aralık  | Gösterim Mekanı: ADAHAN İstanbul 

Detaylı bilgi…

Sahibinin Sesi | İstanbul Devlet Tiyatrosu

istanbul tiyatro festivali önerileri - sahibinin sesi

Festivali, Sevim Burak’ın kaleminden çıkan ve hayatının esintilerini taşıyan Sahibinin Sesi‘yle yavaş yavaş sonlandıracağız. İskender Altın’ın rejisiyle Fatih Topçuoğlu, Ebru Aytürk, Lebib Gökhan, Meltem Evcioğlu, Oğuz Tunç, Eren Özyalçın, Murat Yatman, Esra Aktaş, Tayfun Sav, Nazlı Uğurtaş, Berk Sezenler, Duygu Başkaya ve Burak Aksak, tango eşliğinde 1930’larda Kuzguncuk’taki konakların birinde paranoyak Bilal’in sanrılarla dolu dünyasında gezintiye çıkartacak.

Gösterim Tarihleri: 2 – 3 Aralık Gösterim Mekanı: Üsküdar Tekel Sahnesi

Detaylı bilgi…

 

Pixel | CCN Créreil & Val-de-Marne

istanbul tiyatro festivali önerileri - pixel

Festivalde ışığın ve dansın sınır tanımayan dostluğunu göz kırpmadan izleyeceğimiz bir performans varsa, ben de hemen sahnenin karşısına yerleşmeye varım! Koreograf Mourad Merzouki, ününü borçlu olduğu hip-hop dansını sirk, dövüş sanatı, güzel sanatlar ve canlı müzikle buluşturarak melez bir dans dili oluşturuyor. Bununla da yetinmiyor, dansçıları, üç boyutlu sahnelemede yaratılan sanal manzaralarla harekete geçiriyor. Gözlerimiz, bambaşka bir boyuta geçeceğe benziyor.

Gösterim Tarihleri: 3 – 4 Aralık | Gösterim Mekanı: Zorlu PSM Ana Tiyatro

Detaylı bilgi… 

 

Gördüğünüz gibi, festival daha öncekilerden çok daha farklı ve “hareketli” olacak. O halde, bu harekete ortak olmanız, bu oyunlar dışında ilginizi çeken tüm performanslar ile söyleşiler gibi yan etkinlikleri de değerlendirmeye almanız tavsiye olunur. Böyle keyifli bir programı ve izlesinler diye öğrenci biletlerini 10 TL’den satışa sunan İKSV’ye teşekkürü borç bilerek, herkese şimdiden iyi seyirler…

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den “2018-2019 Tiyatro Mevsimi Başlıyor!”

Bu yazıda yer alan İstanbul Tiyatro Festivali önerileri dışında, 22.İstanbul Tiyatro Festivali’nin tüm programına ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

UNUTMADAN:

 

Fotoğraflar: İKSV

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN