Ve geri sayım başladı; Eylül ile birlikte hem tiyatroları hem de bizi şimdiden bir telaş aldı. Onlar yeni oyunlarına hazırlık yapadursun, bizler de listelerimizi oluşturup bilet alma çalışmalarına başladık. Oyunların duyurularını okudukça, bu sezon bereketli olacağa, çoğunlukla Shakespeare’a adanacağa ve yaklaşık dokuz ay boyunca tiyatroya fazlasıyla doyacağımıza benzer.

Sözü fazla uzatmayalım, yeni sezonda (kendi listeme) göre bizi nelerin beklediğine gelin hep birlikte bakalım: 

r1
Rahvan Giden Atlılar

Rahvan Giden Atlılar: Bir Özen Yula hayranı olduğumdan, en iyi oyunum dediği Rahvan Giden Atlılar’ı da listemin en başına koydum. Tatavla Sahne’de 1 Ekim’de perdeyi açacak bu oyun, ödüllü iki oyuncuyu bir araya getiriyor. Eraslan Sağlam yönetiyor, Edip Tepeli ve Erhan Tuna sahnede yerini alıyor.

Othello: Bu sezonu şimdiden Shakespeare sezonu diye ilan etsek yanlış olmaz sanırım. İlk adımı Versus Tiyatro atıyor. Zaten Shakespeare oyunları önceliğimdir, Versus Tiyatro yaparsa, daha çok önceliğimdir. Kayhan Berkin yönetiyor, Othello’yu Öner Erkan ve Iago’yu Eser Eyüboğlu canlandırıyor.

Kürklü Venüs: Geçen sezon Joko’nun Doğum Günü ile ödülleri toplayan Yolcu Tiyatro, bu sezon da iddialı olacağa benziyor. Ersin Umut Güler, hem yönetmenliğini üstleniyor hem de Pervin Bağdat’la aynı sahneyi de paylaşıyor. Kadro güzel, oyun güzel, biz de heyecanlıyız o zaman! 

FırtınaModa Sahnesi, geleneği bozmuyor, bu sezon da bir Shakespeare oyununu beğenimize sunuyor. Kemal Aydoğan yönetiminde Hüseyin Avni Danyal, Mehmet Esen, Mürsel Yaylalı, Gürsu Gür, Zeynep Tuğçe Bayat, Selen Şeşen, Münircan Cindoruk, Yaşam Bayram Gül, İnanç Koçak, Kaan Songün, Ertürk Erkek provalara başladı, ekim ayında perdelerini açmak için heyecanlılar. 

DHGeDfdXoAE_-F0
Çocuk İstiyorum: Tiyatro Keyfi

Çocuk İstiyorumTiyatro Keyfi, yeni sezonda tiyatroseverlere ilk olarak Çocuk İstiyorum’u sahneleyecek. Önce oyunun kadrosu, sonra da hikayesi izlemem için en büyük iki sebep. Çiçek Dilligil, Kemal Başar, Bekir Aksoy ve Defne Bölükbaşıoğlu’nu buluşturan bu oyunu, Galip Erdal yönetiyor.

Gözlerin ArdındaTiyatro Keyfi’ni sadece yeni bir oyuna hayat vereceği için değil, farkındalık yaratacağı ve sosyal sorumluluk projesine imza atacağı için de alkışlayacağız. Down sendromuna dikkat çekeceği ve gelirinin bir bölümünün Down Sendromlular Derneği’ne bağışlanacağı bu oyunda Eda Kandulu oynayacak, Özgün ise canlı performansıyla oyuna renk katacak. Hal böyle olunca, en merakla beklediğim oyun olacak.

III.RichardKumbaracı50 ne sahnelese, en önde izleyeceğimdir. Bu sezon da bir Shakespeare oyunu varsa, yine yerimi hemen alacağım demektir. Yiğit Sertdemir’in yönetmenliğinde bu oyunun kalabalık kadrosunu yani Cemre Gümeli, Ceren Sevinç, Burakhan Yılmaz, Deniz Gürzümar, Eren Demirbaş, Erkan Baylav, Feride Çetin, Tolga Bayraklı, Yeşim Sarı, Yiğit Sertdemir’i de alkışlamayı sabırsızlıkla bekliyorum. 

DHMk3A9XoAAmsnA
Filifu’nun İntikamı (Bir Tardieu Şeysi)

Filifu’nun İntikamı (Bir Tardieu Şeysi)Altıdan Sonra Tiyatro’nun, Jean Tardieu’nün kısa oyunlarından hareketle sahneleyeceği bu oyunun da yönetmeni yine Yiğit SertdemirBurakhan Yılmaz, Ceyda Akel, Dilan Parlak, Gülhan Kadim, Ladin Avşar, Meriç Rakalar, Mert Asker, Onur Kahraman ve Özge Emeç ile nasıl bir Tardieu şeysi olduğunu öğreneceğiz.

Bir İntiharın Genel ProvasıTiyatro Adam, her sezon tarzdır ve bu sezon da Sırp yazar Duşan Kovaçeviç’ten fantastik bir kara mizah örneğiyle yine tarzını ortaya koyacak bence. Sonuçta, Selen Öztürk, Erdem Akakçe, Fatih Koyunoğlu ve Kadir Çermik var sahnede. Perdeleri açar açmaz, koşarak gideceğimi şimdiden belirtmek isterim. 

Kafkas Tebeşir Dairesi
Tiyatro Adam’ın ikinci yenisi bu oyunda. Bertol Brecht’in oyunu için Baransel Gürsoy, Deniz Özmen, Ediz Akşehir, Esra Şengülalp, Gökhan Azlağ, Pelin Bölükbaş, Rana Büyükyılmaz, Serdar Akülker yer alıyor. Yönetmeni ise Ümit Aydoğdu

Dünyanın En Güzel ArabistanıEKİP Tiyatrosu’nun biz tiyatroseverlere bu sezon armağanı, Turgut Uyar’ın sevilen şiirini tiyatro sahnesine taşımasıyla olacak. Mirza Metin’in yönetmenliğinde Cem Uslu’yu izleyeceğiz ve eminim çok beğeneceğiz.

Tac’ın Nöbetçileri
B Planı, sezonu Rajiv Joseph’e Obie Ödülü kazandıran bu oyunla açıyor. Çeviren ve yöneten Sami Berat Marçalı ve oyuncuları da Kaya Akkaya ve Murat Eken olacak. Bu arada ikinci yeni oyunları, ilk kez New York LPAC’te sahnelenen Sami Berat Marçalı’nın “Yuva“sı, Kasım’da seyirciyle buluşacak.

WoyzeckOyun Atölyesi yeni sezona Haluk Bilginer’in çevirdiği Woyzeck’le giriş yapacak. Emrah Yetim, Hazal İspirli, Aydın Şentürk, Sefa Tantoğlu,Yiğit Çakır, Sinan Arslan, Dilara Topuklular, Ayça Koptur ve Numan Aydın’ın rol alacağı bu oyunu Muharrem Özcan yönetecek. 

DH2gUvUXUAE8Qio
Onların Hikayesi

Onların Hikayesi: Geçen yıl, Sıraselviler’deki mekanına veda eden Tiyatro Pera, yine ve ‘daima tiyatro’ diyor ve Onların Hikayesi’ni bizlere sunuyor. Kadroda tabi ki Nesrin Kazankaya ve beraberinde Onur Atilla, Mehmet Bilge Aslan, Başak Meşe ve Serin Öztoprak var.

Arzu Travmayı: Tenesse Williams’ın tüm oyunlarını büyük bir zevkle okumuş biri olarak, sahnede de büyük bir zevkle izleyeceğime eminim. Üstelik Zerrin TekindorŞebnem Bozoklu ve Onur Saylakvarsa ve Hira Tekindor yönetiyorsa, çok seveceğimiz kesin.

ÇirkinDas Das Sahne ilk defa bu sezon kendi oyunlarıyla sezona merhaba diyor. Marius Von Bayenburg’un oyunu için İbrahim Selim yönetmen koltuğuna oturuyor, Gizem Erdem, Edip Tepeli ve Volkan Yosunlu oyunculuklarını konuşturuyor. Böyle bir kadro olur da, bu oyuna gidilmez mi?

Bir İntikam Provası (Othello)Emek Sahnesi de Shakespeare oyununa atıfta bulunanlardan. Beliz Güçbilmez‘in Othello’dan esinlenerek yazdığı oyuna, Merve Engin ve Pınar Yıldırım can veriyor. Böyle bir ekiple, eğlenmek garanti demektir! Yalnız paylaşmakta yarar var, oyun ancak ocak ayında sahnede olacak.

kurkmantolumadonna
Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna: Sabahattin Ali’nin en çok okunan romanı, bu kez tiyatro sahnesinde. Uyarlamanın nasıl olacağını, Tuba Ünsal’ın Maria Puder rolüne nasıl hayat vereceğini ve diğer oyuncular Menderes Samancılar, Alper Saldıran ve Sercan Badur’la birlikte romanı, Sezen Aksu’nun şarkılarıyla bize nasıl anlatacağını büyük bir merakla bekliyorum. Engin Alkan yöneteceği için de önceliğim olacak.

Vay Sen misin Ben Olan?Kadıköy Meydan Sahnesi, sezona en hızlı başlayanlardan. Faruk Sofuoğlu, Tuba Erdem, Ece Müderrisoğlu, Kemal Zeydan, Kemal Kuruçay ve Deniz Oral’la birlikte kimin kim olduğuna ve olunca da ne olacağını izleyip göreceğiz.

40’ından SonraAyşen Gruda’nın Mahmut Gökgöz, Ahmet Taşdemir, Özge Ünlütezcan ve Onur Hanpa ile birlikte rol aldığı 40’ından Sonra oyunu, 25 Eylül’de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde perde açacak.

Bir Yaz Gecesi RüyasıYine bir Shakespeare oyunu daha sahnede. Bu kez sıradışı yönetmen Aleksandar Popovski, en sevdiğim bu oyuna tıpkı daha önce Şehir Tiyatroları’nda olduğu gibi yine ezber bozduracak. Oyuncu kadrosu müthiş: Sezai Aydın, Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Beyti Engin ve Arda Aydın,6 Kasım’da Uniq Hall’da perdeyi açacak.    

Kızgın Damdaki Kedi: Mam’art Tiyatro
 müjdeyi bir Tenesse Williams oyunuyla verdi. Çok heyecanlı! Serkan Salihoğlu yönetiyor, Ayten Uncuoğlu, Sezin Akbaşoğlulları, Tuğrul Tülek, Ünal Silver, Bennur Duyucu ve Ömür Kayakıyılmaz oynuyor. Kadronun güzelliğine bakar mısınız! 

99795262
Küçük Salon’dan Yeni Oyunlar


Küçük Salon’dan Yeni Oyunlar
: Bu yıl takipte kalacağımız bir diğer tiyatro grubu ise Küçük SalonKaramazov Kardeşler, Angina Pektoris, Othello ve Otomatik Portakal ile bize klasik oyunlar şenliği sunacak. Her birinin kadrosu birbirinden zengin. Detaylar ve ilk gösterim haberlerini almak için sabırsızlanıyoruz.

Galata Perform Oyunları
: Bu sezon, bir Galata Perform oyunundan diğerine koşacağız. 3-8 Ekim tarihlerinde Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin yanı sıra 4 yeni oyunu da alkışlayacağız. Bu sezon, biraz daha özel olacak çünkü kendi yetiştirdikleri öğrencilerinin yazdığı oyunlar sahneye taşınacak. Tato, Ayışığında Gökkuşağı, Yoğun Bakım Önlüğü ve Ailemizin En Güzel Sırrı için takipteyiz. Özellikle de klasik oyunlara ve uyarlamalara ara verip yeni yazılan bu oyunları daha çok takip edeceğiz. 

Yakında Sahnede, Detaylar Yolda

Hayvan ÇiftliğiAltıdan Sonra Tiyatro ile Tiyatro D22, başbaşa vererek başka bir klasiği sahneye taşıyor. Onlar provalarda, bizler detaylar için meraklardayız. 

DH6oZiPW0AEY_Ad
Hayvan Çiftliği: Altıdan Sonra Tiyatro ile Tiyatro D22

HırsızVersus Tiyatro, bir müjde daha verdi ve yeni bir oyunla daha sahnede olacaklarını sosyal medyada paylaşmaya başladı. Detayları heyecanla bekliyoruz.

BarışGüray Dinçol’un, “barış yola çıktı” diyerek müjdelediği ve yönetmenliğini üstlendiği bu oyunun detaylarını da en az kendisi gibi sabırsızlıkla beklemeye başladık. 

PatatesAhu Türkpençe, bu sezon karşımıza kendi yazdığı ve başrolde olacağı bir oyunla çıkıyor. Oyunla ilgili gelişmeleri henüz bilmiyor ama oyunu merak etmekten de geri kalmıyoruz. 

Bir Yaz Gecesi RüyasıEmek Sahnesi, geçtiğimiz hafta çok güzel bir haber verdi. Shakespeare’in en sevdiğim oyununu bu kez bir sirk gösterisiyle sunacaklar. Haber çok taze, detaylar da yakında bizlerle olacak.

Çarpıntı2047Tiyatro Oyun Kutusu da, yeni sezona yeni bir oyunla giriyor. Ancak detaylar için kendilerinin de belirttiği gibi biraz beklememiz gerekecek.

Üç DahiTiyatro Ak’la Kara‘nın yeni oyunu 30 Eylül’de perdeyi açıyor. Oyuncuları ve diğer tüm detayları henüz bilmiyoruz ama takipteyiz. 

Taşra Kabare: Bu sezon Taşra Kabare olmadan ve Kadıköy’de birinci yılını kutlayan harika mekanlarında yeni oyun izlemeden olmaz. Yeni bir oyun hazırlığındalar ve detayların yolda olduğunu biliyoruz.

Bakırköy Belediye Tiyatrosu (BBT): Sezonun en bereketli tiyatrosu BBT olacak bence. Yeni oyunlar yolda, detaylar yakında sosyal medya hesaplarında.

Yeni oyunlardan haberlerden, takip ettiğim kadarıyla şimdilik böyle. Ancak sezon ilerledikçe, belki de ben bu listeyi oluştururken de daha başka yeni oyunların duyumlarını alacağız. Sezon, hızlı başlayacaksa, hızlı davranmak gerekir.

Şimdiden yeni sezon güzelliğiyle ve bol alkışıyla gelsin. 

Perdeler açılsın, tiyatro mevsimi herkese uğurlu olsun!