İstanbul’un video rehberi notonlyistanbul, bundan böyle her ay şehrin en güzel köşelerinden bir seçkiyi theMagger ile paylaşıyor!

İşte cafe’sinden kitapçısına, meyhanesinden tiyatrosuna videolarla İstanbul:

*Yazıda geçen Krek kapandı.*

Bir Pizzacı: 49 Çukurcuma

“Beyoğlu’nun vazgeçilmezi Çukurcuma’da farklı bir pizza deneyimi… Zengin şarap kavı ile deniz mahsüllü özel pizzası ve kahvaltı menüsü 49 Çukurcuma’yı benzerlerinden ayırıyor. Sucuklu yumurtalı ve nutellalı pizzayı mutlaka deneyin!”

49 Çukurcuma Adres: Turnacıbaşı Cad. No:49/A Çukurcuma, Beyoğlu / İstanbul

Bir Şarapevi: Sensus

“Bir kadeh şarap için dışarı çıktık ve çok güzel, uygun fiyatta yerel şaraplar ve yanında lezzetli peynirler bulunan bir mekânda kendimizi buluyoruz. Burçay Cantekin bizi Galata’da Sensus’a getirdi. Burada bir kadeh şarap alıp içiyoruz, yeni gelen şaraplar hakkında bilgi dinliyoruz ve sonra beğendiğimiz şaraptan bir şişe alıp eve götürüyoruz.”

Sensus Adres: Büyükhendek Cad. No:5 Kuledibi, Beyoğlu / İstanbul

Bir Dürümcü: Aynen Dürüm

“Güneydoğu mutfağından Adana’nın meşhur dürüm kebabı… Tütsülü kokusu ve koyu burgonya rengiyle yoğun bir tadı var, sokakta bu kokuyu alıp da yemeden geçmek zor. İstanbul’un tarihi yarımadası’nda, Kapalıçarşı’da dolanırken kebap severlerin Mekke’sine rastlıyoruz. Hızlıca bir dürüm için uğrayıp ikincisini yemeden kalkamıyoruz. Afiyet olsun!”

Aynen Dürüm Adres: Muhafazacılar Sok. No:33 Kapalıçarşı / İstanbul

Bir Meyhane: İnciraltı Meyhanesi

“Geleneksel meyhane kültürü deyince akla gelen lezzetli mezelere ev sahipliği yapan İnciraltı Meyhanesi, eskiden meyhanelere gelen kişilerin rakıyı nasıl içtiklerine kadar ince detaylarıyla eski meyhane kültürünü yeniden yaşatıyor. Beylerbeyi’ndeki bahçesi özellikle yaz ayları çok şenlikli. Mezeler ise özel ve her yerde bulunmayan cinsten, papaz yahni ve uskumru çirozu, köpoğlu mancası gibi orjinal lezzetleri tadımlık.”

İnciraltı Meyhanesi Adres: Arabacılar Sok. No:4 Beylerbeyi, Üsküdar / İstanbul

Bir Tatlıcı: Hafız Mustafa

“Hafız Mustafa 1864 yılından bu yana sütlü tatlılardan, lokuma, baklavadan, rengarenk şekerlemelere, tatlı severlerin vazgeçilmez adresi olmaya devam ediyor.”

Hafız Mustafa Adres: Muradiye Cad. No:51 Sirkeci / İstanbul

Bir Kitapçı: Robinson Crusoe

“Raflarda Robinson Crusoe’nun kitapları sesiz ve sakince bekliyorlar. İstiklal kalabalığını yarıp içeri girdiğimizde bu mütevazi kitapçıda saatler geçiriyoruz. Seda Yılmaz’ın favorilerinden, kitap aşıklarının hayal evi Robinson Crusoe sanki kendinize ait bir kütüphane, hiç bitmeyen hikâyeler ve her çeşit kitap burada.”

Robinson Crusoe Adres: İstiklal Cad. No:195/A, Beyoğlu / İstanbul

Bir Tiyatro: KREK

“Dinamik tiyatro ekibi Krek’in sahneye koyduğu gerçek duyguları, hiçbir giysinin, tiyatro perdesinin, pencerenin veya camın gizlemesine imkan yok. Yetenekli sanatçılardan oluşan ekip, klasik sahne-seyirci ilişkisini kırarak, basit bir oyundan çok daha yakın ve daha kişisel bir diyalog oluşturuyor. Seyirciyi hikayenin içine çekip, kendilerini oyunun bir parçası gibi hissetmelerini ve gösteriyi yaşayarak zevk almalarını sağlıyorlar.”

KREK Adres: santralistanbul Kazım Karabekir Cad. No: 2/24 Eyüp / İstanbul

Video ve Metinler: http://notonlyistanbul.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN