İstanbul’un video rehberi notonlyistanbul, bundan böyle her ay şehrin en güzel köşelerinden bir seçkiyi theMagger ile paylaşıyor!

İşte vintage mağazasından halk pazarına, köftecisinden pidecisine videolarla İstanbul:

*Yazıda geçen Datlı Maya kapandı.*

Bir Lezzet Mabedi: Datlı Maya

“Cihangir meydanda Firuzağa Camii’yi geçince mavi boyalı cephesi ve mütevazi tabelasıyla Datlı Maya bizi karşılıyor. İçeri girerken sanki bir eve girer gibi hissediyorsunuz ama burası hep hareketli ve sevimli. Kaz Dağları’ndan getirilen otlar, mevsiminde ev yapımı etli ve sebzeli yemekler, kabak çorbası, kalkan balığı, taş fırın pidesi… Sabah kahvaltısından akşam yemeğine seçenekler bol, taze ve günlük.”

Datlı Maya Adres: Türkgücü Cad. No:59/A Cihangir, Beyoğlu / İstanbul

Bir İkinci El Mağazası: Pied de Poule

“Hepsi bir arada, bu kadar çok eklektik eski dönem kıyafetler, aksesuarlar ve takılar, Pied De Poule’de yan yana gelip bir başka dünya yaratır. Pied De Poule Çukurcuma’da bulunan bir vintage ve kostüm dükkanı. Kıyafetler burada küçük odalarda, duvarlarda asılan eski portreler ve askılar arasında üst üste kendilerine bir ev bulmuşlar. Ama hala ona tam uyan birini bekliyorlar, onu bulup tekrar bir ömür daha ve ömürler yaşatacak.”

Pied de Poule Adres: Faikpaşa Yokuşu No:19/1 Çukurcuma, Beyoğlu / İstanbul

Bir Pideci: Fatih Karadeniz Pidecisi

“İstanbul’da Karadeniz Pidesi her yerde çok lezzetli ama burada muazzam! Kerimcan Akduman ile Fatih Karadeniz Pidecisi’ne gidiyoruz ve yumurtalı peynirli, kapalı kıymalı, 50’lerden bugüne lezzetini hep koruyan pidecinin sırrını araştırıyoruz. ”

Fatih Karadeniz Pidecisi Adres: Büyükkaraman Cad. No:45/47 Fatih / İstanbul

Bir Köfteci: Filibe Köftecisi

“Dumanlı, baharatlı, taze ızgaralınmış köfteden esen aroma inkar edilmeyen bir şehir favorisidir. Sirkeci’de bulunan Filibe Köftecisi kesinlikle halkın favorisi. Kerimcan Akduman bizi basit ama mükemmel bir öğlen yemek kaçışına götürüyor.”

Filibe Köftecisi Adres: Ankara Cad. No:112 Sirkeci, Fatih / Istanbul

Büyülü Bir Mekan: Aya İrini

“Trompetçi Alper Çoker bizi muhteşem Aya İrini’ye götürüyor, burası Türkiye’de klasik müzik konseri için en önemli yerlerinden birisi. Aya İrini akustik için bir cennet, klasik müzik için tasarlanmış bir vaha…”

Aya İrini Adres: Topkapı Müzesi Babıhümayun Cad. Sultanahmet, Fatih / İstanbul

Bir Pazar: Beşiktaş Halk Pazarı

“Pazarlar farklı tatların, kokuların, renklerin, seslerin olduğu yerlerdir. Her tezgahın farklı bir hikayesi vardır. Beşiktaş Halk Pazarı, haftalık alışverişinizi yaparken keyifle tezgahların arasında dolaşabileceğiniz bir pazar. Her Cumartesi, Ihlamur’daki Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin karşısında kuruluyor.”

Video ve Metinler: http://notonlyistanbul.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN