Kültür ve sanat sezonunun sonlarına yaklaşırken, birçok müze, galeri ve sanat alanı yeni sergileriyle karşımızda. Yaz günlerini renklendiren, birçoğu genç sanatçılara ayrılmış birbirinden güzel sergiler şehirde sizi bekliyor!

İşte yaz aylarının şehirde geçirdiğiniz hafta sonlarını renklendirecek , İstanbul’da bu yaz ziyaret etmeniz gereken 10 sergi:

 

***

Bu Yaz Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Sergi (2017)

Kültür ve sanat sezonunun sonlarına yaklaşırken, birçok müze, galeri ve sanat alanı yeni sergileriyle karşımızda. Yaz günlerini renklendiren, birçoğu genç sanatçılara ayrılmış birbirinden güzel sergiler şehirde sizi bekliyor!

İşte yaz aylarının şehirde geçirdiğiniz hafta sonlarını renklendirecek , İstanbul’da bu yaz ziyaret etmeniz gereken 10 sergi:

PETER ZIMMERMANN: MAYIS MI MAYIS
16 Mayıs – 02 Temmuz | @ Dirimart Nişantaşı

Peter Zimmermann’ın çok sevdiğimiz soyut kompozisyonları, dördüncü kişisel sergisiyle bir kez daha Dirimart’ın duvarlarını renklendiriyor. Sergide, sanatçının 2000’den günümüze farklı zamanlarda oluşturulmuş ve farklı serilere ait işleri yer alıyor. Aynı tarihe kadar Dirimart’ın Dolapdere’deki ikinci mekanında ise Çek sanatçı Jiri Georg Dokoupil’in “Baloncuklar İstanbul’da” başlıklı sergisini ziyaret edebileceğinizi de hatırlatalım.

AİLE YEMEĞİ: BİR GRUP SERGİSİ
23 Mayıs – 30 Haziran | @ Galeri Nev

Kültür ve sanat dünyasının yaz aylarında vazgeçilmezlerinden biri de galerilerin sezon kapanışlarında düzenlediği karma sergiler… Murat Morova, Bilge Friedlaender, Nermin Er, Nejad Devrim, Melek Mazıcı, Gökçen Dilek Acay, Tayfun Erdoğmuş, Mike Berg ve Ahmet Doğu İpek’in işlerini bir araya geldiği sergideki işlerin ortak noktası, ana malzemelerinin kağıt olması.

Görsel: Murat Morova, isimsiz, 2017, Fotoğraf: Barış Özçetin

ÇİFTDÜŞÜN ÇİFTGÖRÜ
25 Mayıs – 06 Ağustos | @ Pera Müzesi

Pera Müzesi, bu yaz iki sergiyle karşımızda; bunlardan ilki ve müzenin iki katına yayılanı ise bir karma sergi. George Orwell’in 1984’ünde kullandığı çiftdüşün (doublethink) kavramından yola çıkan ve dünyanın farklı köşelerinden kavramsal sanatçıların gücünü metinden alan işlerine yer veriyor. Tracey Emin, Kader Attia, Gavin Turk gibi dünyaca ünlü sanatçıların da işlerinin yer aldığı sergide Türkiye’den de Ali Kazma, Erdem Taşdelen, Aslı Çavuşoğlu ve Hera Büyüktaşçıyan’ın işleri görülebiliyor.

JOSÉ SANCHO: EROTİK DOĞA
25 Mayıs – 06 Ağustos | @ Pera Müzesi

Pera Müzesi’ndeki ikinci sergi ise Kosta Rika’nın en önemli sanatçılarından, heykeltıraş José Sancho’nun eserlerinden oluşan bir seçkiye yer veriyor. Doğadan ve insan bedeninden ilham alan sanatçının heykelleri, ahşap, granit, mermer, bronz, demir ve buluntu nesnelerden üretilmiş işler…

FAHRELNISSA ZEID: İSTANBUL MODERN KOLEKSİYONU’NDAN BİR SEÇKİ
30 Mayıs – 30 Temmuz | @ İstanbul Modern

Taşınma hazırlıkları süren İstanbul Modern, geçmiş yıllarda kapsamlı bir retrospektif sergiyle yer verdiği Fahrelnissa Zeid’in birçok eserine koleksiyonunda yer veren bir kurum olarak, modern sanatımızın öncülerinden olan sanatçıyı bir kez daha bizimle buluşturuyor. Müzenin kısa süreli sergi alanında görülebilecek olan bu seçkinin yanı sıra, “Liman” sergisinin de 20 Temmuz’a kadar görülebileceğini hatırlatalım.

GÖRME BİÇİMLERİ
02 Haziran – 13 Ağustos | @ ARTER

John Berger’in 1972’de yayınladığı ve görsel kültür üzerine çığır açıcı metinlerden biri olarak kabul edilen kitabıyla aynı başlığı taşıyan yeni ARTER sergisi, Berger’in izinden giderek, birçoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek 33 sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor. Antik eserlerin çağdaş eserlerle, yağlı boya tabloların video-enstalasyonlarla bir arada olduğu sergi, yeni ufuklar açıyor. Sam Bardaouil ve Till Fellrath’ın küratörlüğündeki “Görme Biçimleri” sergisinde işlerini görebileceğiniz sanatılar arasında Salvador Dali’den Mona Hatoum’a, Grayson Perry’den James Turrell’e birçok ünlü isim var.

ŞİMDİ UZAKLARDASIN
15 Haziran – 08 Temmuz | @ Galerist Tepebaşı

Merve Ünsal’ın, çıkış noktasını Zeki Müren’in bestelediği ve icra ettiği Türk Klasik Müziği’nin popüler şarkısından alan sergi, Ünsal’ın son dönem fotoğraf ve video çalışmalarına yer veriyor. Bunların yanı sıra sergiyle aynı ismi taşıyan, İstanbul’da gerçekleştirdiği performans, uçucu bir sanat eyleminin belgelenme ve aktarım olasılıklarını araştırıyor..

MIXER SESSION II  | KARAKUTU
16 Haziran – 29 Temmuz @ Mixer

Geçen sene Mixer Sessions I projesi ile üniversitelerin son sınıflarında okuyan sanatçılara yönelik yaptığı açık çağrının ardından Mixer, bu yıl da genç küratörler için bir açık çağrı düzenledi. Gelen başvurular arasından seçilen proje “Karakutu” 16 Haziran – 29 Temmuz tarihleri aradında Mixer’de sergilenecek. Burcu Bilir’in kurguladığı “Karakutu” başlıklı sergide Murat Han Er, Haydar Akdağ, Burcu Pek, Berka Beste Kopuz, Volkan Parlak ve Zehra Doğan’ın işleri yer alıyor.

AĞIZDAN AĞIZA
22 Haziran – 27 Ağustos | @ SALT Galata

SALT Galata’nın yaz sergisi, kültürel yorumlamalardaki farklılıklar, müşterek dil mirası ile bugünün toplumlarında mistisizm algısını irdeleyen işleri bir araya getirecek. Berlin merkezli Slavs and Tatars kolektifinin üç kata yayılacak araştırmaları Türki dillerdeki tarihi kaymaları politik ve toplumsal eksende inceleyecek.

GENÇ YENİ FARKLI 8
Belirsiz | @ Zilberman Gallery

Zilberman Gallery, bu yıl sekizinci kez sezonu genç sanatçıların işleriyle kapıyor. Yapılan açık çağrı sonucu gelen başvurular arasından seçilen işler, bu yaz bizi yeni isimlerle tanıştıracak. Henüz tarihleri kesinleşmeyen Genç Yeni Farklı 8 sergisine seçilen isimler ise şunlar: Fulden Aran, Ayşe Hilal Ateş, Özgür Atlagan, Cihad Caner, Melike Gündüz, Gülşah Mursaloğlu, Nconen, Cemil Toprak, Müge Yıldız, Levent Yıldız ve Damla Yücebaş.

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?