Çölyaksınız veya (benim gibi) sadece buğdaya (dolayısıyla unlu her şeye) intoleransınız var ya da belki sadece un-tuz-şeker yemeden “temiz” beslenmek istiyorsunuz. Bana sorarsanız yerden göğe kadar da hakkınız var. Glutensiz veya sadece “un” içermeyen beslenme tarzını İstabul’da dışarıda yemek yerken sürdürmek çok zor. Pek çok mekan “gluten” ne bilmiyor, menülerde glutensiz çeşitler yok. Ana yemeklerde ızgara, sebze, salata, patates gibi seçeneklerle glutenden uzak kalmak nispeten kolay.

Ama iş tatlı krizlerine geldiğinde iki seçenek sizi bekliyor. Ya göz yumup beslenme tarzınızı bozacaksınız ya da ıslak kek, baklava, brownie gibi tatlılar uzak bir anı olarak kalacak. Aslında güzel şehrimiz İstanbul’da çok limitli de olsa glutensiz tatlı çeşitleri var. Ben son bir buçuk yılda deneyip çok sevdiğim 5 adedini kendi fotoğraflarım ve tecrübelerim ile sizler için derledim dostlar.

glutensiz 1

1 & 2) Çikolatalı Unsuz Islak Kek – House Cafe & Cafe Nero

Hem kek, hem çikolatalı hem de ıslak… daha ne olsun. Bu konuda favorim House Cafe’nin dondurmalı (evet dondurmada da buğday nişastası yok) ıslak keki. İkinci favorim ise Cafe Nero’nun unsuz ıslak keki. House Cafe’ninkini daha çok sevmemin nedeni daha az şekerli bir tadı olması ve vanilyalı dondurma ile servis edilmesi.
İki kek de yumuşacık, mis gibi çikolata kokuyor ve hiç bilmeyen arkadaşlarımla da denedim, kimse bunlar unsuz diyemedi. Çok güzeller.

glutensiz 2

3) Antep Fıstıklı Baklava – Karaköy Güllüoğlu

Evet evet resmen Antep fıstıklı baklava! Karaköy Güllüoğlu düşünüp yapmış sağ olsun. Bu baklavanın adı da çölyak hastalığı ile uyaklı olarak “çölbak”. Tadı i-na-nıl-maz güzel. Sadece baklava hamurunun rengi normalden koyu, melez bir görünümü var. En sevilen milli tatlımızı da gluten almadan yemek paha biçilemez. Karaköy Güllüoğlu’nda ayrıca şeker hastaları için şeker içermeyen baklava da var; onun da adı “diabak”. Süper ötesi tatlılar yapan bu mekan keşke yeni buluşlarının isimleri için bir bilene danışsaydı. 🙂

glutensiz 3

4) Çikolata ile Kaplı Meyveler – Godiva

Çikolata zaten gluten içermez ki diye düşünmeyin sakın. En yakın marketten alacağınız hepimizin bildiği marka çikolataların içindekileri bir okuyun. “Buğday nişastası”, “buğday tozu”, “glüten”, “eser miktarda buğday”, “mısır nişastası” vb vb bir sürü tahıl nasılsa o çikolatanın içeriğinde yer alıyor. Bir de hayallerinizi yıkmak istemem ama markette satılan çikolatalarda süt de yok süt yerine geçen tuhaf maddeler var. O nedenle Godiva’larda taze yapılan (ve çok şükür tahıl içermeyen) çikolataları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Benim kişisel favorim çilek ve ananası bitter çikolata ile kaplatmak. Bir kısmını anında tüketiyorum, kalanını dolaba atıp 1-2 gün içinde.

glutensiz 4

5) Cep Brownie’si – Starbucks

Son olarak acil krizlerin için şehirde pek çok noktada bulabileceğiniz Starbucks Coffee’lerin kasa önünde satılan glütensiz brownie’leri var. Bir ıslak kek kadar güzel olmasa da porsiyonu, kıvamı çok güzel. Ben gördüğümde birden fazla alıp eve, çantaya, arabaya depoluyorum zor zamanlarım için. Alırken üzerindeki son kullanım tarihine mutlaka bakın, genelde uzun oluyor ama yine de güvende olmakta fayda var. Unsuz beslenmeyen 1-2 arkadaşıma denettim genelde “çok şekerli” dediler. Muhtemelen haklılar, ama ben uzun süredir neredeyse sıfıra yakın “gerçek” kek yediğim için farkı ayırt edemez durumdayım. 🙂