Herkesin baştan çıkarıcı, en olmadık anda aklınıza gelip, karış karış kendi aratan belalı bir tatlısı vardır. Benim için bu tatlı, açık ara sufle! Menüye tersten bakmaya başlamama sebep veren, garsonlar ile akışkan kek, fondant türevi bir şey olmaması konusunda türlü pazarlıklara girdiğim bir sevgi benimkisi…

İstanbul’da şimdiye kadar denediğim sufleler arasından, aklımda yer edinen mekanları sıralamak istedim! Bir sufle aşığı ben, sizin önerilerinizle bu listeyi zenginleştirmeye de son derece açığım :)

*Yazıda geçen Mama Shelter Demirören kapandı*


İskele Balık, Rumelihisarı

iskele restoran

Sanırım İstanbul’da sufle balıkçılardan soruluyor. İskele’nin suflesi ise diğer balıkçılardan daha da bir farklı, daha da güzel sanki, meyveler ile yapılan sunumu da aynı şekilde. Zaten sadece suflesi için bile giden, kemikleşmiş bir kitlesi var mekanın.

Mama Shelter, Demirören

Mama Shelter Sufle

Mekan geçen sene ilk açıldığı vakit yediğim sufle hala aklımdan çıkmadı, çıkamadı. Mama Shelter’ın her tatlısı gibi sunumu son derece özenli olan çikolatalı sufle, tadı ve akışkanlığının kıvamı ile favorilerim arasında.

Lacivert, Kanlıca

Lacivert Sufle

Çok sık gittiğim yerlerden olmasa da, suflenin bu mekan için yerinin ayrı olduğunu biliyorum. Son derece özenli bir şekilde, güveç usulü ile pişirilen suflenin yanında mevsimine göre sorbe ve isteğe bağlı olarak dondurma servis ediliyor.

Ferahfeza, Karaköy

Ferahfeza Karaköy Sufle

İşte İstanbul’un en yenilerinden, her açıdan favorim olan yer! theMagger’da hali hazırda yazıldı ancak ben de şehrimiz böyle bir yer kazandığı için sevincimi paylaşmak istiyorum. İlk iş olarak yine suflesini denediğim mekan, benden bu konuda tam puan aldı. Lezzet ve dolgunluğu tam aradığım gibiydi, tavsiye edilir!

Big Chefs SufleBig Chefs, Etiler & Şişhane & Tarabya

“Sufle” değil, fondant olsa da, müthiş lezzeti ile Big Chefs’in beyaz çikolatalı kestaneli suflesi bu listeye girmeyi fazlası ile hak ediyor. Her seferinde, hiçbir sürpriz ile karşılaşmadan aynı lezzeti buluyorum. Kulağa çok ağır gelmesine rağmen, hafif oluşu ise en sevdiğim özelliği bu suflenin!

 

Go Mongo, Suadiye

Go Mongo Sufle

Hep çikolatalı suflelerden bahsettim, listeye biraz da çeşit katmak adına, Go Mongo’nun passion fruit suflesini eklemek istedim. Yanında hindistan cevizi serpiştirlmiş dondurma ile yine güveçte servis edilen sufle, çok yakın bir arkadaşımın da favorisi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Gülfem şu an yazını Tuna’yla okuyorduk, bizim de favori suflemiz Go Mongo! Aynı zamanda Kuruçeşme Mia Mensa’nın suflesi de çok başarılı. Quick sufle için Dominos’un take away suflesini tavsiye ediyoruz :) Ulus’ta bulunan Orhan Pastanesinin mini fondant’ları da inanılmaz lezzetli aklında bulunsun :)

  2. Dominos denendi ve onaylandı :) Mia Mensa listede! Çok teşekkürler :)