Sabah uyandığımızda burnumuza gelen kahve kokuları ile yalnız olmadığımızı hatırlar, tek başımıza bize eşlik eden kahvelerde ise yalnızlığın iyileştirici dinginliğini hissederiz. Geleneksel ritüeller ile sıkı sıkıya bağlı olduğumuz kahveler, zamanla şehirde açılan her yeni nesil kahveci sayesinde farklı tadım notları ile yeni keşiflere çıktığımız bir deneyim alanına dönüşüyor. Dükkanlardan şehri saran mis gibi kahve kokuları size kadar ulaştıysa farklı semtlerden müdavimi olduğumuz yeni nesil kahvecilerin peşine düşüyoruz!

Demleme Kahve | Fotoğraf: Krists Luhaers – unsplash.com

Siz sabahları arkaya hafif bir müzik açıp kahvesini yavaş yavaş demleyenlerden misiniz? Yoksa, hızlıca bir espresso içip yola koyulanlardan mı? Kahve ritüellerimiz çeşitlilik gösterse de bir gerçek var ki çoğumuz kahvemizi seçerken en ince detaylara dikkat ediyor, bizi en memnun edecek tadı arıyoruz. Özellikle de sürdürülebilirlik ve etik üretim hakkında konuşmalar artarken biz kahve çekirdeklerinin her detayını bizimle şeffaf bir şekilde paylaşan, çeşitli kahve notları ile farklı deneyimler sunan yeni nesil kahvecileri çok daha yakından takip ediyoruz. Her uğradığımızda bizi bir topluluğun parçası gibi hissettiren şehrin en sevdiğimiz yeni nesil kahvecileri mercekte!

Size en çok hitap eden kahve notunu bulmak ve kahvenin zaman içerisinde geçirdiği değişimi keşfetmek için Gastro Magger’ın Kahve Kültürü yazısına bakabilirsiniz.

İstanbul’un En İyi Yeni Nesil Kahvecileri

Federal, Galata Konum

Nitelikli kahvenin bugün Türkiye’deki en geniş yelpazede tedarik edenlerinden biri olan Federal, ilk şubesini 2015 senesinde Galata’da mahallenin tarihinden aldığı ilham ile açtı. Bugün Türkiye’de 10 şubesi bulunan Fedaral, ayrıca nitelikli kahvenin sektörde daha sürdürülebilir bir hâle gelmesine katkı sağlamak amacıyla Barista Akademi’de çalışmalar düzenliyor. Bu akademide sektörün çalışanlarına verdiği profesyonel eğitimlerin yanı sıra kahve müdavimlerinin kendilerini geliştirmek adına başvurabileceği atölyeler de yer alıyor. Kavurma işlemleri sırasında yeşil çekirdekli kahvenin kendine özgü tatlarını ortaya çıkarabilmek amacıyla her çekirdeği kendine özel profillerinde kavuran Fedaral, kahvenin tazeliğini koruyabilmek adına “stok kavurma” anlayışından uzak duruyor. Fedaral’in Galata şubesi sağladığı sakin ortam ile özellikle uzaktan çalışanlara, enerjisi yüksek Topağacı şubesi ise sevdiklerimizle buluştuğumuz zamanlara hitap ediyor.

Kronotrop, Karaköy Konum

2012 senesinde kapılarını Galatasaray’da aralayan Kronotrop, ayrıca İstanbul’un ilk nitelikli kahve şubelerinden biri. Bugün Türkiye’nin farklı şehirlerinde 21 şube ile karşımıza çıkan Kronotrop; insana, kahveye ve doğaya tutkun kişileri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Toprağa ve insana duydukları saygıdan ötürü kahve çekirdeklerinde sürdürülebilirliğe ve etik üretime dikkat çeken Kronotrop; dünyanın farklı yerlerinden tedarik ettiği kahve çekirdeklerinin hasat zamanına, organik üretim yapan çiftçiler ile kurdukları diyaloglara önem veriyor. Ayrıca, dükkanlarında %100 geri dönüşümlü karton bardak kullanarak, atıklarını ayırarak ve enerji tüketimlerini minumuma indirerek sürdürülebilir olmak adına farklı aksiyonlar alıyor. Şeffaf iletişimi ön planda tutan Kronotrop’ta kullandıkları kahve çekirdeklerinin geçmişine dair çiftlikte kaç kişi çalıştığından kimlerin çalıştığına kadar detaylı bilgi sitelerinde yer alıyor. Çalıştıkları üreticilerin özellikle bulundukları kültürde “dezavantajlı” olarak kabul edilen kimliklerden bireyler olmasına önem veriyorlar.

Coffee Sapiens, Karaköy Konum

Özellikle üçüncü nesil kahvecilerin sayısının artması ile birden popülerleşen Karaköy’de; Coffee Sapiens de mahallenin dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. Kendilerini önce bir kahve insanı sonra da kahve kavurucusu olarak tanımlayan Coffee Sapiens, dünyanın birçok farklı noktasından tedarik ettiği yeşil kahve çekirdeklerini Hasköy’de kavuruyor, nitelikli kahve hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenler için ise üretimhanelerinin kapılarını her zaman açık tutuyorlar. Kullandıkları kavurma tekniklerini sürekli geliştirmeye ve yenilemeye özen gösteren Coffee Sapiens, kahve üreticileri ile doğrudan çalışarak karbon ayak izini düşürüyor. Adil üretimi ön plana aldıkları için ileride dükkanlarını bir sosyal proje merkezine dönüştürmeyi de amaçlıyorlar! Bugün 4 şubesi bulunan Coffee Sapiens, nitelikli kahve kültürü etrafında bir topluluk oluşturabilmek adına birçok atölye ve etkinlik düzenliyor.

Borderline, Nişantaşı Konum

2017 senesinde Nişantaşı sakinlerini nitelikli kahve etrafında toplamak adına Topağacı’nda açılan Borderline, nitelikli kahveleri yaratıcı reçeteler ile eşleştiriyor. İstanbul’da en geniş kahve seçeneğini sunmayı amaçlayan Borderline, dünyanın farklı ülkelerinde öne çıkan kavurma evlerine Türkiye’de dikkat çeken Boxx, Coffee Department gibi durakların kahvelerini ekliyor. Ayrıca; 2018 senesinde Kanyon’da bulunan Souq dükkan ile gerçekleştirdiği iş birliğinin ardından Türkiye’nin ilk Cold Brew barını açan Borderline’ın bugün Bodrum’da da bir şubesi bulunuyor.

Spada, Teşvikiye Konum

Kahvelerini tedarik ettikleri bölgeleri sık sık gezerek çiftçiler ile kurdukları ilişkiyi şeffaflaştıran Spada, kahve çekirdeklerine en iyi tadı sağlayabilmek adına birçok deneysel fermanstasyon sürecine başvuruyor. Kahve ile kurdukları ilişkiyi sabır, keyif ve emek üçgeninden geçiren Spada, kavurma işlemi sırasında omni-roast tekniğini kullanıyor. Birçok nitelikli kahveci; çekirdeklerini Türk kahvesi, filtre, espresso olarak ayrı kullanımlara özel kavurmayı tercih ederken omni-roast tekniği kahvenin kullanımına özgür bir ortam sağlıyor ve kendi profiline özgü kavrulan kahve çekirdeklerini istenilen teknik ile deneyimlenmesine alan açıyor. Bugün Spada’nın Teşvikiye şubesine paralel Fişekhane, Suadiye ve Bakırköy’de üç subesi daha bulunuyor.

Cup of Joy, Bebek Konum

2013 senesinde kapılarını Bebek’te aralayan Cup of Joy, bugün yoğun bir ilginin ardından Nişantaşı’nda yemyeşil bir avlu başta olmak üzere beş farklı şube ile kahve müdavimlerine ulaşıyor. Contemporary İstanbul gibi şehrin kalbini oluşturan etkinliklerde pop-up tezgâhları ile de ansızın karşımıza çıkabilen Cup of Joy, kahve müdavimlerini bir araya getirdiği topluluğunu dünyanın farklı bölgelerinden gelen ve kendi bünyesinde kavurduğu yeşil kahve çekirdeklerine borçlu. Kullandıkları yeşil kahve çekirdeklerinin altını çizmemizin sebebi ise; bu çekirdeklerin ham hâlde olması ve kavurma işlemi sırasında kendine özgü gizli tatlarının ortaya çıkması! Cup of Joy’un bugün espresso ve demleme olmak üzere farklı servis ettiği kahveler içerisinde; orman meyveli asit tatlardan çikolatalı tok tatlara kadar kendilerinin kavurdukları birçok çeşit yer alıyor! Ayrıca; sürdürülebilir bir kahve tüketimine katkıda bulunmak adına dükkanlarında kullanılan kahve posaları ile hazırladıkları ovmalar ve tütsüler bulunuyor.

Petra Roasting Coffee Company, Gayrettepe Konum

İstanbul’da rezervasyonumuz olmadığı zamanlarda uzun bir süre beklemeye alışık olsak da hafta sonları Petra’nın Gayrettepe şubesi gibi kapısında yoğun bir bekleme kuyruğu oluşturan kafelerin sayısı sınırlıdır. Yaklaşık 9 sene önce Gayrettepe’den hayatımıza girerek kahveye dair birçok alışkanlığımızı değiştiren Petra; bugün Maslak, Topağacı, Kanyon, Bebek şubelerinde bambaşka deneyimler sunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden topladıkları kahve çekirdeklerini Gayrettepe’de kavuran Petra; aynı şubesinin içinde bulunan kolektif dükkanında farklı markaları bir araya getiriyor, gerçekleştirdiği iş birlikleri sayesinde bir topluluk hissi uyandıran etkinlikler düzenliyor. Hepimiz için kahve demlemek farklı bir ritüel iken havalar ısındığında Cold Brew’unuzun bekleme süresine dayanamayanlardansanız dükkanlarında hazır 2.9 litrelik Cold Brew torbaları da bulunuyor! Ayrıca; etkinlikler düzenledikleri, kolektif dükkan ve üretimhanelerinin bulunduğu Gayrettepe şubelerinde yer alan Mitte Brot’ta artizan ekmekler fırından çıkıyor, cuma günlerine özel ise Challah ekmekler üretiliyor.

Coffee Department, Balat Konum

Yolculuğuna şehrin en çeşitli kimliklere sahip mahallerinden biri olan Balat’ta başlayan Coffee Deparment, bugün Nişantaşı ve Reşitpaşa’da bulunan dükkanlarında da nitelikli kahve kültürünü devam ettiriyor. Bizim için Coffee Department’ı bu kadar vazgeçilmez yapan ise kullandıkları kahve çeşitleri hakkında sundukları şeffaf bilgiler! Balat’ta bulunan dükkanlarının hemen yanındaki kavurmahanede dünyanın farklı yerlerinden topladıkları kahve çekirdiklerini kavuran Coffee Department, ayrıca Türkiye’de İzmir’den Ankara’ya kadar birçok kafeye kahve tedarik ediyor. Kahve tedariklerinin yanı sıra Mah-roc, Alakok gibi sürdürülebilir markalar ile iş birliği yapmaya devam eden Coffee Department’ta içtiğimiz kahveler kısa bilgilendirme kağıtları ile servis ediliyor. Ayrıca internet sitelerinde farklı ülkelerden tedarik edilen kahve çekirdeklerinin çiftçileri hakkında bilgiler de bulunuyor. Tamamen şeffaf bir iletişim kuran Coffee Department’ta kahve fermantasyonlarında yarı yıkanmış, yıkanmış, natürel, gün kurusu gibi seçenekler öne çıkıyor. Özellikle farklı tat notları denemek istediğiniz zamanlarda dükkanlarına giderek baristaların sizi bir deneyim yolculuğuna çıkarmasına bir şans tanımanızı öneriyoruz. Nitelikli kahve ile ilgili daha fazlasını merak edenleri ise kafelerinde düzenledikleri birçok atölye bekliyor!

Story Coffee Roasters, Kadıköy Konum

Kadıköy ve Yeldeğirmeni’nde mahallenin ruhundan aldıkları ilham ile kahve severleri bir araya getirmeyi amaçlayan Story Coffee Roasters, omni-roast tekniği ile kavurduğu kahvelerini her demleme türüne uygun bir şekilde sunuyor. Kahvelerini tedarik ettikleri bölgeler ile yakından iletişim kurmaya devam eden Story Coffee Roasters’ta kahveler isimlerini çoğunlukla çiftçilerden ve kahve kültürüne dair hikâyelerden alıyor. Özellikle yüksek rakımda yetişen kahve çekirdeklerine ağırlık vererek yoğun tatta notlar yakalayan Story Coffe Roasters’ın kavurdukları kahve çekirdeklerinin geçmişine dair bütün hikâyeler şeffaf bir şekilde internet sitesinden paylaşılıyor. Farklı metotlardan geçirdikleri kahveler arasında asidik meyvemsi tatlardan hafif floral tatlara kadar birçok not bulunuyor.

Montag, Kadıköy Konum

2015 senesinde kapılarını Kadıköy’de açan Montag, bugün nitelikli kahve servisine Bomonti ve Moda’dan da devam ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinden özenle seçtiği kahve çekirdeklerini Maltepe’deki üretimhanesinde kavuran Montag, yüksek sayıda sunduğu kahve çeşidinde her demleme türüne özel farklı kahveleri öne çıkarıyor. yaklaşan Montag; şubelerinde nitelikli kahvenin en iyi şekilde deneyimlenebilmesi adına asidite ve sertlik miktarını içen kişiye bırakacak seçenekler sunuyor.

Meet Lab, Suadiye Konum

2015 yılında kahvenin kimyasını inceleyerek en iyi ürüne ulaşabilmek adına yola çıkan Meet Lab Coffee, bugün Bodrum, Kozyatağı, Suadiye olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden tedarik ettikleri kahveleri bilimsel yöntemler ile Kozyatağı’nda kavuran Meet Lab Coffee’nin ayrıca aynı şubesinde nitelikli kahve üzerine gerçekleştirilen diyalogları ve çalışmaları arttırmak adına bir akademisi bulunuyor. Kavurdukları kahvelerin hangi çiftlikte üretildiğinden nasıl teknikler geçirdiğine kadar ise kahve çekirdeklerinin geçmişini şeffaf bir şekilde paylaşıyorlar. Bir topluluk oluşturmak için atölyelerden tadım buluşmalarına kadar birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyorlar.

İlginizi çekebilir: Deniz Yılmaz Akman’dan Kahvenin İstanbul’daki Yolculuğu

Kapak Fotoğrafı: Rizky Subagja – unsplash.com