Sizi bilmem ama ben kendimi bildim bileli tapas çok severim. Nisan ayında seneler sonra Barselona’ya giderken beni en çok heyecanlandıran nokta, lezzetli ve kaliteli tapas yiyecek olmamdı. İstanbul’u düşününce aklıma Bebek ve Kuruçeşme’de 1-2 restoran hariç iyi bir tapas restoranı gelmiyordu; ta ki Sortie’de bu sene açılan Poeta Leila’yı keşfedene kadar…

Bu yaz havaların geç iyileşmesi ve yağmurların ne zaman geleceğini bilmememiz, bizi daha günlük programlar yapmaya itti ne yazık ki. Geçen hafta “yazın keyfini sürmeye başlayalım, farklı mekanlara gidelim” derken, aklıma Poeta Leila geldi ve cumartesi akşamı güzel tapas yeme heyecanıyla Sortie’ye doğru yola çıktık.

Öncelikle şunu söylemeliyim, Sortie’de gece eğlenmeye giden tarzda biri değilim. Ancak seneler sonra ilk defa gittiğim Sortie beni şaşırtmayı başardı: Sortie’nin içerisi yenilenmiş ve mekanda gerçekten çok şık ve kaliteli restoranlar bulunuyor.

Sangria

Poeta Leila’ya oturur oturmaz önümüze “hoşgeldiniz” içeçeği olarak sangria geldi; roze şarapla yapılan, içerisinde çilek, kiraz gibi kırmızı meyvelerden oluşan sangria, İspanya’da içtiklerimle yarışırdı. Sangria ile beraber gelen yeşil zeytinler, turşu biberleri ve diğer kuver çeşitleri geceye iyi bir başlangıç oldu. Poeta Leila’da tüm yemekler farklı boyutlardaki kayrak taşı üzerinde geldi; sunumlar oldukça başarılıydı!

Daha sonra menüden tapasları seçme zamanı geldi. Menüde onlarca tapas çeşidi yok; şef Ferhat Bora genelde az ve öz konseptini mekana uygulamış, çok da yerinde olmuş. Menü soğuk tapaslar, sıcak tapaslar ve “sizler için tasarlanmış ana yemekler”den oluşuyor.

Poeta Leila Tapas&Wine

Soğuk tapaslardan kalamar, karides ve taze sebzelerden oluşan bir üçleme yaptık. Üçü de gerçekten çok lezzetliydi. Kalamarın yumuşaklığını deneyimlemenizi tavsiye ederim. Yine şef Ferhat Bora’nın kendine özgü yorumuyla hazırladığı karides sosunu karidesleri bitirdikten sonra bile kullanmak istedik ve tapaslarla beraber gelen ince dilim kıtır ekmeklerin üzerine sürüp keyfimize devam ettik!

Poeta Leila Tapas&Wine

Sıcak tapaslardan ise leila ve ananas soslu bonfile, keçi peynirli kroketlerden sipariş ettik. Kroketler o kadar lezizdi ki dayanamayıp 2. tabağı da söyledik.

Poeta Leila Tapas&Wine

“Sizler için oluşturulmuş ana yemekler” bölümünde ise Tuna buğday yatağında antikotu sipariş etti, ben ise beluga mercimeği yatağında deniz mahsullerini tercih ettim. Antrikot, tattığım kadarıyla ideal yumuşaklıktaydı, ama deniz mahsulleri yine de favorimdi. Beluga mercimeğinin tadı, kıvamı ve sosu inanılmazdı.

Poeta Leila’nın işletmecisi Ümit bey ve şef Ferhat Bora bir ara masamıza gelip, her şeyin nasıl gittiğini ve değiştirmeleri gereken bir şey olup olmadığını sordular. Gerçekten bir şey bulamadığımı söylemeliyim. Tek bir şey söylemem gerekirse, kaliteyi bozmadan 1-2 tane daha sıcak tapas ekleyebilirler menülerine, tek yorumum bu olur.

Siz de benim gibi bir tapas-severseniz Poeta Leila’ya havalar düzelmişken mutlaka uğrayın derim. Aldığım haberlere göre Karaköy-Galata hattında, mekanın kışlık bir versiyonunun açılma olasılığı varmış. Bu kış bizi güzel şeyler bekliyor!

Herkese sevgiler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Lisya!!! Tam da geçenlerde yeni bir tapas mekanı arayışındaydım süper oldu bu yazı ilk fırsatta deniyorum:)

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?