hipicon.com olarak İstanbul’dan yaratıcı insanlar köşemize yeni başladık. Burada her ay tasarım ve yaratıcı sektörlerden inanlarla gerçekleştirdiğimiz sohbetlerimizi takip edebilirsiniz. Bu ayın konuğu, sıra dışı ofis alanı Kolektif House’un ruhunu şekillendiren ve iletişimini yapan Yasemin.

Farklı uzmanlıkları olan kişilerin aynı çatı altında çalışmaları; ortak alanlar, yeni girişimler ve kreatif bakış açıları kazandırırken, yeni grupların ve ağların oluşmasını da sağlayabiliyor. Son zamanlarda oldukça popüler olan komünite oluşturarak üreticiliği teşvik eden yapılar arasında İstanbul’da kapılarını açan Kolektif House, özellikle üretmeye ve girişimler arası iletişimi teşvik etmeye odaklı stratejisiyle ofis deneyimini baştan tasarlıyor.

27633896631_3b5a4e367f_k

Love, Create & Inspire felsefesiyle yola çıkan, Kolektif House’un marka direktörü Yasemin Yapanar’la hem sektörle, hem kendisiyle hem de yaratıcılıkla ilgili sizin için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kolektif’in yakın gelecekteki seni heyecanlandıran projelerinden bize biraz bahseder misin?

Yerinde duramayan bir ekiple çalışınca, heyecan da hiç eksik olmuyor. Online blog’umuz KoMag, YouTube kanalımız KoTV, yakında lanse edeceğimiz mobil uygulamamız, Eylül gibi organize edeceğimiz sokak etkinliği, yeni sezonla birlikte üçüncü yerimiz Levent’te başlayacak yeni etkinlik serileri derken benim uykular, heyecandan mütemadiyen kaçık.

İşinin en sevdiğin yanı?

Ait olduğum bir şirkette, çok sevdiğim insanlarla, tutkum olan bir iş yapıyorum. Bu üçlüye aynı anda sahip olmak da, işin en sevdiğim yanı. ‘İnsanları mutlu etmekten para kazanıyorum’ dedirtiyor ya, daha ne isterim? İş değil, aşk yapıyorum. Şanslıyım.

Seni etkileyen veya örnek aldığın birileri var mı?

Genel olarak İskandinav kültürüne bayılıyorum. Yalın ve detaylara olan özenli yaklaşımları, her alanda ilgimi çekiyor.

Şu anda Kolektif olmasaydı sence ne yapıyor olurdun?

Freelance hayatıma geri dönerdim. Yetişebildiğim kadar markaya, etkinlik ve marka iletişimi yapmaya devam ederdim.

22529579328_7f5d0dbe33_k

Peki Yasemin’in bir günü nasıl geçer?

Sabah erken kalkar, spora giderim. Biraz evden çalışır, sonrasında kendimi genelde Kolektif’lerden birinde bulurum. Toplantılara çıkar, işleri hallederim. Hafta sonu saat ve programlar biraz karışık.

Herkesin bir gizli yeteneği vardır. Seninki ne?

O kadar gizliler ki ben bile henüz bulamadım. 🙂

Yaratıcılığını ne besler, nelerden ilham alırsın?

Seyahatlerden! Tatillerde beğenip, fotoğrafladığım tüm görselleri klasörde biriktiririm, sonra yeni fikirler/üretimler için o dosyayı karıştırdığımda mutlaka içinden yeni ilhamlar çıkar.

Beğenerek takip ettiğin, yaratıcılığını besleyen blog, site, veya sosyal medya hesaplarından bir kaçını paylaşır mısın?

Pinterest severim. Openhouse Magazine, Sundaysuppers ve Illums Bolighus aklıma hızlıca gelenler.

Hayat mottonu sorsak üç kelimeyle özetler misin?

Yalnızlığın hariç, her şeyini paylaş.

Yaratıcı insanlarla iç içe bir ekosistemdesin, seni en çok etkileyen yeni projeler veya uygulamalar hangileri?

Kolektiflilerin kendi aralarında, iş üzerine yaptıkları muhabbetlerden her an etkileniyorum. Birbirinden bağımsız mesleklerden bile işbirlikleri çıktığına tanık oluyoruz ya ne mutlu bize. Mutlubiev, Kolay Randevu, IAMNOTBASIC, Flight Recorder ve daha nice startup’ın filizlenmesine tanıklık ettik. Levent’ adresimizde ses kayıt ve prodüksiyon stüdyosu, ‘Kaydedenler Kulübü’nün ofisini ve Geyik Coffee and Roastery’i her gördüğümde içim kıpır kıpır oluyor.

Genç girişimcilere ve kreatif meslek sahiplerine tavsiyen ne olur?

Sevgiyle yaklaşıp, samimi olduğunuz zaman kırılmayacak duvar, açılmayacak kapı yok. İşini, kendi istediğin şekilde, huzur bulduğun bir ortamda yapıp bir de başarılı olmanın tadına vardın mı kimsecikler frenleyemeyecek seni.

Son olarak hipicon‘da en çok beğendiğin 5 tasarım ürünü hangileri?

_Eroke Design – Lazynut Sandalye
_Kontra – Clarify Masa Lambası 
_Çiğdem Yapanar – Affection Serisi
_Tox ve Sakin Leather’ın hemen hemen tüm ürünleri
_Spitfire – Aurora Gözlük