Mekan ve kitap blogu 1kitap1mekan ile İstanbul’un farklı semtlerinde en beğendiğimiz tasarım kafeleri gezerek çıkardığımız, İstanbul’un En İyi Tasarıma Sahip 5 Kafesi listesini keşfet!

En güzel yemekleri, kahveyi, vakit geçirme alanlarını, kitap okuma keyfini ve tasarımı bulabileceğin bu mekanları hipicon’dan tasarım ürünler ve 1kitap1mekan’dan kitap önerileri ile eşleştirdik.

İyi yemek. İyi zaman. İyi kahve. İyi okuma. İyi tasarım.

Cooklife, Balat 

Balat’taki bu minik kafe menüsündeki yemekleri ve tatlıları ile güne iyi başlamak için mükemmel bir seçenek! Desenli zemini, mermer masaları ve renkli tasarım sandalyeleri ile gözümüze çarpan mekanların ilki olan Cooklife’ın Pancake’ini denemeni mutlaka tavsiye ederiz!

1cooklife

Masa Menüsü

İyi yemek: Pancakes

İyi kahve: Ice latte

İyi okuma: Felsefenin Tesellisi*, Alain de Botton

İyi Tasarım: Solid Robin – 1 Metre, Le Cord 

Cuma, Cihangir 

İkinci durağımız olan Cuma’da keyifli vakit geçirmek ve lezzetli yemeklerinin tadına bakmak için yolunun Cihangir’e düşmesini beklememelisin! Ev gibi dekore edilmiş üst katın keyfini kalabalık bir grupla ve ya bir kitap ile kendine zaman ayırarak çıkarabilirsin. Bu keyifli kafeden frambuazlı sakızlı muhallebiyi tatmadan ayrılmamanı öneririz!

2cuma

Masa Menüsü

İyi yemek: Frambuazlı sakızlı muhallebi

İyi kahve: Türk kahvesi

İyi okuma: Yazmak Eylemi, Ferit Edgü

İyi tasarım: Pocket Collection – La Vie En Rose, Sloane Stationery 

Old Java, Moda 

Moda’da kahvenin adresi Old Java, bembeyaz ve aydınlık iç tasarımı ile arkadaşlarınla buluşmak ve ya tek başına laptopunla iş yapmak için enerjini yükseltecek mekanlardan. Çeşit çeşit, hepsi birbirinden güzel kokulu ve lezzetli kahvelerini tadarken yanında da tatlı çeşitlerinden cookie’lerini denemeni öneririz!

3oldjava

Masa Menüsü

İyi yemek: Cookies

İyi kahve: Latte

İyi okuma: Kör Baykuş, Sadık Hidayet

İyi tasarım: Blue Nove Gözlük, Elia Sunglasses 

Minoa, Akaretler 

Akaretler’deki bu kafe seni alıp başka dünyalara götürüyor. Hem kitapçı hem de kafe olan bu mekanın her yeri kitap dolu. Menüsü sağlıklı yemeklerden, tatlılara ve lezzetli kahve çeşitlerine kadar uzanan Minoa’da yemeklerin tadını çıkarırken yanında getirdiğin ve ya oradan aldığın kitabı okumanın keyfine varabilirsin. Biz şeftalili tartı yanında Macchiato ile denedik ve kesinlikle bu keyfi denemeni tavsiye ederiz!

4minoa

Masa Menüsü

İyi yemek: Şeftalili tart

İyi kahve: Macchiato

İyi okuma: benlik, Oruç Aruoba

İyi tasarım: VO3P Petite Saat, Void Watches 

Misk, Reşitpaşa 

Misk, içerideki sayısız çiçek türleriyle buketini hazırlayabileceğin ve zevkli menüsündeki sıra dışı tatların keyfine vararak keyifli vakit geçirebileceğin, floral kafe olarak tanımladıkları hem çiçekçi hem de kafe olan bir mekan. İç tasarımı ile kendini İstanbul’da benzersiz kılan Misk’te onların da dedikleri gibi Misk gibi bir gün geçirip, mutlaka Matcha lattelerinin ve şeftalili eklerin tadına bakın deriz!

5misk

Masa Menüsü

İyi yemek: Şeftalili ekler

İyi içecek: Matcha latte

İyi okuma: Aşktan ve Gölgeden, Isabel Allende

İyi tasarım: The Flower Telefon Kabı, Boho Vesper