Prömiyerini 19. Tiyatro Festivali’nde yapan ‘İstenmeyen’ geçtiğimiz kış Salon İKSV başta olmak üzere pek çok sahnede boy gösterdi, çokça konuşuldu, Anadolu yakası izleyicisi tarafından adeta kovalandı. Kendi adıma, künyede ‘Ceren Ercan’ın olması meraklanmam için yeterli olsa da kulaktan kulağa dolaşan övgülerin ne kadar gerçekçi olduğunu oyunu izleyince anladım. Sezon finalini, Paris turnesinden hemen önce 8 Haziran akşamı Moda Sahnesi Büyük Salon’da yapıyor. Kaçırmayın…

istenmeyen 2

Dramaturg-yazar Ceren Ercan ve oyuncu-yazar Gülce Uğurlu’nun birlikte kaleme aldığı ‘İstenmeyen’ aile, aşk, yurtsuzluk, kültürel kodlar, önyargılar gibi pek çok ana başlığı İstanbul-Kahire ekseninde etkileyici bir şekilde harmanlıyor.

istenmeyen 4

Bahar Türkiye’de Batılı referanslarla yetişmiş bir Türk kadını, Khaled eğitimini Amerika’da tamamlamış olan Mısırlı bir pilot. Mekan kimi zaman İstanbul ve Gezi kimi zaman Kahire ve Tahrir… Çift eve dolan gaz ve içlerini kemiren korkuyla boğuşurken hikayeye üçüncü bir kişi katılıyor. Bahar’ın kardeşi, Amerika’dan bavulunda hayalleriyle eve dönen Barış. Ceren Ercan’ın tanımıyla oyun, ‘politikaya uzak durduğunu düşünen üç insanın hikayesi ve onların politikadan kaçamayışlarının’… Onlar zamansal ve mekansal olarak bulundukları yer itibariyle sokaklarda olan bitenlerin etkisini üzerlerinde fazlasıyla yaşıyorlar. Kişisel yazgıları coğrafyalarının ve sokakların yazgısına zorunlu bir bağ ile bağlı. Aslında hepimiz gibi.’ Evet ‘hepimiz gibi’. Türkiye sınırlarında ne kadar batılı olursa olsun, dünyanın daha batısına gittiğinde kaçınılmaz bir şekilde doğulu kalışımız… Ya da dünyanın daha doğusuna karşı zaman zaman kibirlenişimiz gibi… Bizden, içimizden bir metin. Bizi kafa karışıklıklarımızla, gülünesi ve acınası yanlarımızla yüzleştiren bir oyun.

istenmeyen 3

Metnin zihinlerde araladığı kapıları teker teker aktarıp sihri bozmak istemem. Ama bir öneri; Mısırlı pilot karakterine özellikle dikkat edin. ‘Ev bir hayalet gibidir, içinden geçersin, asla sahip olamazsın’ diyen, ‘otel odalarından şaşma’ diye öğütleyen (tüm bunları etkileyici bir aksanla dile getiren) pilot. Yurtsuzluğun akla gelebilecek en şiirsel repliklerine ses veriyor. Koordinatlarımızın çerçevesini bambaşka yorumlarla çiziyor.

istenmeyen 1

Fotoğraflar: Ali Güler, İKSV

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN