Güncel sanatın ritmini yakalayan, farklı kuşakları cesur temalar altında buluşturan Nilüfer  Belediyesi, mayıs ayında iki yeni heyecan verici sergiyi ağırlamaya başladı. Ferruh Başağa ve Defne Tesal’ın çalışmalarının Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sergilendiği, Derya Yücel  küratörlüğündeki “Böyle Rüyadaymış Gibi” ve 21 sanatçının çalışmalarına yer veren  Meteor/Balat Kültürevi’nde gerçekleşen, Yekhan Pınarlıgil fikrinden yola çıkarak  hazırlanan “İstikrarlı Hayaller” sergisi, 10 Temmuz 2023 tarihine dek ziyaretçilerini bekliyor. “İstikrarlı Hayaller” sergisi özelinde Murat Balcı, Aras Seddigh ve Onur Gülfidan ile sohbet ettim.

dscf8861
Fotoğraf: “İstikrarlı Hayaller” Sergi Görüntüleri

Sergide yer alan tüm sanatçılar: Aras Seddigh, Aylin Zaptçıoğlu, Bawer Doğanay, Bora Aşık, Çınar Eslek, Doğu Özgün, Duygu  Deniz Bilgin, Erol Eskici, Gökçen Cabadan, Güçlü Öztekin, İhsan Oturmak, Meltem Şahin,  Merve Morkoç, Mısra Balkan, Murat Balcı, Nazım Ünal Yılmaz, Nur Özkaya, Onur Gülfidan,  Rafet Arslan, Sinan Tuncay, Tayfun Gülnar.  

dscf8847
Fotoğraf: “İstikrarlı Hayaller” Sergi Görüntüleri

“İstikrarlı Hayaller” sergisinde yer alan 21 sanatçıdan birisiniz. Çok renkli ve kalabalık bu serginin parçası olmak size ne hissettiriyor?

Murat Balcı: Grup sergileri bana daima sanatın bereketini, insandaki yaratma potansiyelini hatırlatır. Dolayısıyla harika hissettiriyor.

Aras Seddigh: Bireysel hayallerimin diğer hayaller ile ortaklık kurduğunu ve kolektif biçime evrilerek kendi sınırlarını aştığını hissettiriyor.

Onur Gülfidan: Bu tarz bir serginin katılımcısı olmak beni her zaman mutlu etmiştir, böyle bir davet gördüğünüz takdirin bir parçasıdır.

dscf8842
Fotoğraf: “İstikrarlı Hayaller” Sergi Görüntüleri

İstanbul merkezinin dışında. Ama bir yandan da yakında yer alan Bursa’da sergi açmak nasıl bir deneyim?

Murat Balcı: Bursa benim doğup büyüdüğüm şehir. Gençliğimde plastik sanatların sergilenmesinde veya Bursa’da yaşayan sanatçıların temsil edilmesinde büyük bir eksiklik vardı. Nilüfer Belediyesi bu eksikleri kapatmaya çalışıyor. Onların çabalarını takdirle izliyorum ve bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum.

Aras Seddigh: Merkezdeki topluluk dinamiklerinin sıradanlaşması, tektipleşmesi ve farkındalık becerisini yitirmeye başlaması açısından baktığımda benim için alışılmışın dışında bir deneyim. Merkez dışındaki izleyiciye ulaşabilmek ve sanat yoluyla bir tür iletişim kurabilmek umut verici ve sevindirici.

Onur Gülfidan: Bursa’nın Türk sanatçılara destek olmasına, ilgi göstermesine çok sevindim. Buna ihtiyacımız var.

dscf8846
Fotoğraf: “İstikrarlı Hayaller” Sergi Görüntüleri

İstikrarlı bir hayalinizi sorsak ne dersiniz?

Murat Balcı: Türkiye’nin halklarına hak ettiği demokrasinin verilmesi en istikrarlı hayalim. 

Aras Seddigh: Hayal kurmayı bırakmamak.

Onur Gülfidan: İstikrarsızlık, bir noktada ne ile uğraşıyorsanız işlerin yolunda gitmemesi demektir, bu noktada hayalimin “istikrar” olması, bu coğrafya için uygundur sanırım.

dscf8815
Fotoğraf: “İstikrarlı Hayaller” Sergi Görüntüleri

Sergideki çalışmanızı anlatabilir misiniz?

Murat Balcı: Sergide dört işim var. Her birini anlatmak yerine şöyle tarif edebilirim: Aslında bu işlerin hepsi son sergimden ve son sergimde her bir iş sahip olma arzumuzun tarihte köşe taşı hâline gelmiş karar eylemlerini simgeliyor. Bu serginin kapsamında şöyle de değerlendirilebilirler: Bu işler ihtiyaçlarımızın bize kurdurduğu hayalleri gerçeğe dönüştürdüğümüzde doyumsuzluğumuzun nasıl istikrara kavuştuğunun birer temsili. 3.000.000 yıllık sahiplenme arzusu dinmeyen, bitmeyen istikrarlı bir hayal değil de nedir?

Aras Seddigh: Çalışmalarımda melez imgeler ve mimari özellikleriyle öne çıkan nesneler ve yapılar, bellek değişimi, zamanın akışından kurtulma oyunları, dil ve nesnenin hafızası gibi kavramları ele alıyorum. “Şüphe” serisinde, “aéroplage” (kara yelkenlileri), su depoları ve figürler arasındaki muhtemel birliktelikleri/ permütasyonları araştırıyorum. Her bir ögeyi dönüşümlü olarak pastel, akrilik, suluboya, mürekkepli kalem, karakalem, linol baskı, sprey boya ve yer yer silme/kapatma yöntemini kullanarak karakter değişimine maruz bırakıyorum ve aralarındaki ilişkinin nasıl şekillendiğini deneyimliyorum.

Onur Gülfidan: İşlerim genelde zıtlıklar, karşıtlıklar, olmaması gereken durumlar, figürler, objelerin yan yana gelmesi üzerine kuruludur, karşılarında yeterli zaman geçirirseniz, kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminim.

Kapak Fotoğrafı: İstikrarlı Hayaller

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten Mert Aydın ve Yiğit Aydın ile RED ART İstanbul Üzerine