Etobur bir kardeşiniz olarak, Dersaadet’te et işi yapan lokantaların hepsini dolaşma iddiam devam ediyor sevgili dostlar. Bu defa da, bulunması pek kolay olmayan, İstinye coğrafyasının nispeten arka sokaklarına gömülmüş, İstinye Park Alışveriş Merkezi’ne yakın bir etçide buldum kendimi. Adı Bistecca Steakhouse.

-Bu mekan kapatılmıştır.

Kelimenin anlamı İtalyan dilinde “biftek” olarak kabul edilebilir. Aslında sektörün dışından gelen sahipleri Ali Bey ve Müge Hanım’ın yoğun emekleri ile et hastalarını mutlu edebilecek bir mekan yaratılmış burada ve yukarıda belirttiğim gibi hafiften sapa bir sokağa konuşlandırılmış. Ben ortaya çıkan ürünü beğendim. Samimi, sıcak, yemeğe odaklı bir lokanta Bistecca Steakhouse. Et servis eden birçok mekanda karşımıza çıkan vıcık vıcık, hokkabazvari servis anlayışı burada mevcut değil. İşini doğru yapan, bilgili garsonlarla karşılaştım ziyaret ettiğim zaman.

Öncelikle steakhouse’lar için alışılmadık bir uygulama ile başladım yemeğe. Kokoreç yedim ve beklenmedik bir şekilde başarılı buldum güveçte getirdikleri kokoreçi. Ağızda pamuk gibi dağılan bir lezzeti vardı. Sakatat, ne yazık ki ülkemizde değeri anlaşılamamış, ya zararlı, ya lezzetsiz bulunan bir yemek türü. Damaklarımızın gelişmesinin önündeki yegane engel bu kalıplar bana kalırsa. Buradan tekrar vurguluyorum: Sakatat zararlı değildir, üstelik de tadına alıştınız mı inanılmaz keyif alırsınız. Yıkın şu psikolojik bariyerlerinizi ve Bistecca Steakhouse’daki gibi enfes kokoreçleri keyifle mideye indirin!

Bistecca Steakhouse
Bistecca Steakhouse

Spagetti diye adlandırdıkları etle devam ettim yemeğe. Dananın flank bölgesinden yapılma bu etin ağzımda dağılıveren dokusu ve kana kana içtiğim suyu ziyadesiyle hoşuma gitti. Bir benzerini Polonez’de yemiştim, ama sanırım Bistecca Steakhouse ‘taki daha lezzetliydi.

Bistecca Steakhouse
Bistecca Steakhouse

Sırada şaşlık vardı. Benim için yükselen değerlerden birisi de şaşlık sevgili dostlar. Yer yer, zaman zaman çok istisnai şaşlıklar yenebiliyor İstanbul’da. Benim için, aslında kendisini hayli ortalama bulduğum Tahtasaray adlı mekanın şaşlığı açık ara önde gidiyor. Bistecca Steakhouse’ta yediğim ise, iyiydi, hoştu, ama sofranın yıldızı değildi.

Bistecca Steakhouse
Bistecca Steakhouse

Bir sonraki durak Bistecca Special adıyla sundukları coşkulu yemekti. Sunum çok hoşuma gitti. Etler pembe pembe ve yumuşacıktı. Dana pirzoladan yapıldığını tahmin ediyorum. Sunum esnasında üzerine bolca tereyağ dökülüp taze ekmeklerle servis edildi. Burada beklenen eti yerken tereyağa da ekmek banılmasıydı. Bu yemek birlikte yediğim kişiler arasında tartışma yarattı. Tereyağa boğulmuş etin hiç de iyi olmadığına kanaat getirdi çoğunluk. Ben öyle düşünmüyorum. Eti yağdan aldım, süzdüm, yağı akıttım, tabağıma koydum ve afiyetle yedim. Tadı enfesti. Sonra taze ekmeği tereyağın içine şamadıraladım ve mideye indirdim. Tadı 10 numaydı. Burada sıkıntı, böylesine güzel bir etin tereyağa ihtiyaç duymuyor oluşu. Tabağın içindeki iki oluşumu birbirinden izole ederseniz hiç sıkıntı kalmıyor neticede.

Zaman Tüneline Yolculuk – Vogue
Bistecca Steakhouse

Bir de Bistecca Steakhouse’un burgerlarını denedim. Beklentimin üzerinde bir lezzetle karşılaştım bu güzelliği mideye indirirken. Ekmeğin kendi başına bir dünyası vardı, lakin köftenin önüne geçmemişti. Beni her daim korkutan karamelize soğan ise hiçbir şekilde burgerin içinde tatlımsı bir etki bırakıp köfteyi boğmamıştı. Öte yandan köfteyi yerken kıymayı tane tane hissedebilmek de çok hoşuma gitti. Cheddarları gerçek olmasa da, olabilecek en güzel taklitlerdendi. Sözün özü benim için güzel bir deneyim oldu bu burgeri yemek.

Zaman Tüneline Yolculuk
Bistecca Steakhouse

Tatlı faslında ise kaymaklı kadayıf ve Pavlova deneyimledim. Her ikisi de ağızdaki pası alabilecek türden güzel tatlılardı, lakin benim için etlerin gölgesinde kaldılar.

Mrs. George E. Pugh
Bistecca Steakhouse
Mrs. George E. Pugh
Bistecca Steakhouse

Son bir not: Bistecca Steakhouse’ta servis edilen trüf yağı ile hazılanmış patates kızartmalarını beğendim. Ama yeterli bulmadım. Baharat ve parmesan takviyesine gereksinim duydukları aşikardı. Bu takviye yapılırsa ciddi şekilde coşulu bir eşlikçi olacaklarına hiç şüphem yok.

Sonuç: Bistecca Steakhouse’u gerçekten beğendim. Gelişmeye açık birkaç yanı olsa da, bana kalırsa şaklabanlıkla işi götürmeye çalışan birçok steakhouse’u cebinden çıkarabilecek nitelikte bir iştletme. Tavsiye ediyorum.

Bistecca Steakhouse Adres: Pınar Mah. İğde Sok. No:34 Sarıyer / İstanbul