Yakınlarda bir İsveç seyahati planlıyorsanız, rotanızı Stockholm ve Malmö gibi büyük şehirlerin biraz dışına çevirmeyi de düşünün ve doğal ya da tarihi güzellikleriyle öne çıkan bu İsveç kasabalarına uğramadan geçmeyin!

Wasa için her şey, Skellefteå‘da bir fırınla başlamıştı. İsveç’in kuzeyindeki bu kasaba, ülkede farklı tarihi, kültürel ve doğal güzellikler vadeden yüzlerce destinasyondan sadece biri… Siz de büyük şehirlerin dışına çıkmak ve Wasa’nın temellerinin atıldığı Skellefteå gibi kasabalar arasında dolaşarak İsveç’i, tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız, sizin için farklı bölgelerden beş önerimiz var!

Nordik Polisiye Tutkunlarına: Ystad

isvec kasabalari – ystad

Fotoğraf: Mickaël Delcey

İsveç’in en güneyindeki Skåne bölgesinde yer alan Ystad’ın adını, Nordik polisiye okurları ve polisiye dizi izleyicileri gayet iyi biliyor. Henning Mankell‘in polisiye romanlarının ve uyarlaması dizilerin kahramanı Kurt Wallander’ın memleketi olan Ystad’da, bu kurgusal karakterin izlerini süren konsept turlar, ilk yapılacaklar arasında. Arnavut kaldırımı sokakları, şık kafeleri, deniz manzarası ve konumu nedeniyle ülkenin birçok noktasına göre takvimin daha geniş bir kısmını güneşli geçirmesiyle İsveç’in gizli hazinelerinden biri Ystad. Ülkenin en işlek feribot limanlarından birine sahip olan kasabaya, Stockholm yerine Polonya ve diğer Baltık ülkelerinden feribotla ya da Kopenhag’dan trenle ulaşması çok daha kolay. İsveç’in en iyi korunmuş manastırlarından, 12. yüzyıldan kalma Gråbrödraklostret Manastırı da tarihi 11. yüzyıla uzanan bu ortaçağ kasabasında bulunuyor.

Zamanda Yolculuk Etmek İsteyenlere: Visby

isvec kasabalari – visby

Fotoğraf: Helen Simonsson

İsveç’e bağlı en büyük ada olan Gotland‘da yer alan Visby, İskandinavya’nın en iyi korunmuş ortaçağ kasabası olarak, 1995 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Gotland’a açılan kapı olarak da anılan Visby, adanın en büyük yerleşim yeri ve ayrıca Uppsala Üniversitesi’ne bağlı bir üniversite kampüsüne de ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında turistlerin ilgisini çekse de, tarihi dokusunun karlar altındaki muhteşem görüntülerini yakalamak adına Visby’i kışın da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Fakat yazı seçerseniz de ziyaretinizi Ağustos ayına denk getirmeye özen göstermenizi öneririz. Ağustos ayının bir haftası boyunca süren Medeltidveckan Festivali‘nde kasaba adeta yüzyıllar öncesine dönüyor, sokaklarda kurulan pazarlar, ortaçağ kostümleriyle dolaşan insanlar ve hatta atlı mızrak dövüşleriyle Visby bu dönemde bambaşka bir deneyim vadediyor. 

 

İskandinav Tarihini Merak Edenlere: Sigtuna

isvec kasabalari – sigtuna

Fotoğraf: Brorsson

Göl kıyısında doğayla iç içe vakit geçirmeyi mi, İskandinav tarihini derinlemesine incelemeyi mi yoksa Stockholm‘den fazla uzaklaşmadan bir İsveç kasabasını keşfetmeyi mi tercih edersiniz? Cevabınız ne olursa olsun, Sigtuna‘ya uğrayabilirsiniz. Başkentin 60 km dışında yer alan, Stockholm Arlanda Havalimanına yalnızca yarım saat uzaklıkta olan bu kasaba, İsveç’in halen yaşanan en eski yerleşim yeri. Tarihi 10. yüzyıla dayanan kasaba, İsveçli Viking Kralı Erik Segersäll tarafından, Mälaren Gölü‘nün kıyısında kurulmuş. Kasabanın merkezi 18. ve 19. yüzyıldan kalma ahşap evler, arnavut kaldırımlı sokaklar ve birçok zanaat atölyesini barındırırken, kasabanın dışına doğru çıktığınızda ülkenin en eski kiliseleri olan St. Lars ve St. Olaf kiliselerinin kalıntılarını ve eski İskandinavlara ait yazıtları görebiliyorsunuz. Tarih yerine doğayı tercih edenlerdenseniz, Mälaren Gölü’nde tekne turu sizin için ideal.

Rotasını En Kuzeye Çevirenlere: Kiruna

isvec kasabalari – kiruna

Fotoğraf: thousandwonders.net

İsveç’in en kuzeyindeki Lapland bölgesinde bulunan Kiruna, aynı zamanda ülkenin en kuzeydeki yerleşim yeri. Kasaba, dağlar ve göllerle çevrili oluşuyla doğa tutkunlarının, yılın büyük bir kısmında karla kaplı olmasıyla kış sporlarıyla ilgilenenlerin ilgisini çekiyor. Kasabanın coğrafi konumu, yazın batmayan güneşi, kışınsa kuzey ışıklarını görmek isteyenlerin rotasına dahil olmasını sağlıyor. 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Kiruna Kilisesi, yıllardır ülkenin en güzel binası seçilip duruyor. Diğer yandan Kiruna’yı bir an önce ziyaret etmeniz için üzücü bir neden de var: Çevredeki demir madenleri nedeniyle Kiruna, göçme tehlikesine karşın tamamen boşaltılıyor ve 2033 yılına kadar kademeli olarak 3 km doğuya taşınacak. Elinizi çabuk tutun!

Yaz Güneşini Sevenlere: Kalmar

isvec kasabalari – kalmar

Fotoğraf: Martin Grädler

İsveç’in güneydoğusundaki Småland bölgesinde bulunan Kalmar, plajları sayesinde ülkenin gözde yazlık kasabalarından biri. Kalmar’ın en dikkat çekici yapısı olan Kalmar Kalesi, kışın da hareketli olan bu kasabadaki en büyük etkinliklerden birine, 120 standın açıldığı Noel Panayırı‘na ev sahipliği yapıyor. Güney Avrupa’nın kalelerini, Orta Avrupa’nın şatolarını aratmayan güzellikteki Kalmar Kalesi dışında da tarihi yapılarla kaplı olan Kalmar’ın en ilgi çeken ‘durağı’ ise Öpücük Durağı! Kasabanın plajlarından birine konulmuş bir tabeladan ibaret olan pusshållplats, öpüşmek isteyenlerin / öpüşmeye bahane arayanların, önünde sıra oluşturduğu bir atraksiyon.

Wasa SatinAlma Delikatess