Kahvesiyle ve mutfağıyla ünlü İtalya’da nerelere, hangi mekanlara gitmeli? Floransa, Siena ve Roma’da gidilmesi gereken yerlerin listesini çıkarttık!

Artigianale, Floransa

Via dei Neri üzerinde bulunan Artigianale Floransa’da gezmeye başlamadan önce kahve içmek için uğranılacak adreslerden bir tanesi. Gerek kahveleri gerekse ortamı bizim favori üçüncü dalga kahvecilerimizi aratmayan cinsten. Florasa’nın en meşhur meydanı Piazza Della Signoria’ya oldukça yakın olan Artigianale turistik bölgeye yakın bir mahalle kahvecisi olma özelliği taşıyor.

IMG_4753

All’antico Vinaio, Floransa

Artigianale ile aynı cadde üzerinde bulunun mekanın önünde her zaman uzun bir kuyruk görmeniz mümkün. Çoğu insan ne alıyor bu kalabalık diye giriyor sıraya, biz de aynı şekilde. Sandviçlerinizi aldıktan sonra yürüyerek ya da şansınız varsa kaldırımda yer kapıp oturarak yiyebiliyorsunuz.

IMG_0449

Trattoira Nerone, Floransa

Floransa’ya gelip “Florentine Steak” denemeden olmaz. Bizim biraz zor bulduğumuz o yüzden yerini çok tarif edemeyeceğim bir yer Nerone. Fakat tren istasyonuna yakın olduğunu söyleyebilirim. Bir tavsiyeyle “Floransa Usulü Biftek” yemeye buraya geldik. Ortaçağ dekorasyonu ve bifteğiyle kesinlikle denemeye değerdi. Az pişmiş et yemeyenler başka bir et tercih edebilir ya da çok pişmiş istediğini söyleyebilir, çünkü neredeyse çiğe yakın bir et geliyor.

IMG_4232

Pastificio, Roma

Spagna metro durağında inip Via della Croce’ye doğru ilerliyoruz ve karşımıza o makarnacı çıkıyor: Pastificio. Her gün farklı iki-üç çeşit makarna yapılıyor, kalmama ihtimaline karşın öğle saatlerinde gitmekte fayda var. İçeride oturacak yer yok, aldığınız makarnaları ayaküstü yemeniz gerekiyor. Buna rağmen bu ev yapımı lezzetli makarnaları yemeden Roma’dan dönmemek gerek.

IMG_4379
IMG_4381

Enoteca İtaliana, Siena

Aynı zamanda şarap mahzeni olarak duyduğum Enoteca Italiana’ya gün batımında şarap içelim diye gitmeyi düşünmüştük. Fakat gittiğimizde bir happy hour’a denk geldik. Kapıda sadece içki için 8 euro gibi bir ücret ödeyerek bütün gece yemekleri yenilenen açık büfeden de faydalanabildik. Ben uzun bir süre 8 euro vererek nasıl böyle bir ortama düştüğümüzü ve bu kadar çok şey yiyebildiğimize inanamadım. Biz Salı günü oraya gitmiştik, Siena’ya gidenlerin buraya göz atmasında fayda var. Her halükarda keyifli bir yer.

IMG_4260

Grazia & Graziella, Roma

Grazia & Graziella Trastevere’nin en bilinenlerinden bir tanesi. Roma’da güzel bir akşam yemeği için denenmesi gereken mekanlardan. Biz et ve pestolu risotto yemeyi tercih ettik iki yemeğin de oldukça lezzetli olduğunu garanti edebilirim. Yemeğin yanında şarap ya da Aperol Spritz tercih edilenler arasında. Aynı zamanda yer sırası bekleyen konuklara içki ikramları da yapılıyor. Trastevere’nin en iyilerden olan Grazia & Graziella’yı denemek lazım!

IMG_0817
IMG_4476