Alfa Romeo ile yollara düştüğümüz keşif dolu maceramızda, İtalya’nın müzik festivalleri ile ruhumuzu müzikle iyice doyurduktan sonra, sıra İtalya’nın ulusal ve uluslararası özel ve amatör topluluklarını bizlerle buluşturan tiyatro ve dans festivallerine, her sene heyecanla beklenen film festivallerine geldi!

Operanın doğduğu topraklarda, tiyatronun da apayrı bir yeri olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. 1994’ten beri Torino’da gerçekleşen Incanti Tiyatro Festivali bir yana, Napoli Tiyatro Festivali  İtalya’nın kaçırılmaması gereken kültür ve sanat etkinlikleri arasında yer alıyor. Bu festival, İtalyan Kültür Bakanlığı tarafından desteklenecek ve Edinburgh Festivali ve Avignon Festivali örnek alınarak uluslararası standartlarda bir tiyatro festivali proje yarışması sonucunda ortaya çıkmış. Milano, Venedik ve Cenova gibi Kuzey İtalya’nın performans sanatları alanında başarısı tescilli kentlerini geride bırakarak kazanan Campania bölgesi ve Napoli kenti olmuş. Sadece İtalya’dan değil, dünyanın birçok ülkesinden tiyatroların katılım gösterdiği Napoli Tiyatro Festivali, haziran ve temmuz aylarında, La Biennale organizasyonuyla düzenleniyor. Festivalin önemli projelerinden biri olan European Theatre Company, Avrupa Birliği ülkelerinden oyuncuları bir araya getiriyor ve her yıl uluslararası bir oyun sahneye koyuyor.

Performans sanatlarının bir diğer önemli dalı olan dans, Avrupa’nın farklı ülkelerinde olduğu gibi İtalya’da da önemli bir yere sahip. Ülkenin kültür ve sanat endüstrisinin önemli bir parçası olan Mediterraneo Dans Festivali, 28 yıldır uluslararası dans sahnesinin profesyonellerini, öğrencilerini, hocalarını ve meraklılarını buluşturan bir dans kampı. Hem dans eğitimini hem de üretimini destekleyen bu önemli oluşum, Güney İtalya’daki Calabria bölgesinde, her yıl temmuz ayında iki haftalık iki bölüm halinde gerçekleşiyor. Bir profesyonel dansçı değil, dans sanatına tutkun bir izleyiciyseniz de rotanızı Floransa‘ya çevirmenizi öneriyoruz: 1990’dan bu yana düzenlenen Floransa Dans Festivali, uluslararası dans gruplarını ve dansçıları izleyiciyle buluşturan programıyla şehrin büyülü mekanlarında unutulmaz performanslar sunuyor. Museo Nazionale del Bargello, Teatro Verdi, Teatro Romano ve Piazza del Carmine bu mekanlardan sadece birkaçı… Temmuz boyunca süren festival, 30 Haziran – 3 Ağustos 2019 tarihleri arasında otuzuncu yaşını kutladı.

İtalyan sinemasının ve İtalya’da geçen filmlerin sıkı bir takipçisi olmasanız bile, Venedik Film Festivali’nin dünya sineması için çok önemli bir yeri olduğunu biliyorsunuzdur. 1932’den beri düzenlenen Venedik Film Festivali, dünyanın ilk film festivali olma özelliği taşıyor. Her yıl Eylül ayında La Biennale organizasyonuyla gerçekleşen festival, ana yarışma bölümünde dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin galalarına ev sahipliği yapıyor, büyük ödül Altın Aslan’ın yanı sıra ana yarışma ve diğer bölümlerde birçok ödül dağıtıyor. Son yıllarda Venedik Film Festivali’nde görücüye çıkan Roma ve The Shape of Water gibi filmlerin kazandıkları Altın Aslan’ın ardından Oscar’a da uzandığını hatırlatalım.  Tüm dünyanın gözünü çevirdiği ve Venedik’e akın ettiği bu festivale bir alternatif olarak daha sakin ve rahatça film izleyebileceğiniz bir film festivali arıyorsanız da Venedik’ten çok uzaklara bakmaya gerek yok: Trieste Film Festivali, 1989’dan beri her ocak ayında düzenlenen ve özellikle İtalyan, Orta Avrupa ve Doğu Avrupa sinemasına yer veren uluslararası bir film festivali. 

Başkent Roma’nın film festivali de, ülkenin kuzeydoğusundaki film festivalleri kadar köklü olmasa da etkili ve önemli bir festival: Roma Film Festivali, 2006 yılından bu yana düzenlenen genç bir festival olmasına rağmen, ünlü konukları, yılın önemli filmlerinin prömiyerleri ve halkın seçimlerini ön planda tutan ödülleriyle dikkat çekiyor. Fellini, Rossellini ve Pasolini klasiklerinden Paolo Sorrentino’nun Oscar ödüllü La grande bellezza / The Great Beauty filmine kadar birçok filmin oyuncularından rol çalan bu güzel şehir, film endüstrisinin hiçbir zaman görmezden gelemeyeceği güzelliğine bir de festival ekliyor böylece. 14. Roma Film Festivali, 17-27 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN