Aslında gerçek aşklar için günlerin, mevsimlerin pek bir farkı yok. 14 Şubat’tan mıdır, Şubat’ın cazibesinden midir bilinmez, bu ay içimiz daha da fazla kıpır kıpır oluyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde evde film izlemeyi tercih edenler için, bu soğuk kış günlerinde İtalyan güneşini sımsıkı sarılarak hissedeceği film önerileri yapmak, İtalya’da geçen romantik filmler arasından en sevdiklerimizi paylaşmak istedik. Alfa Romeo‘nun seneler geçtikçe artan tutkusu gibi, siz de tutkuyla, aşkla kalın… 

 

Under the Tuscan Sun | 2003, Audrey Wells

Under the tuscan sun

Toskana güneşine kim karşı koyabilir? San Franciscolu edebiyat profesörü Frances, kocası onu terk edince, uğradığı şokla başa çıkabilmek için çareyi uzaklaşmakta buluyor. Bir arkadaşının teklifini kabul ederek Toskana’ya gidiyor. Hatta bununla da kalmıyor, içgüdülerine güvenerek buradan bir villa alıp hayatını kökten değiştirmeye karar veriyor. Hayatta ve aşkta ikinci bir şansın var olduğuna sizi ikna edecek bu aşk dolu film, dünyanın en romantik bölgelerinden birinde geçiyor ve doğanın güzellikleriyle renkleniyor.

 

 

Nuovo Cinema Paradiso | 1989, Giuseppe Tornatore

nuovo cinema paradiso

Sıradaki filmimiz biraz sinema aşkıyla, biraz da çocukluğa özlemle ilgili… Çocukluğu Sicilya’daki küçük bir İtalyan kasabasındaki sinemada geçen ve sinemanın projeksiyoncusu Alfredo ile yakın bir bağ kuran Salvatore, yıllar sonra kasabasına dönüyor. Baktığı her yerde onun bir sinemacı olmasına neden olan Alfredo’nun izlerini gören Salvatore’nin anıları bize biraz nostalji, biraz hüzün, bol kahkaha getiriyor ve tabii sinema tutkusu aşılıyor.

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #53

 

Roman Holiday | 1953, William Wyler

roman holiday

Gregory Peck ve Audrey Hepburn’lü klasik romantik filmler arasında… Avrupa’nın kraliyet ailelerinden birine mensup bir prenses olan Ann, resmi bir ziyaret sırasında gizlice protokolden kaçıyor ve Roma sokaklarında karşılaştığı Amerikalı gazeteciyle şehri gezmeye başlıyor. Sırlarla ve yalanlarla başlayan, ayrı dünyalara ait iki insanın birbirine vurulduğu o filmlerin atalarından biri olan bu William Wyler filmi hakkındaki ilginç bir bilgi ise, tamamı İtalya’da çekilmiş ilk Amerikan filmi olması. Bir şehrin nasıl filmin karakterlerinden birine dönüşebileceğinin en iyi kanıtı aynı zamanda.

IMDb Puanı: 8.1/10

Pane e tulipani / Bread and Tulips | 2000, Silvio Soldini

bread and tulips

Hayatınızın kontrolünü elinize aldığınızda, kendi arzularınızın peşinden gittiğinizde her şey daha güzel, daha parıltılı olabilir. Sıradan ev kadını Rosalba da bunun farkına şanssız bir günde varıyor.  Eşi ve oğulları onu otoyoldaki bir kafede unutup yollarına devam edince, Rosalba kanatlarını açıyor ve kendini aşkın şehri Venedik’e gitmek üzere otostop çekerken buluyor. Ailesi tarafından geride bırakılmış olmanın burukluğu, bir anda yerini özgürlüğün rahatlığına ve maceranın heyecanına bırakıyor. Venedik’in romantizmi ve eğlenceli karakterleriyle izlemeye kesinlikle değer bir romantik komedi…

IMDb Puanı: 7.4/10

La grande bellezza / The Great Beauty | 2013, Paolo Sorrentino

grande bellezza

Young Pope dizisiyle de tanımış olabileceğiniz yönetmen Paolo Sorrentino’nun bu filmi, Roma’ya bir aşk mektubu gibi. Gece hayatının iflah olmaz çapkınlarından Jep Gambardella, 65. yaş gününden sonra yaşadığı şehrin gerçek güzelliklerinin farkına varmaya ve saf aşkın peşinden gitmeye karar veriyor. Güzel kıyafetler, güzel kadınlar ve güzel erkekler, güzel mekanlar, güzel yemekler, güzel bir şehir… Oscar ödüllü bu filmi, muhteşem güzelliğin filmi!

IMDb Puanı: 7.8/10

 

Il postino / The Postman | 1994, Michael Radford

il postino

Tutkulu dizelerin şairi Pablo Neruda, sürgünü sırasında yaşadığı İtalyan adasında sıradan bir postacının yaşamını değiştiriyor. İşsiz güçsüz bir adamken, bu ünlü şairin adaya taşınmasıyla yedek postacı olarak işe başlayan Mario, kendisinden çok daha eğitimli ve çok farklı olan bu şairle yakın bir bağ kuruyor. Ondan şiirden zevk almayı ve şair ruhlu olmayı öğreniyor. Bu da kasabanın en güzel kızının kalbine giden yolun kapılarını açıyor!

IMDb Puanı: 7.7/10

 

italyada geçen romantik filmler – mine vaganti

Konumuz İtalya’da geçen romantik filmler olunca, Ferzan Özpetek filmlerinden bahsetmemek olmaz. Ferzan Özpetek’in aşkı en tutkulu şekilde hissettiren, kalpleri İtalyan güneşi altında tutuşturan filmlerinde İtalya’nın aşk ve tarih kokan sokaklarının ve zengin sofralarının yeri büyük. Yönetmenin her ikisi de Lecce’de geçen filmleri, Mine vaganti / Serseri Mayınlar ve Allacciate le cinture / Kemerlerinizi Bağlayın, Sevgililer Günü için ideal seçimler.

 

Bonus:

The Graduate | 1967, Mike Nichols

the graduate

The Graduate filmi İtalya’da geçmiyor ama Dustin Hoffman’ın canlandırdığı Ben, kullandığı Alfa Romeo kırmızısı, 1966 model Alfa Romeo Spider ile İtalyan tutkusunu layığıyla yaşatıyor. Film, üniversiteden yeni mezun olmuş bir gencin, eve dönüşüyle başlıyor. Ben, hoş geldin partisinin ardından babasının ortağının eşi Mrs. Robinson ile aşk yaşamaya başlıyor. Tam bu ilişkiyi bitirmeye niyetliyken, Robinsonlar’ın kızı Elaine’e vuruluyor ve kalbini delice arzuladığı bu iki kadın arasında bölünmüş bir şekilde buluyor.

IMDb Puanı: 8.0/10

italya’da geçen romantik filmler