Espresso’nun anavatanı olan İtalya, kahve kültürü ile oldukça özgün; bizden ve dünyanın birçok ülkesinden farklı özelliklere sahip. İtalya seyahatlerimde gözlemlediğim farklılıkları leziz kahve fotoğrafları ile derledim…

İtalya, yerel yemekleri ve tatlılarıyla dünyanın dört bir yanından birçok insanı kendine hayran bırakan bir ülke. Şüphesiz ki İtalyan kahve kültürü de öyle… Espressonun doğum yeri olan ülke, kahve kültürü ile de diğer ülkelerden ayrılıyor. Zira kahveye içmeye ayırdıkları süre, kahveyi içiş şekilleri ve kahvecilerin konsepti bizim ülkemizden biraz farklı. İtalya seyahatlerimde gözlemleme imkanı bulduğum bu farklılıkları derlemek istedim.

Espresso
İtalya’da Kahve Başkadır: İtalyan Kahve Kültürü

1. Espressomu içer giderim!

Ben çoğu zaman uzun uzun sohbet edip oturmak için kahvecileri tercih ediyorum. Ancak İtalya’da durum biraz farklı. Kahveciler genelde küçük ve çok fazla masa olmuyor. İstediğiniz kahve için kestirdiğiniz fiş ile bar kısmına gidip, baristaya siparişinizi veriyorsunuz. Tercihleri genelde hızlı içimli kahveler oluyor. Hatta çoğunlukla espresso. Kahvelerini ayakta ve 2-3 yudumda içip “ciao” diyorlar!

Cappucino

2. Buongiorno e Cappuccino!

Günaydın ve bir cappuccino. Evet, bizimki gibi peynirli, zeytinli, yumurtalı uzun kahvaltı alışkanlıkları yok. Genellikle kruvasan yiyip cappuccino içiyorlar. İtalyanlar, bu espresso bazlı ve bol köpüklü kahveyi sadece sabahları tüketiyorlar. Öğlenleri verilen kahve molalarında ya da akşam yemeklerinden sonra sipariş edilen cappuccinonun turist belirteci olduğunu söyleyebiliriz.

Espresso
İtalya’da Kahve Başkadır: İtalyan Kahve Kültürü

3. Yemekten sonra bir kahve?

Makarnaları, pizzaları yiyip midede ziyafet çekildi. Tabii ki sırada kahve var. İtalya’da restoranlarda yemeğin ardından kahve ister misiniz diye sorduklarında kastedilen şey sadece espresso oluyor. Hesabı öderken bir yandan da bol kremalı espressonuzu bir dikişte bitirirseniz, İtalyan kahve kültürüne ayak uydurmuşsunuz demektir.

Karton Bardak
İtalya’da Kahve Başkadır: İtalyan Kahve Kültürü

4. Karton bardak mı?

Türkiye’de tüm kahvecilerde al-götür kahve seçeneği var ve çoğu zaman da çok kullanışlı olduğu inkar edilemez. Ancak İtalya’da birçok kahvecide bu seçenek mevcut değil. Zira kahvelerini ayakta ve 2-3 yudumda bitirip gitmeyi tercih ediyorlar. Havaalanları ve tren istasyonlarında al-götür seçeneği daha yaygın durumda, eğer şehir içinde de bu uygulamanın olduğu kahveciler yakalarsanız şehrin tadını çıkarırken kahveniz size eşlik edebilir. Ama ben yine de, yüksek sesle konuşan keyifli İtalyanların “allora” nidaları eşliğinde kahvecide kahvenizi yudumlamanızı tavsiye ederim.

Filtre Kahve
İtalya’da Kahve Başkadır: İtalyan Kahve Kültürü

5. Filtre kahve de ne?

İtalyanlar için kahve demek espresso demek. Kahve menülerini oluşturan kahvelerin hepsi espresso bazlı oluyor. Evlerinde kahve makinesi olmayanlar, moka pot aracılığıyla espressolarını hazırlıyorlar. Ben filtre kahveye İtalya’nın hiçbir yerinde rastlamadım. Eğer olan yerler varsa da muhtemelen hedef ve alıcı kitlesi turistlerdir. Ayrıca, İtalya’da hiçbir şehirde Starbucks yok. Siz zaten, İtalyanların mis gibi taze kahve kokan küçük kahvecilerinden vazgeçmeyeceğine eminim!

İlginizi çekebilir: Kahvede Üçüncü Dalganın Kısa Bir Hikayesi