İtalya seyahatlerine tat katan en önemli etmenlerden biri İtalyan mutfağı. Bu zengin mutfağın en güzel 4 lezzetini tadabilmeniz için 4 efsane mekan tavsiye ediyoruz!

italya 1
İtalya’nın Dört Bir Yanından 4 Efsane Lezzet!

Her seyahatseverin en az bir kere yolunun düştüğü bir ülke İtalya. Tarih, kültür, sanat, gastronomi, mimari ne ararsak var… İtalyan mutfağı da şüphesiz ki İtalya seyahatlerine tat katan en önemli etmenlerden. Makarnaya bayılırım, pizzanın hastasıyım diyorsanız, tatlı denince dünyanız duruyorsa bu yazımız tam size göre, çünkü bu lezzetleri anavatanında, en güzel yapan yerleri sizin için derledik. Şimdi gelin İtalya’nın dört bir yanından 4 farklı lezzetin, kendisiyle özdeşleştiği 4 farklı mekana şöyle bir göz atalım.

Pizza : L’antica Pizzeria Da Michele, Napoli     Konum

İtalyan mutfağı denince akıllara gelen ilk şey şüphesiz ki pizzadır. Has İtalyan pizzası ise sadece domates ve mozzarella peyniri ile yapılan ve üstüne bir parça fesleğen konan Margherita. İtalya’da pizzanın doğum yeri Napoli’nin daracık ve eski sokaklarında ise bir cevher yatıyor. Geçmişi 1870 yılına dayanan L’antica Pizzeria da Michele’de “hayatınızda yiyeceğiniz en lezzetli pizza”nın garantisini verebilirim! Michele’de sadece Marinara ve Margherita yapılıyor.

italya 2
L’antica Pizzeria Da Michele

Michele, İtalyanlar tarafından hep bilinmiş olsa da, asıl ününe Eat Pray Love filminde Julia Roberts’ın pizza yemeye gelmesiyle kavuşuyor! Bugünlerde pizzacının önünde hep çok uzun kuyruklar var, hatta gittiğinizde kapıdaki görevliden sıra numarası alıyorsunuz ve içeride oturarak yemek için en az 1 saat gibi bir bekleme süresi veriyorlar. Bu yüzden size bir ipucu: Pizzamı al-götür istiyorum derseniz sadece 10-15 dakika bekleyip, pizzanız hazırlanırken içeride bir tur atabilirsiniz. Pizza fiyatları 3.5 – 4 euro civarında değişiyor.

IMG_3041
L’antica Pizzeria Da Michele

 

Makarna: Pastificio, Roma        Konum

Makarnaseverlere tavsiyem, başkent Roma’da oldukça hesaplı bir kaçamak olacak. Pastificio, kendi makarnasını kendisi günlük üreten minnacık bir yer. Makarnanızı plastik tabakta alıyorsunuz, ister mekanda ayakta yiyin ister alıp götürün. Sabit bir menüsü ise yok, o gün mutfakta neli makarna pişiyorsa o servis ediliyor. Bir tabak makarna 4 euro.

pastificio
Pastificio

 

Dondurma : Savini, Milano    Konum

İtalya’da köşe başı gelateria görmek mümkün. Yaz-kış farketmeksizin külahların üstündeki kocaman dondurma topları ağzımızı sulandırmaya yetiyor. Size tavsiyem ise Milano’da mutlaka yolunuzun düşeceği Galleria Vittoria Emanuale’nin içindeki Savini. Savini’yi diğer dondurmacılardan ayıran şey ise yediğiniz dondurmada şeker tadı değil de yediğiniz tadın aromasını alıyor olmak! Favorim üzümlü ve limonlu olanı. Orta boy dondurma 3 euro.

italya 5
Savini

 

Tiramisu: Pompi, Roma    Konum

Pompi, tiramisu ile ilgili bildiklerinizi unutturacak cinsten bir yer. Şahsen ben Pompi’den önce sadece kahveli tiramisu yemiştim ve tiramisunun meyveli de olabileceğini hiç düşünmemiştim. Klasik kahveli, çilekli, ananaslı, fıstıklı vb. tiramisu çeşitleri mevcut. Pompi’de başka tatlılar ve dondurmalar da var ama tiramisu kesinlikle denenmeli! Benim favorim oldukça hafif olan çilekli tiramisu.Bir kutu tiramisu  4 euro.

italya 6
Pompi
italya 7
Pompi