İtalya’nın adını duyduğunuzda aklınıza ilk hangisi geliyor? Birbirinden lezzetli yemekleri mi, tarih, mimari, sanat, müzik, edebiyat, sinema ve spor dünyasına olan katkıları mı? Farkındaysanız biz saymakla bitiremedik ve sizin de aklınızda eminiz ki birçok farklı imge canlandı… İşte bu nedenle İtalyan hükümeti, İtalyan kültürünü tüm dünyaya tanıtmak için yepyeni bir kampanyaya, Be IT’e merhaba diyor. Be IT, İtalyan olmanın ve İtalyan kültürünün tutku, yaratıcılık, inovasyon, miras, çeşitlilik, stil ve sürdürülebilirlikle nasıl şekillendiğini tüm dünyayla paylaşmayı amaçlayan global bir iletişim projesi. Hazırsanız Be IT’e ve geçtiğimiz Kasım’da gerçekleştirilen İtalyan Mutfağı Haftası‘na bir göz atalım.

İtalya denildiğinde çoğumuzun aklına birbirinden lezzetli yemekler geliyor olabilir. Evet, yemek kültürü çok değerli fakat bunun yanı sıra unuttuğumuz bir şey var, İtalyanların hayattan aldığı tat ve tüm dünyaya olan yansımaları… İtalya’nın dünya çapında çok yeni başlattığı iletişim kampanyası Be IT, işte tam olarak bu konuya odaklanıyor ve İtalyanların hayattan aldıkları keyfi bizlere gösteriyor. Be IT hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilir, Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

İtalyan Mutfağı Haftası

İtalya, kültürünü sadece Be IT ile değil, dillere destan mutfağı üzerine düzenlediği etkinliklerle de tanıtıyor. İtalyan mutfağının sinemayla, kültürle, tarihle olan güçlü bağı, onu spesifik bir disiplin olmaktan çıkarıp sosyal hayatın da kaçınılmaz bir parçası haline getiriyor. Bu bakış açısı ile, geçtiğimiz 22-26 Kasım tarihleri arasında altıncısı gerçekleştirilen İtalyan Mutfağı Haftası’nda film gösterimlerinden girişimcilik hikayelerine, sanal turlardan yarışmalara, ilham verici konuşmalardan eğitimlere pek çok etkinlik yer aldı.

İtalyan Mutfağı Haftası

İtalyan mutfağı, yerel ürünleri, malzemeleri, pişirme teknikleri, yemekleri ve kültürü ile nesilden nesile aktarılan bir kültürel hazine. Sadece mutfak ile sınırlı kalmayan, mutfağı aşarak yemek ile ilişkilenen her ana yansıyan bir kültürel birikim adeta. Bu zenginlik 6 yıldır, İtalyan mutfak geleneğini tanıtma amacıyla dünyanın 124 ülkesinde eş zamanlı olarak gerçekleşen İtalyan Mutfağı Haftası (Settimana Della Cucina Italiana) ile kutlanıyor. Geçtiğimiz yılın teması ise “İtalyan mutfağı geleneği ve perspektifi: gıda sürdürülebilirliği bilinci ve desteklenmesi” oldu.

İtalyan Mutfağı Haftası

Ülkemizde de gerçekleştirilen etkinlikte, 1 hafta boyunca tadım etkinliklerinden webinarlara, sürdürülebilirlik, tarım ve gastronomi üzerine söyleşilerden sanal turlara kadar ilham dolu bir dizi etkinlik, gastronomi ve lezzet tutkunları ile paylaşıldı.

İtalyan Mutfağı Haftası

İtalyan Mutfağı Haftası’nda eğitimlerin yanı sıra yemek davetleri de düzenledi. Haftanın açılış yemeğinde, Türkiye’de yaşayan İtalyan şefler Claudio Chinali (Eataly Executive Chef), Giancarlo Gottardo (Divan Executive Chef) ve Luigi Mariconda (Scalini Restaurant Chef), İtalya’nın farklı bölgelerinden lokal lezzetler hazırladılar. Divan Executive Chef’i Giancarlo Gottardo, “Gastronomi kültürel değerlerin bir bütünü. İnsanların yemek etrafında nasıl bir araya geldiği, birlikte yemek yerken nasıl keyif aldığı bir ülkenin ve bölgenin kültürünü tanımlıyor. İtalya’nın nasıl yemek yediği, yemeklerini nasıl hazırladığı, hangi okazyonlarda yemek yediği gastronomisi kadar kültürünü de temsil ediyor.” diyerek İtalyan Mutfağı Haftası ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Eataly Executive Chef’i Claudio Chinali

Haftanın kapanış yemeğini ise Terrazza Italia’da lezzet elçisi şef Eleonora Andriolo ve şef Claudio Chinali hazırladı. Eataly Executive Chef’i Claudio Chinali, tüm haftayı “Gastronomi kültürün en önemli, en elzem parçası. Bir resmi kimin, ne zaman çizdiğini bilmeden analiz edebilir misiniz? Tam olarak edemezsiniz.” diyerek yorumladı. Yemek ve kültürün birbirinden ayrılmaz ve birbirini besleyen parçalar olduğunun da altını çizdi.

İtalyan Mutfağı Haftası ile ilgili daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilir, Instagram hesabını da takip edebilirsiniz. Biz şimdiden bir sonraki İtalyan Mutfağı Haftası için gün saymaya başladık bile!