20150226_150401

Halka Sanat Projesi, sanatta çoksesliliği destekleyen, sanatçı rezidansları, seminerler, konuşmalar ve sergilerle çağdaş sanatın paylaşımını destekleyen kar amacı gütmeyen bir insiyatif… Bu ay Moda’daki mekanlarında 15 genç sanatçının katılımıyla oluşturulan korku teması etrafında şekillenen “İtiraf et, korkuyorsun!” adlı bir karma sergi var.

20150226_151304

Korkmak, insanı ya paralize eder ya da harekete geçmesi için bir itici güç oluşturur. Ya zaman kaybettirir ya cesaretlendirir. Endişeler doğurur, aklın arka planında durup bilgisayarı yavaşlatan virüsler gibi düşünmemizi, hareket etmemizi, bir şeylerden keyif almamızı sekteye uğratır. Bu hem bireysel hem de toplumsal olarak aynı şekilde işler.

Korku bir şeylerin yalnış gittiğinin göstergesidir. Toplumda da korku varsa, o toplum ve yönetim bir nokta da eksik kalıyor demektir. Korku, Özgecan Arslan cinayetinden sonra bireysel olarak çok net hissettiğim ve çevremdeki varlığını da net olarak farkettiğim bir olgu. Toplu taşımaya binmekten, ıssız bir yerden geçmekten, eleştiri yapmaktan, hakkını savunmaktan korkmak. Hepsi çok tanıdık.

20150226_150406

Sergide Taylan Öztürk’ün “Hiç Düşünme Diye” adlı işi bu anlamda dikkate değer. Bir masa üzerinde arkası dönük, vücudu eğik, başı olmayan insan heykelleri… Olaylara sırtımızı dönmemizi öğreten, isteyen ve bu yapılmadığında karşılık veren bir sistem vücut buluyor masada.

“İtiraf et, korkuyorsun!” 15 Mart’a kadar izleyicileri korkularıyla yüzleştirip, bu konuda ne yapacaklarını soruyor olacak.

Halka Sanat Adres: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24/1 Kadıköy / İstanbul