Büyük ilgi gören 15. İstanbul Bienali sürerken, bienalin “komşu etkinlikleri” de şehrin dört bir yanındaki galeri ve sanat alanlarında “iyi bir komşu” teması üzerine düşünmeye düşündürmeye devam ediyor.

Yalnızca İstanbul’da değil, İstanbul dışında da takip edebileceğiniz Komşu Etkinlikler arasında karma sergiler, kişisel sergiler, film gösterim programları ve kolektif projeler yer alıyor. İşte onlarca etkinlik arasından seçtiklerimiz:

theMagger’da “15. İstanbul Bienali’nde Kaçırmamanız Gereken 10 Eser” listesine buradan ulaşabilirsiniz.

***

15. İstanbul Bienali Komşu Etkinlikler

bienal komsu etkinlikler - aylaklar

Aylaklar | Institut Français

İKSV tarafından 2009 yılından beri Paris’te yürütülen Cité Internationale des Arts Türkiye Atölyesi’nin misafir sanatçı programına bugüne kadar katılmış 5 kadın sanatçının işlernden oluşan Aylaklar sergisi 3 Kasım’a kadar sürüyor. Sergiye katılan sanatçılar, Aslı Çavuşoğlu, İnci Furni, Yasemin Özcan, İz Öztat & Zişan ve Güneş Terkol.

bienal komsu etkinlikler - macar

Kişisel Alan | Macar Kültür Merkezi

Macar Sanat Akademisi’nin Türkiye’deki ilk sergisi olma özelliği taşıyan Kişisel Alan, 22 Macar sanatçının işlerini 15. İstanbul Bienali teması olan iyi bir komşu çerçevesinde 12 Kasım’a dek bir araya getiriyor. Gábor Lajta’nın küratörlüğündeki sergi hem ev ya da “kişisel alan” üzerine düşünme imaknı hem de çağdaş Macar sanatını yakından tanıma imkanı sunuyor.

bienal komsu etkinlikler - xist

Ev İmkansız Denen Yerdir |  x-ist

Didem Erk’in x-ist’teki ilk kişisel sergisi, video, performans, yerleştirme ve metni araç olarak kullanıyor ve Datça ve Kıbrıs koylarında gerçekleştirdiği çalışmasının ürünlerini izleyici karşısına çıkarıyor. Sergi 14 Ekim’de sona eriyor.

bienal komsu etkinlikler - gallery apel

Komşu III | Galeri Apel

Galeri Apel’in 2005 yılında, 9. İstanbul Bienali’ne paralel olarak düzenlediği ve aynı yıl bir uyarlamayla Diyarbakır’da da gösterilen sergisi, komşu başlığını taşıyordu. 12 yıl sonra, 15. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi komşulukla ilgili olunca yeniden bu temaya yönelen galeri, 20 Ekim’e kadar İdil Akbostancı, Ali Aksakal, Yeşim Bayrak Avinal, Aydan Baktır, Esra Carus, Sakine Çil, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Can Göknil, Güler Güngör, Kurucu Koçanoğlu, Raziye Kubat, Suzy Hug Levy, Julie Mardin,Leyla Sakpınar, Nevzat Sayın, Elvan Serin, Rüçhan Şahinoğlu, Yıldız Şermet, Gamze Taşdan, Shirley Verette ve Y. Bahadır Yıldız’ın işlerini bir araya getiriyor.

bienal komsu etkinlikler - das art project

Welcome to Homeland | Sadık Paşa Konağı, Cihangir

DAS Art Project küratörlüğünde ve Pilot Galeri tarafından düzenlenen, 21 Ekim’e kadar Cihangir’deki tarihi bir konakta izlenebilecek Halil Altındere sergisi, sanatçının mülteci krizine odaklanan ve Türkiye’de daha önce sergilenmemiş eserlerini bir araya getiriyor.

bienal komsu etkinlikler - pera film

Ev Diye Bir Yer | Pera Film

15. İstanbul Bienali küratörlerinin “ev” tanımında geçen aidiyet ve kök salmışlık duygusundan hareketle evini kaybetme korkusuna odaklanan Pera Film, bienal süresince devam edecek bir film programıyla bu korkunun izdüşümlerini görebileceğiniz 9 filmi bir araya getiriyor. Programda Venezüela, Türkiye, ABD, Rusya, Fransa, İsviçre ve İngiltere’den kurmaca filmlerin yanı sıra 2 belgesel de yer alıyor.

bienal komsu etkinlikler - salt galata

Ev Hâlleri | SALT Galata

SALT Galata’nın uzun bir süredir devam eden Perşembe Sineması’nın sonbahar programı, kurgu ve belgesel 10 uzun metraj filmden oluşuyor. Citizen Jane: Battle for the City [Yurttaş Jane: Kent İçin Mücadele] (2017) belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimiyle başlayacak olan program, her Perşembe saat 19.00’da SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştiriliyor.. Bienalle doğrudan bir bağlantısı olmamasına rağmen, bu “ev hâlleri” teması ve seçkide yer alan filmlerin konuları iyi bir komşu ile yakından ilgili.

bienal komsu etkinlikler - halka

Komşuda Pişer Bize de Düşer | Halka Sanat Projesi

“Bir Kolektiflik Sergisi” mottosuyla oluşan bu sergi, sanatçı kolektiflerini aynı projede buluşturarak ortak üretim ve dayanışmayı ön plana çıkarıyor. Örneğin sanatsal anlamda bireyselliği bırakıp ortak bir isim altında üretmek, ekolojik anlamda birlikte yeşertmek ya da gastronomik anlamda birlikte yemek yapmak ve tüketmek… Performans ve konuşmalarla zenginleşecek sergi, Işıl Eğrikavuk kürtatörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşiyor ve 14 Ekim’de sona eriyor.

bienal komsu etkinlikler - muze evliyagil

Ev | Müze Evliyagil, Ankara

İstanbul dışındaki bir sergi de 15. İstanbul Bienali’ne uyum sağlayarak eşlik ediyor: Ev, Müze Evliyagil’in, bir koleksiyonun değişebilir, olasılıklara açık ve çoklu sentezlere imkan veren dinamik ev sahipliğinde, koleksiyon dışı üretimlerin misafirliğiyle oluşuyor. 4 Şubat 2018’e dek sürecek, Derya Yücel küratörlüğündeki sergide 38 sanatçının işleri yer alıyor.

IKSV 15. Istanbul Bienali

Evim Evim Güzel Evim | Midilli Belediyesi Sanat Galerisi Halim Bey Konağı, Yunanistan

15. İstanbul Bienali sadece il sınırlarını değil, ülke sınırlarını da aşıyor. Bienalin en dikkat çekici işlerinden, Volkan Aslan imzalı ve Evim Evim Güzel Evim başlıklı, 3 kanallı video yerleştirme, Elgiz Müzesi işbirliğiyle Türkiye’nin en yakın komşu adalarından Midilli’de de komşularla buluşuyor. Adadaki eski bir Osmanlı konağında sergilenecek video, yerinden edilmek üzerine bir hikâye anlatıyor.

theMagger’da “15. İstanbul Bienali’nde Kaçırmamanız Gereken 10 Eser” listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Görselleri: Didem Erk, Yarın Ne Kadar Sürecek?, 2017 / Volkan Aslan, Evim Evim Güzel Evim, 2017

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN