Şehir hayatının yoğun ve hızlı temposu içerisinde kendinize ve ‘iyi yaşamaya’ ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Siz bu sorunun cevabını düşünüp, kendinizi sorgulayadurun; biz bu konuda elinden geleni yapan bir şehirliyle, Uplifers’ın kurucusu Eda Günay’la projesini ve bilinmeyenlerini konuştuk.

Eda Günay kimdir, bize 5 sıfatla kendini anlatabilir misin?

Girişimci, meraklı, sporcu, gezgin ve inek.

Uplifers fikri nasıl ortaya çıktı, hikayeni bizimle paylaşabilir misin?

Fransa’da ENS’te bilimin popülerleştirilmesi üzerine çalışan bir medya laboratuvarında psikoloji ve well-being yayınlarının medyadaki temsili üzerine yüksek lisans tez araştırması yaptım. Bu süreçte kişisel gelişim, psikoloji, psikanaliz, çeşitli alternatif tıp terapileri ile sağlıklı ve iyi yaşam konseptiyle haşır neşir oldum. Yüksek lisansım esnasında yaşadığım sağlık sorunları da bu yayınları daha farklı bir gözle incelememe sebep oldu. Bir yandan eleştirirken, bu içerikleri bir yandan benimser oldum. Bu yüzden de, Türkiye’ye döndüğümde kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda kaliteli ve sağlıklı yaşamı benimsetecek bir proje olarak çıktı Uplifers.

Günlük hayatta ihtiyacım olan tavsiyeleri bir araya toplayan bir mecra yaratmak istedim. Bu hem ruhsal, hem fiziksel, hem de sosyal anlamda bir bütünlük içeriyordu. İngilizce well-being konsepti de buradan geliyor. Günümüzün yoğun iş temposunda ve değişen sosyal dinamikleri içinde psikolojik olarak sağlam olmak, fiziksel olarak fit olmak, sağlıklı cinsel tercihler yapmak, trendleri bilmek, mekanları tanımak kolay değil. Uplifers bunun için 5 ana kategori yarattı ve bütün bu ihtiyaçlara bir arada cevap vermek için tasarlandı.

Tasarlamak işin bir boyutu fakat içini doldurmak ve bir marka yaratmak da ayrı bir boyutu. Bu yüzden Uplifers kuruluş ve yayın sürecinin birincil yaratıcıları bana bu yolda destek veren dostlarım ve ailem. Müthiş bir ekibimiz var, herkes yürekten benimsemiş durumda ve daha da gelişmesi için müthiş bir çaba harcanıyor. Okuyuculardan gelen geridönüşlerle daha da motive oluyoruz.

Uplifers’ın 5 ana kategorisini siteyi ilk kez ziyaret edecekler için birer cümleyle tanımlayabilir misin?

_feelup: okuyucuların kendilerini geliştirmelerini ve iyi hissetmelerini sağlayan kişisel gelişim, psikoloji, başarı ve rahatlama odaklı içerikler.
_liveup: spor, fitness, crossfit ve beslenme önerileri, yeni antrenman trendleri, fit olmanın yolları
_pleasureup: okuyucuların cinsel meraklarını gidermeye ve cinsel mutluluk sağlamaya yönelik içerikler
_styleup: dünya modası, bloggerlar ve kombin önerileri
_exploreup: seyahat önerileri, İstanbul’da mekan tavsiyeleri ve yurt dışı gezi-gözlem yazıları

Uplifers’da insanları sağlıklı yaşama, iyi hissetmeye yönlendiriyorsun; sen sağlıklı yaşamak için neler yaparsın?

Uplifers’da paylaştığımız her şeyi yapmaya özen gösteriyorum. Düzenli spor yapıyorum, farklı antrenmanlar deniyorum, salata ve ızgara ağırlıklı besleniyorum, taze sıkılmış meyve sularını menümden eksik etmiyorum. Moralim bozulduğunda meditasyon yapıyorum. Odaklanamıyorsam makalelerimizi açıp okuyorum, iyi hissetmenin yollarını bir şekilde buluyorum.

İstanbul’da aşağıdaki durumlara göre mekan tercihlerin nedir?

İlk date: Mekan önemli değil ama konser ideal bir first-date
Pazar kahvaltısı: D’oret Pastanesi, Cihangir
Rakı-balık: Lipari, Arnavutköy
İtalyan mutfağı: Mezzaluna, İstinye Park
Arkadaşlarla kahve: Emek Café. Yeniköy ve Urban, Taksim
İş toplantısı: Kitchenette, Midpoint, Kanyon
Dans: Kiki, Babylon
Sabah koşusu: Tarabya – Yeniköy arası

En son hangi…
_filmi izledin? ”La vie d’une autre”
_konsere gittin? Yellowcard , Babylon
_albümü dinledin? Peaches, I feel cream
_sergiyi gezdin? Monet, Emirgan
_kitabı okudun? Julia Kristeva, Ruhun yeni hastalıkları
_yeni mekanı keşfettin? Kuruçeşme – La Mancha

Bu ay kültür/sanat ajandanda neler var?

İş dışı aktivitelerde pek programlı olduğumu söyleyemem. Birinin beni arayıp X konserine gidelim, Y filmini izleyelim, Z mekanını görelim demesini bekliyor olacağım. :)  Tahminen Salon’da bir konser, Karaköy’de yeni açılan mekanlardan biri ve İstanbul Modern’deki film gösterimleri bu spontane programlar arasında olacaktır.

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şey söyleyebilir misin?

_Olduğum gibi biriyim. O yüzden hakkımda pek bilinmeyen bir şey yok. Gizli olmasa da, çok belli etmemeye çalıştığım bir savaş sanatları takıntım var. Wing Tzun, Thai Box, ve son tutkum Brazilian Jiu-Jitsu. İşlerden sıyrılıp yalnız kaldığım zamanlarda Mixed Martial Arts maçları seyrediyorum.

_Fazla macerapreset olduğum için çok sıradan bir günde bile başıma bir dert açmayı başarabiliyorum. Arabayla bilmediğim yollara giriyor, tanımadığım insanlarla konuşuyorum. Son 2 senedir risk alma konusunda kendimi dizginlemeye çalışıyorum.

_Bir de, alışveriş yapmaktan nefret ediyorum!

Hayat felsefen nedir?

Yine Uplifers üzerinden gitmiş olacağım ama gerçekten de sloganımız gibi ¨iyi  hissedip iyi yaşamak¨. Bu da bence bir şeyler yaratabilme sürecinden ve başkalarına fayda sağlayabilmekten geçiyor. Bunları gerçekleştirdiğin noktada benlik bilincin ve özsaygın yükseliyor. Zor zamanları da geleceğe dair büyük umutlarla atlatabiliyorsun.

Sanal ortamda seni nerelerden takip edebiliriz, dışarıda seninle en çok nerelerde karşılaşabiliriz?

Uplifers’dan ve Twitter’dan @EdaGunay ’ı takip edebilirsiniz. Bu ara İstinye Park’a çok yolum düşer oldu. Cihangir ve Galata taraflarında da karşılaşmamız mümkündür.

www.uplifers.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN