Bugün, Nike’ın en sevilen modellerinden Air Max’in 27. doğum günü! 26 Mart 1987’de giyilen ilk Air Max’in üzerinden onyıllar geçse de, Air Max’ler tasarım, renk ve rahatlıklarıyla hala dünyanın en sevilen spor ayakkabı modelleri arasında. Bu gece Galata 290SQM’daki kutlamaya katılmadan önce, tutkunu olduğunuz bu modelle ilgili daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

İşte Nike Air Max ailesi:

Air Max 1 (1987)

Air Max 1

Air Max onunla doğdu! O yalnızca bir spor ayakkabı değil, bir devrimin başlangıcı. Tasarımcı Tinker Hatfield, mühendis Frank Rudy ve Mark Parker’ın çabaları sonucunda hayata geçen bu devrim, görünebilir hava yastıkları ve kırmızı-beyaz tasarımıyla spor ayakkabı kavramını ve algısını kökünden değiştirdi. Bu yalnızca bir başlangıçtı!

Air Max Light 1 (1989)

Air Max Light

Orijinal tasarımın iki yıl sonrasında Tinker Hatfield, daha iyisini hedefledi.Air Max’in yeni modeli, hem daha iyi hem de daha hafifti. Daha şık, daha zarif ve daha hafif!

Air Max 90 (1990)

Air Max 90

1990 yılında inovasyon Infrared ile birleşti! Nike tasarımcıları kendilerini zorladı ve fırsatları değerlendirdi. Baştan yaratılan Air Max, içine daha fazla hava alabilen bir model oldu, bunu sağlayan özelliğe Radiant Red adı verildi. Infrared olarak da bilinen bu özellik sayesinde Air Max 90, hem rahatlığı hem de renkleriyle spor ayakkabı tutkunlarının zihinlerine kazındı.

Air Max BW (1991)

Air Max BW

Daha fazla hava, daha fazla destek, daha fazla dolgu, daha büyük bir pencere! Her yönden daha fazlasını hedefleyen Air Max BW, 90’ların daha fazlasını isteme mottosunu tatmin etti. Özellikle bu modelin önde gelen tasarımı Persian Violet, Air Max serisinin unutulmaz renk paletlerinden birine sahipti.

Air Max 180 (1991)

Air Max 180

Neredeyse “akciğerleri” olan bir ayakkabıya daha fazla hava sığdırmak mı? Mümkün… Bir kez daha Tinker Hatfield tarafından yönetilen tasarım ekibi, Air Max 180 ile hem Air Max’leri %50 daha fazla hava ile doldurdu, hem de topuğu dönen penceresi ile 180 derece görünürlük sağlamış oldu.

Air Max 93 (1993)

Air Max 93

Sınır tanımayan Air Max, havayı bir kez daha maksimize etti! Artık her zamankinden daha büyük, 270 derece görünürlük sağlayan bir pencereden bakıyordu rahatlık. Air Max’in mirasını sürdüren Air Max 93, bir kez daha sınrıları zorladı.

Air Max 95 (1995)

Air Max 95

Modanın, formların ve işlevinin; zamanın ötesinde bir Air Max: Air Max 95, insan anatomisinden ilham alan yeni tasarımıyla bomba etkisi yarattı. Omurgaları, kaburgaları ve kasları olan bir ayakkabı düşünün… Neon sarısı rengi ve görünür hava yastıkları ile Air Max serisinin en ikonik üyelerinden biriydi.

Air Max 97 (1997)

Air Max 97

Tasarımını sürat trenlerinden alan Air Max 97, tam anlamıyla “hız” için yaratılmıştı.

Air Max 360 (2006)

Air Max 360

Air Max 360 ilk koşu vizyonunu ise Air üzerinde gerçekleştirdi!

İyi ki doğdun Nike Air Max! İyi ki varsın!

Bu akşam gerçekleşecek olan Nike Air Max event’i hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?