Yeni yılda daha kaliteli bir yaşam için önünüze yepyeni hedefler koymaya ne dersiniz? Hazır 2021’e gireli kısa bir süre olmuşken, hayatlarımızda taze başlangıçlara kapı aralamanın yalnızca bizlerin elinde olduğunu hatırlatalım ve yeni yılda bizleri bekleyen iyi yaşam trendlerine birlikte göz atalım istedik. Yeni yıl hedeflerinizi belirlerken sizlere motive edici bir rehber olacağını düşündüğümüz; güzellikten zihin sağlığına, 2021 iyi yaşam trendleri karşınızda…

2021 İyi Yaşam Trendleri

Doğaya Saygılı Güzellik Rutinleri

Doğaya Saygılı Güzellik Rutinleri
Doğaya Saygılı Güzellik Rutinleri | Fotoğraf: Unsplash / Aurelia Dubois

Sıfır atık bakım rutinleriniz var mı? Yoksa bile, 2021’de muhtemelen olacak… Çünkü yeni yılda sahneye, plastik tüketimini azaltmayı destekleyen güzellik ürünleri ve rutinleri giriyor. Sıfır atık bakım uygulamaları çok daha fazla gündemimizde olacak. Neden mi bahsediyoruz?

Bakım uygulamalarınız için paketli ve kimyasal içerikli ürünler almak yerine; doğaya saygılı ve gezegene iyi gelen alternatifleri tercih etmekten… Örneğin, cilt tipinize göre bakım yağları seçebilir; tonikten nemlendiriciye ve maskeye, farklı tarifler deneyebilirsiniz! Yüz temizliği ve vücut bakımı ise el yapımı sabunları kullanabilir, hem kendinize hem doğaya iyi gelen rutinleri benimseyebilirsiniz.

Dijital Spor Dersleri ve Giyilebilir Teknoloji

Dijital Spor Dersleri ve Giyilebilir Teknoloji
Dijital Spor Dersleri ve Giyilebilir Teknoloji | Fotoğraf: Unsplash / Nick Jio

Pandeminin etkisiyle spor salonlarıyla aramıza mesafe girerken, egzersizlerimizi kendi salonlarımızda yapar olduk. 2021 boyunca da buna devam edeceğiz ve nabız, kan basıncı, stres seviyesi gibi değişkenleri ölçen giyilebilir teknolojilerden faydalanacağız gibi görünüyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerini, sensör veya kablosuz iletişim gibi gelişmiş teknolojilere sahip yeni nesil akıllı ürünler olarak tanımlayabiliriz. Örneğin, öyle görünüyor ki, 2021’de adımlarımızı saymaktan kalp atış hızımızı hesaplamaya, pek çok uygulamasıyla bize fayda sağlayan akıllı saatler, bileklerimizden eksik olmayacak!

Derken sahneye akıllı ayakkabılar girecek ve hareketlerimiz, adım sayımız gibi verilere doğrudan ve kolayca erişebileceğiz. Akıllı gözlükler, akıllı yüzükler… 2021’de üzerimizde taşıdığımız her şey çok akıllı olacak gibi görünüyor!

Videolu Terapi Seansları

Videolu Terapi Seansları
Videolu Terapi Seansları | Fotoğraf: Unsplash / Visuals

Zor bir yılı geride bıraktık. Şüphesiz ki bu yılın beraberinde getirdiği kaygılar, endişeleler ve stres, çoğunluğun profesyonel yardıma olan ihtiyacını artırdı. Yeni yılda da videolu görüşmeler, telefon ve hatta mesaj üzerinden yapılan terapi seanslarına talebin artması bekleniyor.

Bu, kalabalıkların arasında olmamak adına rahat bir alternatif olmanın yanında; danışanlara zamandan tasarruf ettiriyor, ikamet ve ulaşım gibi bariyerleri ortadan kaldırıyor, danışanların gizlilik ölçütlerini kendilerinin belirlemesini destekliyor. Araştırmalar, video terapi seanslarının, yüz yüze yapılan normal terapilere göre çok daha büyük bir rahatlık ortamı oluşturduğunu, bunun da danışanı pozitif yönde etkilediğini gösteriyor.

Zihinsel Fitness

Zihinsel Fitness
Zihinsel Fitness | Fotoğraf: Unsplash / Ginny Rose Steward

Psikolojiden söz etmişken, sizleri 2021’de adını çok daha sık duyacağımız yeni bir kavramla tanıştıralım: ‘Zihinsel Fitness’. Konseptin çıkış noktası, vücut sağlığının korunması için düzenli olarak egzersiz yapmanın önemi ve aslında bunu çoğunluğumuzun farkında olması. Peki ya zihnimiz? Farkında olmuyoruz ama, zihnimiz de düzenli olarak geliştirilmeye ve daha yüksek bir bilince sahip olma yolunda üzerinde çalışılmaya ihtiyaç duyuyor.

Zihinsel Fitness da, tam da bu motivasyon ile ortaya atılıyor ve daha uyanık, farkında ve aktif bir zihne sahip olma yolunda hayata geçirilen uygulamaları ifade ediyor. Yürüyüş meditasyosu, uyku yogası ve daha pek çok özgün pratik, bu amaçla hayatlarımızdaki yerini sağlamlaştıracak gibi duruyor.

Bütünsel Sağlığa Yönelik ve Pratik Beslenme Şekilleri

Bütünsel Sağlığa Yönelik ve Pratik Beslenme Şekilleri
Bütünsel Sağlığa Yönelik ve Pratik Beslenme Şekilleri| Fotoğraf: Unsplash / Rebecca Hansen

Biraz da sağlıklı beslenmeden konuşalım… Giderek daha hızlı bir tempoda yaşıyoruz ve bu, elbette beslenme tercihlerimizi etkiliyor. Yine de, önceki yıllardan farklı olarak 2021’de bağışıklığı güçlendirici ve sağlıklı besinlerle beslenmenin önemini farkında olacağız, pratik alternatiflere yönelirken bu faktöre önem vereceğiz. Bu doğrultuda 2021 yılında yıldızı parlayan beslenme şekli, bitki bazlı beslenme olacak. Sebze ağırlıklı beslenmeye verdiğimiz önem artacak, özellikle bitki bazlı protein kaynaklarına yöneliş yükselecek.

Bunun paralelinde, doğal ve lokal olana da talebin katlanarak artması bekleniyor. Tatlandırıcı ve renklendirici içeren ürünlerdense, doğal alternatifleri seçeceğiz. Özetle, tercihlerimiz bize her anlamda iyi gelen besinlerden yana olacak. Çünkü pandemiyle birlikte fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığın ne denli bütün olduğunu yaşayarak gördük. Diliyoruz ki bu yıl hepimiz için ve her açıdan iyi hissederek geçsin…

Bitkisel Bazlı Etler

Bağlantılı olarak, bitkisel bazlı etlerin hayatlarımızın merkezine 2021 itibariyle tam olarak yerleşeceğini söyleyebiliriz. Tüketilen etlerin %60’ı laboratuvarda yetiştirilmeye ya da et tadına sahip bitki bazlı ürünlerle değiştirilmeye hazırlanacak, böylece bitkisel bazlı et endüstrisi bu yıl adından çokça söz ettirecek.

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Bakım Trendleri