Yeni yılda daha kaliteli bir yaşam için önünüze yepyeni hedefler koymaya ne dersiniz? Hazır 2020’ye girmemize az bir süre kalmışken, hayatlarımızda taze başlangıçlara kapı aralamanın yalnızca bizlerin elinde olduğunu hatırlatalım ve yeni yılda bizleri bekleyen iyi yaşam trendlerine birlikte göz atalım istedik. Yeni yıl hedeflerinizi belirlerken sizlere motive edici bir rehber olacağını düşündüğümüz; kişisel beslenmeden ekoterapiye, 2020 iyi yaşam trendleri karşınızda…

2020 İyi Yaşam Trendleri

Ekoterapi

Ekoterapi
Ekoterapi

Doğanın müthiş bir iyileştirici olduğunu biliyoruz ancak yeni yılda bu etkiyi bir terapi yöntemi olarak sıklıkla göreceğiz. Ekoterapi adı verilen bu yeni konsept, kişinin sağlığını ve ruh halini olumlu bir şekilde etkileyen tüm dış mekan aktivitelerini kapsıyor. Bu aktivite bahçenizle uğraşmak da olabilir, yürüyüşe çıkmak da, ata binmek de: açık havada olsun yeter!

Teknoloji ile bu denli iç içe yaşadığımız bir dönemde doğada zaman geçirmenin ruhumuza iyi geleceği birçoğumuzun kolayca varabileceği bir sonuç olsa da, Finlandiyalı bilim insanlarının çalışmaları bu sonucu bilimsel olarak da destekliyor. Araştırma, açık havada 20 dakikalık bir yürüyüş yapan kişilerin yürüyüş öncesi ve sonrası ruh halleri ile stres seviyelerini ölçüyor ve arada büyük bir fark gözlemleniyor. Katılımcıların yürüyüş sonrası ruh hallerinde büyük bir iyileşme ve stres seviyelerinde gözle görülür bir düşüş yaşandığı biliniyor. 2020’de, özellikle stres ve endişe kaynaklı problemlerin tedavisinde ekoterapi kelimesini çokça duyacağız.

JoMO (Joy of Missing Out)

JoMO (Joy of Missing Out)
JoMO (Joy of Missing Out)

İngilizce’de ‘fear of missing out’ olarak da bilinen FoMO’yu duymuşsunuzdur. “Bir şeyleri kaçırma korkusu” olarak da tanımlayabileceğimiz bu konsept, son yılların belki de en yaygın durumlarından biri. Dijitalleşme ve sosyal medyanın da etkisiyle, yaşadığımız yerde gerçekleşen tüm olay ve etkinliklerden anında haberdar oluyoruz: kim hangi partiye katılmış, hangi sergiyi gezmiş, vizyona hangi film girmiş, o yeni mekan ne zaman açılmış derken, her şeye her an yetişebileceğimizin yanılgısına düşüyor, tek birinden bile geri kalacağımızı hissetsek panik oluyoruz.

Hazır olun, yeni yıl ile beraber hayatlarımızda tam da bu konseptin tersini temsil eden JoMO’nun etkilerini hissedeceğiz. ‘Joy of missing out’ veya ‘bir şeyleri kaçırmaktan keyif almak’ da diyebileceğimiz JoMO, bizlere her şeye yetişemiyor olmanın keyfini yaşamayı öğütlüyor. Taze başlangıçlara kapı aralayacağınız yeni bir yıla girerken, siz de JoMO’nun bir parçası olarak kendinize teknolojiden uzak kaldığınız zamanlar yaratabilir ve hayatınızda yalnızca gerçekten içinde bulunmak istediğiniz deneyimlere yer vermeyi deneyebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Beslenme

Kişiselleştirilmiş Beslenme
Kişiselleştirilmiş Beslenme

Peki yeni yılda bizleri beslenme ile ilgili neler bekliyor? Öncelikle, yeni yılda gastronomi dünyasında en fazla öne çıkacak olan yeniliğin ‘kişiselleştirilmiş beslenme’ olacağını söyleyelim. Henüz yaygın olmasa da, 2020 ile birlikte kişilerin bireysel beslenme gereksinimlerine göre tasarlanan lezzetleri olan restoran örneklerine sıkça rastlayacağız. Bir başka deyişle, siz bu restoranlara girdiğinizde, beslenme ile ilgili ihtiyaçlarınız tümü biliniyor olacak ve size tam olarak bu ihtiyaçlarınıza yönelik menüler sunulacak. Nasıl derseniz, o anda alınan tükürük örneğiniz veya baş parmak taramanız tüm bu bilgilere erişim sağlanması için yeterli.

Tadım Çiğ Kaju Fıstığı

Kişiselleştirilmiş beslenme demişken, kendiniz için yarattığınız iyi ve kaliteli beslenme düzeninde Tadım’ın çiğ kuruyemiş ve kuru meyvelerine yer verebileceğinizi hatırlatalım. Yeni yılda da, gün içinde kendinizi ara öğünlerle ödüllendirerek lezzetli ve sağlıklı molalar vermeyi unutmayın.

Holotropik Nefes Egzersizleri

Holotropik Nefes Egzersizleri
Holotropik Nefes Egzersizleri

Düzenli olarak yoga veya nefes egzersizleri yapan biriyseniz, 2020’de çok konuşulacak olan holotropik nefes egzersizleri ilginizi çekebilir. Tarihi geçmiş yogik ve spiritüel çalışmalara dayanan bu tekniği; uzun bir süre boyunca çok kısa, hızlı ve ritmik bir şekilde nefes alıp vermek olarak da açıklayabiliriz. Vücudunuz oksijen ve karbondioksit seviyelerinde değişimler meydana geldikçe, farklı bilişsel deneyimler yaşıyor ve spiritüel bir aydınlanmaya kapı aralıyorsunuz. Holotropik nefes egzersizlerinin çoğunlukla 2-3 saat sürdüğünü ve meditatif bir müzik ile bir eğitmen eşliğinde yapıldığını da ekleyelim.

Bio-hacking

Bio-hacking
Bio-hacking

Biraz da sağlıktan söz edelim! Bu yıl, sağlık dünyasının odağına bio-hacking’in yerleşmesi bekleniyor. Bio-hacking, kişilerin bedensel anlamdaki potansiyelini maksimuma çıkarmayı hedefleyen çalışmalara deniyor. Bir başka deyişle, yeni yıl ile birlikte; kas büyümemizin hızlanmasından bilişsel işlevimizin artırılmasına, zihinsel ve fiziksel performansımızın sınırlarını zorlayacak ve yaşamlarımızı büyük ölçüde iyileştirecek teknolojik gelişmelere tanıklık edeceğiz. 2020’de bio-hacking ile ilgili çalışmalar yapan çok fazla start-up ile tanışmaya hazır olun.