IZAKA; Osmanlıca’da ‘tattırma, tattırılma, lezzet hissettirme’ anlamına geliyor. Benim için ise 4 farklı konsepti bir çatı altında toplayan çokkültürlü bir restoran, Doğu ve Batı mutfaklarının lezzetli birleşimi, yerinde yer gibi hissettiğim kebap çeşitlerinin sunulduğu nezih bir mekan, modern Akdeniz tatlarının buluştuğu keyifli bir mutfak ve çok sevdiğim sushi için yeni bir alternatif.

İz

IZAKA; Taksim’de, bir süre önce yenilenen Park Bosphorus Hotel’in teras katında, iyi yemeği iyi müzikle deneyimlemek isteyenler için yeni bir soluk. 23 yıllık deneyimi ile CVK Entertainment Genel Koordinatorü İlhan Zeytun ve CVK Entainment Operasyonlar Koordinatorü Tarkan Artış tarafından işletilen IZAKA için ‘çokkültürlü mekan’ derken ciddiyim aslında. Çünkü burası, iyi lezzetleri iyi müziklerle deneyimleyeceğiniz 4 farklı konsepti içeriyor: The Midd, Mezze Mare, Hitode Sushibar ve IZAKA Bar-Lounge. Tüm bu lezzetlere Tarihi Yarımada’dan başlayıp, Boğaz Köprüsü’ne uzanan eşsiz bir manzaranın da eşlik ettiğini belirtmem gerek. Şimdiden gitmeyi düşünenler için önceden rezervasyon yapmalarını tavsiye ederim, cam kenarında yer alan masaların manzarasıyla geçen yemeklerin tadı da çok başka.

MM

The Midd – Meze Tabağı

IZAKA’daki dört mekandan birisi olan The Midd, Doğu ve Batı’nın otantik tatlarını birleştiren zengin bir menüye sahip. Ortadoğu’nun otantik lezzetlerinden, Anadolu’nun geleneksel kebap çeşitlerine kadar birçok alternatifi içeriyor. Menünün bir köşesinde Osmanlı saray mutfağının bir lezzetini incelerken, diğer sayfada kendinizi Batı’nın iyi et tabaklarından birini seçmekte zorlanırken buluyorsunuz. Örneğin bizim gibi Papaz Pilaki, Humus, Közlenmiş Patlıcan Salatası, Acılı Ezme, Sumaklı Acı Yoğurt ve Tabule’den oluşan bir meze tabağı ile başlarsanız yemeğe, muhtemelen devamında buranın spesiyallerinden biri olan enfes Kuru Patlıcan Dolması ile devam eder, ara sıcakları muhteşem bir lezzette ve hafiflikte olan Haşlama İçli Köfte ile taçlandırırsınız. Madem ki Türk tatlarından gidiyoruz, ana yemek olarak size önerim Acısız Kebap ya da Kuzu Şaşlık. Özellikle Kuzu Şaşlık Kebabı’nın yumuşacık olduğunu ve bu tarz lezzetleri sevenler için iyi bir tercih olduğunu eklememde fayda var.

MMM

Haşlama İçli Köfte

Akdeniz lezzetlerini sevenler, tercihini Mezze Mare menüsünden yana kullanabilir. Burada da, Akdeniz medeniyetlerinin katkısıyla oluşmuş özgün balık kültürünü, Osmanlı, Rum ve Ermeni mutfağının en seçkin mezelerini tadıyoruz. Benim gibi balık ve meze kültüründen vazgeçemeyenler varsa, Mezze Mare’de kendimizi baya bir mutlu edebiliriz diye düşünüyorum. Biz mezelerimizi bu seferlik The Midd’den seçtik. Bir sonraki gelişimde Mezze Mare’ye sözüm olsun diyerek sushiseverler için Hitode Sushibar’dan bahsetmek istiyorum.

IMG_8785

Kuru Patlıcan Dolması

The Midd menüsünün Türk tatları ağırlığında giden akşamımız biraz dünya lezzetleriyle de buluşsun diye masaya Hitode’nin sushilerinden de tadabileceğimiz bir karma söyleyelim dedik. Aram Sashimi’lerle pek iyi olmadığından, tabii ki ben California Roll’dan yine vazgeçmedim. California Roll, Ebiten Roll ve Unagi Avocado Roll’dan oluşan bir tabağımızdan çok çok memnun kaldığımızı söyleyebilirim. Bir dahaki sefere başka çeşitleri de kapsayan tek bir sushi akşamı yapmayı bile planlıyorum. Ayrıca, IZAKA’da her Çarşamba akşamı ‘Sushimania’ demek. Yani, 60 TL karşılığı katılacağınız Sushimania kapsamında limitsiz sushi tatmanız mümkün.

2

IZAKA Lounge ise, farklı lezzetlerle birlikte yaratıcı içkiler tatmak isteyenler için yeni bir alternatif olarak öne çıkıyor. Moleküler barında misafirlerine benzersiz deneyimler sunan mekanın bu kısımdan bahsetmek alanında uzman birine düşer. Ben yeni ve yaratıcı sunumlara açık biri olarak, IZAKA’nın mükemmel olduğuna emin olduğum kokteyllerini, Lounge’nin çok çeşitli müzik performansları eşliğinde deneyimlemeyi tercih ediyorum.

M1

IZAKA Lounge-Bar

Gündüz saatlerinde caz tınılarının hakim olduğu mekanda, akşam saatlerinde ritimler yükselip, biraz daha hareketleniyor. IZAKA; iyi yemeği, iyi manzara ve iyi müzikle buluşturmak isteyenlere şiddetle tavsiyemdir. Özel günler için not etmek şart.

IZAKA Restaurants & Bar-Lounge Adres: Park Bosphorus Hotel / Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Caddesi, No.8, Beyoğlu – İstanbul

Mezze Mare2