Ekran kariyerine kısa ömürlü komedi dizisi Get Real ile başlayan Jesse Eisenberg, zaman içerisinde yeteneklerini sinema dünyasında da kanıtladı. Biz de oyuncunun filmografisine birlikte göz atmak istedik.

CS-18
Jesse Eisenberg Filmleri: Hollywood’un Geek Yıldızı

En İyi Jesse Eisenberg Filmleri

Roger Dodger | 2002, Dylan Kidd

youtube play youtube play

2000’lerin başında çekilmiş, espri anlayışı güçlü ve hayatın içinden bağımsız yapımlardan biri olarak dikkat çeken Roger Dodger’da bir amca ve yeğeninin Manhattan’da geçirdiği hovarda geceyi izlemiştik. Aynı zamanda patronu olan kız arkadaşından olaylı bir şekilde ayrılan Roger Swanson’ın ergenlik çağındaki yeğeni Nick’i yanına alarak seks arayışında çılgın bir gece geçirme planı hem erkeklerin dünyasına hem New York’un gece hayatına hem de ilişkilere dair birçok ipucu veriyordu. Filmi güzelleştirenlerden biri de Campbell Scott ve küçük yaştaki Jesse Eiesenberg’in uyumuydu.

IMDb Puanı: 6.9/10

The Squid and the Whale | 2005, Noah Baumbach

youtube play youtube play

Amerikan bağımsız sinemasının en sevilen yönetmen/senaristlerinden Noah Baumbach’ın kaliteli aile dramı The Squid and the Whale, adını Natural History Museum’daki, mavi balina ve mürekkep balığının kavgasının canlandırıldığı sahneden alıyor ve bu metaforu kullanarak harikalar yaratıyordu. 1980’lerde iki çocuk sahibi Bernard ve Joan Berkman çiftinin boşanma kararının sebep ve sonuçlarına odaklanan filmde JEff Daniels, Laura Linney, Jesse Eisenberg, Owen Kline ve Anna Paquin’i izlemiştik.

IMDb Puanı: 7.3/10

Adventureland | 2009, Greg Mottola

youtube play youtube play

Son yıllarda kariyerleri gittikçe iyiye giden iki oyuncu Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ı başrollerde izleyebileceğiniz “Adventureland”, 1987 yazında bir Amerikan kasabasında geçiyordu. Her genç gibi okulunu bitirdikten sonrası için büyük hayalleri olan James’in yaz tatilini kasabasındaki eğlence parkında çalışarak geçirmek zorunda kalmasının ona iyi bir hayat dersi verişini izlemiştik filmde. Eğlence parkları ve yaz aşkları üzerine iyi bir bağımsız filmdi Adventureland.

IMDb Puanı: 6.8/10

The Social Network | 2010, David Fincher

youtube play youtube play

Tüm dünyanın günlük alışkanlıklarını, iletişim yöntemlerini ve sosyo-ekonomik dinamikleri değiştiren sosyal medya kavramının en büyük oyuncularından olan Facebook ve yaratıcısı Mark Zuckerberg’in hikayesini anlatan “The Social Network” ile sosyal çağı merkezine alan ilk film Fincher’dan gelmişti. Zuckerberg’in (Jesse Eisenberg) Facebook’u kurma ve geliştirme sürecini anlatan film, Zuckerberg’in fikir hırsızlığı ve ortaklık bozmakla suçlandığı iki dava etrafında şekilleniyordu. “The King’s Speech” ile birlikte 2010 yılı ödül sezonunun oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçmesini sağlayan film, kuşkusuz yeni dünya düzenini anlamak için izlenmesi gereken filmlerden.

IMDb Puanı: 7.7/10

To Rome with Love | 2012, Woody Allen

youtube play youtube play

Woody Allen’ın birkaç farklı hikaye üzerinden Roma’ya yaptığı güzelleme “To Rome with Love”ın bu hikayelerden birinde Woody Allen kendisi de rol alıyor, kızının aşık olduğu İtalyan gencin ailesiyle tanışmak için Roma’ya gelen bir baba olan Jerry’i canlandırıyordu. Filmin oyuncu kadrosunda Alec Baldwin, Roberto Benigni, Penélope Cruz, Judy Davis gibi usta oyuncular da yer alırken, ilk kez Woody Allen ile çalışan genç isimler olarak Jesse Eisenberg, Greta Gerwig ve Ellen Page’i de izlemiştik.

IMDb Puanı: 6.3/10

Now You See Me | 2013, Louis Leterrier
Now You See Me 2 | 2016, Jon M. Chu

youtube play youtube play

Kendilerini Four Horseman olarak adlandıran sihir dörtlüsü ve onların Las Vegas’taki gösterileri sırasında gerçekten Avrupa’daki bir bankayı soymayı nasıl başardıklarını anlamaya çalışan FBI ve Interpol ajanlarının eğlenceli kovalamacasını konu alan filmde başrollerde Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher, Dave Franco ve Mélanie Laurent yer alıyor; yaşlı-bilge rolleri ise Morgan Freeman ve Michael Caine’e düşüyordu. Now You See Me’nin devam filmini ise kısa bir süre önce izleme fırsatı bulduğumuzu hatırlatalım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10 IMDb Puanı: 6.3/10

Night Moves | 2013, Kelly Reichardt

youtube play youtube play

Eko-terörizme ve çevreciliğin ekstrem boyutlarına odaklanan Night Moves, bir barajı havaya uçurmayı planlayan çevreci aktivistlerin planlarına ve planı hayata geçirmeye çalışırken yaşadıkları psikolojik gerilim ile etik ikilemlere odaklanıyordu. Night Moves’un ideallerindeki, kişiliklerindeki ve yaşamlarındaki değişimleri yakından izlediğimiz karakterlerini Jesse Eiesenberg, Dakota Fanning ve Peter Sarsgaard canlandırmıştı.

IMDb Puanı: 6.0/10

The Double | 2013, Richard Ayoade

youtube play youtube play

Dostoyevski’nin aynı adlı romanının zamansız ve mekansız bir uyarlaması olan The Double, 2010’da Submarine filmiyle dikkatleri üzerine çeken Richard Ayoade’nin imzasını taşıyordu. Sıkıcı bir işte çalışan bir genç adamın bir gün işe yeni başlayan bir başka genç adamın kendisinin fiziksel kopyası olduğunu fark etmesiyle başlayan metafizik olaylar gittikçe karışıyor ve film farklı bir psikolojik gerilime evriliyordu. Jesse Eisenberg ve Jesse Eisenberg’i başrollerde izlediğimiz filmde on(lar)a Mia Wasikowska eşlik ediyordu.

IMDb Puanı: 6.5/10

The End of the Tour | 2015, James Ponsoldt

youtube play youtube play

Smashed ve Spectacular Now gibi bağımsız aşk filmleriyle tanınan yönetmen James Ponsoldt’un geçtiğimiz yıl ele aldığı konu, edebiyat ve gazetecilik dünyalarını kesiştiren, gerçek bir hikayeye dayanıyordu. The Rolling Stone dergisi için yıldız bir edebiyatçı olan David Foster Wallace ile röportaj yapmak üzere beş gününü onunla geçiren David Lipsky’nin deneyimini ve ikilinin aralarında kurduğu bağı mercek altına alan filmde başarılı performanslarla Jason Segel ve Jesse Eisenberg’i izlemiştik.

IMDb Puanı: 7.3/10

Batman v Superman: Dawn of Justice | 2016, Zack Snyder

youtube play youtube play

Son yılların en kötü eleştiriler alan süperkahraman filmlerinden olan Batman v Superman: Dawn of Justice’ı kısa bir süre önce vizyonda izleme fırsatı bulduk. Batman rolüne Ben Affleck’in seçilmesinden, senaryosundaki trajikomik saçmalıklara kadar hemen hemen her aşamasında ve her alanda kötü eleştiri ve kötü yorum bombardımanına tutulan filmde Batman (Ben Affleck) ve Superman’in (Henry Cavill) karşı karşıya gelmesini izlemenin yanı sıra Wonder Woman (Gal Gadot) ile de tanışma fırsatı bulmuştuk. Kötü adam Lex Luthor’u Jesse Eisenberg’in canlandırdığı filmde ayrıca Amy Adams’tan Jeremy Irons’a, Diane Lane’den Holly Hunter’a birçok ünlü isim rol alıyordu.

IMDb Puanı: 6.5/10

Cafe Society | 2016, Woody Allen

youtube play youtube play

Son yıllarda özellikle Ünlü yönetmen/senaristin Café Society‘si 1930’ların ABD’sinde geçen filmde, hayallerini gerçekleştirmek için New York’tan Hollywood’a taşınan genç bir adam ve amcasının sekreteri arasındaki romantik ilişki konu alınıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise her zamanki gibi sevilen isimler var: Jesse Eisenberg, Kirsten Stewart, Steve Carrell, Corey Stoll, Parker Posey, Blake Lively ve daha fazlası… Jesse Eisenberg’in hayat verdiği karakter ise Woody Allen’ın kendi gençliğinden ilham alan alıyor.

Vivarium | 2019, Lorcan Finnegan

youtube play youtube play

Jesse Eisenberg’in başrolünde yer aldığı bu filmde yeni bir eve taşınmak için gizemli bir emlakçıyı takip eden ve kendilerini korkunç bir labirentte bulan bir çiftin mahsur kaldıkları bu alternatif dünyada, dünyadan olmayan bir çocuğu büyütme çabalarını izliyoruz. Deneysel diyebileceğimiz bu film, aynı zamanda tam bir yere oturtulamayan orta sınıf eleştirisi niteliğinde. Eisenberg’e film boyunca başrollerde eşlik eden oyuncu ise Imogen Poots.

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri