Ülkemizin her köşesinin tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli birer hazine olduğuna şüphe yok. Peki sizce bizler bunun ne kadar farkındayız? İşte birazdan tanışacağınız seride sizi, yurdumuzun eşsiz güzelliklerini birbirimizle her yerden paylaşmamıza imkan Türkiye’nin sunan #ÇokÇekici operatörü Turkcell’den aldığımız ilhamla yollara düşmeye davet ediyoruz. Türkiye’nin Kuzey Ege’den Doğu Karadeniz’e uzanan kendine özgü ve #çokçekici noktalarını birlikte yeniden keşfetmeye hazırsanız, bu kez taşra sıcaklığında, metropol medeniyetinde bir yere, İzmir’e yolculuk ediyoruz.

İzmir
İzmir | Fotoğraf: Unsplash / Brusk Dede

Asırlar önce Heredot, Foçalılar’ı kastederek, “Onlar kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel ikliminde kurdular.” diyerek anlatmış İzmir’in güzelliğini. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’ysa, ‘boynunda kolyesiyle bir prenses’e benzetmiş İzmir’i. O yıllardan bugüne, görünürde pek çok şey değişti belki ama özünde, doğasında hep yanı kaldı bu sıcacık şehir. Her yıl yazın gelişiyle cıvıl cıvıl, hareketli ruhunu kalabalıklara yansıtırken; sonbahar ve kışa doğru tenhalaştı, sessizleşti, durgunlaştı ve bize sorarsanız, İzmir’in en güzel zamanı hep bu aylardı. İşte bu yüzden tam da bugünler, kalın montları, kaşkol ve şapkaları kuşanıp İzmir’e doğru yola çıkmak için bizce en doğru günler.

Dario Moreno Sokağı
Dario Moreno Sokağı | Fotoğraf: Twitter / @fotoizmir

İzmir’in sembolü kabul edilen Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi, Kordon Boyu’nda huzur içinde yapılan bir yürüyüş, Kemeraltı Kızlarağası Hanı’nda içilen ve daha ilk yudumda insanın içini ısıtan kahveler, Alsancak Sevgi Yolu’nda sahaflara göz atarken su gibi akıp giden zaman… İzmir’e özgü güzellikler saymakla bitmez. Hele önünüze serdiği o kusursuz, panaromik gün batımı manzaralarıyla İzmir Tarihi Asansör yok mu, zamanda nostaljik bir yolculuğa çıkarır, büyüler sizi. İki semti birleştiren bu tarihi asansöre giderken ise, Dario Moreno Sokağı’ndan girip Halil Rıfat Paşa Caddesi’nden çıkarsınız. Derken bir de bakmışsınız, Deniz ve Mehtap’ı mırıldanmaya başlamışsınız. Deniz ve mehtap, sordular seni neredesin… İzmir’e büyük bir tutkuyla bağlı, ünlü müzisyen Dario Moreno’nun bu şarkısını, onun adını taşıyan sokakta dolanırken söyleyiverir, İzmir’e olan özleminden 1960’larda “Canım İzmir” isimli bir plak çıkaran ünlü müzisyeni içinizden anarsınız.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
Hamza Rüstem Fotoğraf Evi | Fotoğraf: Instagram / @evrmsnmzlr.fotograf

En yakında pastaneden bir boyoz ya da pastiç alırsınız sonra, canınız tatlı çekiyorsa da torpil. Kültür sanata doyacağınız bir rota çizersiniz kendinize, ne de olsa İzmir birbirinden ilgi çekici müzelerle dolu diye geçirirsiniz içinizden. Bornova Yeşilova Höyük’ün kapısından girer, şehrin günümüzden 8.500 yıl önceye dayanan tarihini keşfedersiniz. Buradaki arkeolojik keşiflere hayran kalır, soluğu Neoklasik tarzdaki Atatürk Evi Müzesi’nde alırsınız. Bu evde defalarca kez konaklamış, toplantılarını ve kişisel çalışmalarını sürdürmüş olan Atatürk’ün eşyalarını incelersiniz. Birçok uluslararası ressamın eserlerinin sergilendiği Arkas Sanat Merkezi’nde sanata doyar, Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’nde antika değerinde onlarca fotoğraf makinesinden basım aletleri ve flaşlara, birbirinden özel eserler arasında kaybolursunuz. Müze gezileriniz sırasında çektiğiniz tüm güzel fotoğraf ve videolarıysa, Türkiye’nin #ÇokÇekici operatörü Turkcell ile sosyal medyanızda hemen o anda paylaşmanın keyfini yaşarsınız.

Kaplan Dağ Restoran
Kaplan Dağ Restoran | Fotoğraf: Ege’den Tarifler

Sadece içi değil, çevresi de güzeldir İzmir’in. Yolunuzu bir kez düşürdünüz mü, Urla’nın, Seferihisar’ın, Tire’nin kokusunu içinize çekmeden dönemezsiniz. Urla İskele’de denize karşı huzurlu bir yürüyüş yapar, bağlarının arasında kaybolur; Seferihisar’ın yemyeşil tarlalarında gezinir, Tire’ye vardığınızda ise kendinize eşsiz bir yemek deneyimi hediye edersiniz. Nerede mi? Tabii ki Kaplan Dağ’da. Ege’nin taptaze otlarıyla hazırlanan lezzetleriyle ünlü olan mekanın, Kaplan Köyü’nün en yüksek noktasında olması sizi hiç düşündürmez, ne de olsa Turkcell ile bulunduğunuz her yerde sevdiklerinizle kolayca iletişim kurabileceğinizi bilirsiniz. Kaplan Dağ Restoran’ın uçsuz bucaksız doğa manzarası önce sizi büyüler, hemen sonraysa aileniz veya en sevdiğiniz arkadaşlarınız şahitlik eder o etkiliyici karelere – tabii ki Turkcell sayesinde.

youtube play youtube play

Hadi, atılın yola. Çok güzel, #çokçekici şimdi İzmir, yaşayın onu doya doya.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Mert Kahveci