Tüm moda dünyasının nefeslerini tutarak beklediği, modanın ”yeni dahisi” Jacquemus’un son koleksiyonu ”La Montagne” geçtiğimiz 30 Haziran’da izleyicilerle buluştu. Koleksiyon, uzun zamandır pandemi nedeniyle seyircisiz gerçekleşen defilelerin ardından, ilk defa hem sosyal mecralarda canlı olarak, hem de şu fani hayatta şanslı olan davetliler ile Paris’te gerçekleşti.

jacquemus-1-1536x1024
JACQUEMUS ”La Montagne” | Fotoğraf: RUSSH

”La Montagne”

Jacquemus’un Sonbahar 21 ve Kış 22 koleksiyonu ”La Montagne”, kelimenin tam anlamıyla ”dağ’‘ teması üzerine kurgulanıyor. Jacquemus Instagram üzerinden defileye 16 gün kala paylaştığı teaserlarla tüm moda dünyasını, merakla ekranlara kilitledi ve içlerimize kurt düşürmeyi de başardı.

Simon Porte Jacquemus (kısaca Jacquemus), defileye saatler kala Instagram hesabı üzerinden yaptığı aşağıda yer alan paylaşımla da, heyecan seviyesini gerçekten defilenin temasını oluşturan ”dağ”ların zirvesine taşıdı.

”Bu koleksiyon için, böylesine bir yılın ardından, insanları bir araya toplamak ve birlikte bir moda anını paylaşmak istedim. Kıyafetlere, silüetlere, renklere, kumaşlara, detaylara ve modellerin enerjisine odaklanmak istedim. Koleksiyonun ilhamını yansıtan soyut bir sanatsal dağı yeniden yaratan setin minimal ve keskin olmasını istedim. Tekrardan hoş geldiniz. Sevgiler

Simon Porte Jacquemus
JACQUEMUS ”La Montagne” | Fotoğraf: playtuşu

Kendinden Emin, Korkusuz ve Biraz da Kışkırtıcı

Jacquemus, koleksiyonda yer alan silüetleri ve renk skalasını tasarlarken aklındaki ”Bir Jacquemus kadını ve erkeği, bir dağ kenarında nasıl görünürdü?” sorusunun cevabından yola çıkıyor. Böylelikle uyanamamış cinsel ruhlarımıza dokunup aynı zamanda da kamp kıyafetlerinin gelişigüzel estetiğine de bir selam çakmayı da ihmal etmiyor.

ekran-resmi-2021-07-06-03-34-59
JACQUEMUS ”La Montagne” | Fotoğraf: RUSSH

Cesaretin, doğayla buluştuğu yer olan ”dağ”ı tasvir eden Jacquemus’un bu göz alıcı defilesininin ambiyansında ise bizleri karşılayan çimen yeşili zemin, gök mavisi duvarlar ve yerleştirilen beyaz tavanlar ile adeta bizleri kendi dünyasının içine alıyor, anlatmak istediği hikayeyi dosdoğru izleyiciye aktarmayı başarıyor.

mtgymtiyndgxmzc1ntiwmdcy
JACQUEMUS ”La Montagne” | Fotoğraf: Fashionista

”La Montagne”in Alametifarikası

Koleksiyonu oluşturan parçalara gelince, öncelikli olarak renk skalasının bir hayli geniş olduğunu söylemek mümkün. Hatta alışılmışın aksine bej, beyaz ve toprak tonlarının nispeten daha az yer aldığı bu koleksiyonda tahta oturan önceki yazılarımda da belirttiğim gibi; neon renkler oluyor. Defilenin en önemli parçası ise şimdiden sosyal medyada viral olan ve markanın adını taşıyan, altın rengi ”Jacquemus” plakalı, yüksek tansiyonlu ve cesur croplar oluyor.

JACQUEMUS ”La Montagne” | Kolaj: Burak Serpen

Bu devasa koleksiyonun tamamını Jacquemus’un web sitesinden inceleyebilirsiniz. Instagram ve YouTube videosu üzerinden de göz alıcı defilenin tamamını izleyebilirsiniz. Yeni yazılarımda görüşmek üzere, sağlıklı ve şık kalmanız ümidiyle mutlu günler diliyorum 🙂

Kapak Fotoğafı: Burak Serpen

İlginizi çekebilir:Burak Serpen’den Moda Haftası Sokak Stilleri