Konserlerden ve müzik festivallerinden uzak geçirdiğimiz bu yılın sonuna yaklaşırken, Salon İKSV’de müzik dinlemenin keyfi sanal da olsa geri dönüyor: Özlediğimiz Jam Session konserleri, Salon İKSV’de gerçekleşecek canlı performanslarıyla, 15 Kasım’dan itibaren bir ay boyunca her Pazar 21:00’de The Irish Spirit hesabında!

Eve kapandığımız koca bir yıl geride kalırken düşünelim; en çok neyi özledik? Plan yapmadan yola çıktığımız, yepyeni şehirlerin sokaklarında kaybolduğunuz seyahatleri mi? Kalabalık festivallerde, en sevdiğimiz şarkı çalınca hiç tanımadığımız insanlarla birlikte, tek yürek olup zıplamayı mı? Yoksa sadece, sağlığımızdan endişe etmeden tüm sevdiklerimizle birlikte eğlenmeyi mi? Belki de hepsi… En özlediklerimizden biri de haftanın ortasındaki sıradan bir günde iş çıkışında ya da hareketli bir cumartesi gecesinin ortasında Şişhane’nin yolunu tutup Salon İKSV‘ye gitmek. Şimdi güzel haberi tekrarlayalım: Biz Salon İKSV‘ye gidemiyoruz belki… Ama Salon, evimizin salonuna geliyor!

Birkaç sezondur şehrin farklı mekanlarındaki konserlerle takip ettiğimiz Jam Session konserlerinin, Salon İKSV‘den yapılacak canlı yayınlarla @theirishspirit Instagram hesabından yayınlanacak olması harika haber. Konserler 15 Kasım‘da 21:00‘de Jakuzi ile başlıyor ve önümüzdeki haftalarda da pazar günleri devam ediyor: Elz and the Cult (22 Kasım), Brek (29 Kasım), Ikaru (6 Aralık) ve Islandman (13 Aralık). Yani post-techno, indie electronic, post-punk, goth-pop, synth-folk, indie rock, progressive rock gibi alt türlerin hangisine kendinizi yakın hissediyorsanız, Jam Session konserleri o telden çalacak gibi gözüküyor. Sahnedeki ne tür müzik olursa olsun, Salon‘da elimizde kadehlerimiz, kendimizi müziğin ritmine bıraktığımız o geceler, önümüzdeki pazar gecelerinde @theirishspirit hesabı aracılığıyla evlerimizde olacak.

Jakuzi | Fotoğraf: Onur Doğman

Jam Session‘ın Salon İKSV’den canlı yayınlanacak konser serisinin ilk konuğu olan Jakuzi‘nin ünü Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Yurt dışında da oldukça beğenilen, Türkiye’nin en çok ses getiren bu darkwave, synth-pop grubu Jam Session‘ın bu yeni sezonu için de muhteşem bir başlangıç olacak!

Elz and the Cult, ilk canlı performanslarını 2015’te yine Salon İKSV’de, sezon açılış konserinde vermiş bir gotik-pop, dark-wave grubu. Özellikle I Did This to Myself adlı teklilerini dinlemenizi önerdiğimiz grup, eminimiz bir kez daha kışın hüznünü hissettiren, sürprizli bir performans verecek.

Brek | Fotoğraf: Onur Doğman

Salon İKSV, birkaç yıl önce Brek‘i ve müziğini “synthwave’den post-punk’a doğru uzanan bir yatak odası popu” olarak tanımlamıştı. Tv Juice uzunçaları ve Mikrodalga Sürfü albümü gibi, nükteli isimlere sahip işleriyle tanınan müzisyen, daha önce sevilen bir diğer grup Palmiyeler’in prodüktörlüğünü yapmıştı.

Ikaru ise bir elektronik müzik ikilisi; elektronik tınıları akustik enstrümanlarla birleştirerek ambient ve saykedelik techno diyebileceğimiz bir müzik yapıyorlar. İlk EP’leri Enkidu‘yu özellikle dinlemenizi öneririz.

Son olarak Islandman… Onları anlatmaya gerek var mı? Sizin de daha önce Salon İKSV ve (bu yıl da konukları arasında yer aldıkları) İstanbul Caz Festivali başta olmak üzere İstanbul’daki birçok mekanda ve etkinlikte dinlediğinize emin olduğumuz grup, İstanbullu müzisyen ve prodüktör Tolga Böyük’ün bir hayal âleminin hikayelerini bestelediği, kurmaca bir karaktere büründüğü elektronik-akustik üçlü. Islandman, elektronik yapılar ve etnik ritimleri, dalgın gitarlar ve şamanik dokunuşlarla birleştiriyor ve sizi dansa davet ediyor – Salon İKSV’de olmasa da, evinizin salonunda…

Teşekkürler The Irish Spirit, özlendin Jam Session ve Salon İKSV!