1860’da Belçika’daki kıyı kenti Ostend’de İngiliz-Hollandalı bir ailede doğan ressam, grafiker ve çizer James Ensor sergisi Londra Royal Academy of Arts’da bu ayın sonuna kadar devam ediyor.

900_Ostende Belgique Reine des Plages poster

19.yüzyılda kumarhanesi ve deniz kıyısındaki promenade ile İngiliz turistler arasında popüler olan Ostend, aynı zamanda her yıl Bal du Rat mort maskeli balosuna ev sahipliği yapıyor. Balo, ismini sanatçıların Montmarte’da müdavimi oldukları kafe-bar’dan alıyor. Ostend 1930’larda Nazi Almanya’sından kaçan Stefan Zweig, Joseph Roth gibi yazarların sürgün yeri…

historiek

1883’de oluşan Les Vingt (Les XX) grubunun kurucularından olan James Ensor; Cezanne, Monet, Pissarro ve Seurat gibi ressamları Ostend’e davet ederek grubun kemik kadrosunu oluşturan Belçikalı sanatçılarla ortak açılan sergiye önayak olur. Bağımsızlığına düşkün olduğundan grupla anlaşmazlıklar yaşar ve 1893’de grup dağılır. Hayatının sonuna kadar Ostend’de yaşamaya devam eden Ensor ara sıra yaptığı İngiltere, Fransa ve Hollanda’daki kısa seyahatler dışında olduğu yerden ayrılmaz.

ensor

1908’de yazdığı biyografisinde şair ve sanat eleştirmeni Emil Verhaeren Ensor’u ‘maskeler ressamı’ olarak tanımlar. Ensor da ‘benim için maske rengin tazeliğini, aşırı dekorasyonu, çılgın cömert jestleri, tiz sesli ifadeleri, derin çalkantıları gösteriyor’ diye yazar. Sanatçının en ünlü resimlerinden Entrika (1890) maskeli karnaval katılımcılarını gösterir. 1891 tarihli ‘Skeletons Fighting over a Pickled Herring’ iki eleştirmenin Ensor nedeniyle kavga ettikleri, ressamı yerden yere vurdukları bir resim. Yine 1890 tarihli ‘The Baths at Ostend’ karikatürümsü havasıyla dikkat çekiyor. Bad Doctors (1892) işini kötü yapan doktorları karikatürize ederken Les Cuisiniers Dangereux (1896) avukatlar Octave Maus ve Edmond Picard ve eleştirmen Emile Verhaeren’e eleştiri oklarını yöneltiyor. Serginin küratörü Belçikalı modern sanatçı Luc Tuymans kendi işleri ve Ostend’li bir başka sanatçı Leon Spilliaert(1881-1946)’in bir çalışmasına da yer vermiş. Spilliaert’in İskoç-Amerikalı sanayici ve hayırsever Andrew Carnegie’nin portresi gerçekten çok çarpıcı.

foto025bis

Ensor ilerleyen yaşında müziğe yönelir, La Gamme d’Amour adlı bir balenin müziklerini, kostümlerini ve sahnesini hazırlar. Bale ilk defa 1924’de Antwerp’de sahnelenir. 1929’da Baron ünvanını alır. Kandinsky ve Emil Nolde gibi sanatçıları etkileyen Ensor, Ecrits adı altında yazılarının bir bölümünü 1921’de yayınlar. James Ensor, 19 Kasım 1949’da 89 yaşında Ostend’de ölür. Mezarı denize bakan bir kum tepeciğinin üzerindedir.

6442760701_350b2c2459_b