Jamie’s Italian’ın felsefesi çok ilginç. Mutluluk! Yani mutlu tavuklar, mutlu sebzeler, mutlu yemekler, mutlu müşteriler ve mutlu personel…

Jamie’s Italian, henüz bir yaşında bile olmayan ancak açılışı ile insanlarda müthiş bir beklenti yaratmış, hatta Jamie’yi göreceğini sananların da akın akın kapısına koştuğu bir mekan. Bu büyük beklentinin altından çoğunlukla memnuniyetsizlik çıkmıştı bugüne kadar. Biz de bu memnuniyetsizliklerin peşinden gitmek yerine, Jamie’s Italian’a biraz daha zaman verelim istedik. Çok da doğru yapmışız anlaşılan.

20140623_183502_1

Jamie’s Italian’ın felsefesin çok ilginç.Mutluluk! Yani mutlu tavuklar, mutlu sebzeler, mutlu yemekler, mutlu müşteriler ve mutlu personeller. Burada tüketeceğiniz hemen her şey organik. Tavukların 56 gün büyüme süresi var. Gezen, yürüyen, koşan, mutlu tavuklar bunlar! Dolayısıyla olur da bir gün tavuk kalmadı yanıtını duyarsanız, bilin ki marketten idareten sıradan tavuk almadıklarındandır. Bu sadece bir örnekti. Felsefeyi anladınız.

Bar kısmına Hayal Kahvesi ve Jolly Joker’den iyi transferler yaparak alkollü içecek tarafında da güzel bir gelişmeye imza atmışlar.

jamies italian

“Fine Dining” Değil, “Casual Dining”

İtalyan restoranı dendiğinde fine dining bir yer hayal edersiniz değil mi? Ama burasını biz, fine dining görünümlü casual dining diye tanımlayabiliriz. O sebeple burada süslü tabaklar ve sunumlar beklemeyin. Bu konseptte buna yer yok. Her şey yarım kalmış, tam olarak bitmemiş gibi sunulmalı. Bu da Jamie Oliver‘ın rahatlığından ve doğallığından kaynaklanan bir tutum. Salaşlık Jamie‘nin ruhunda var. Arkasında müthiş bir ekibin olduğu yemekhane görünümünde bir restoran hayal edin. İşte tam da burası. Klasik italyan restoranlarından uzak bir anlayış.

jamies italian 2

Jamie’s Italian’da Yemekler

jamies italian 3

Başlangıç tabakları gayet keyifli ve lezzetli. Uzun tahta tepsiler üzerinde sunulan başlangıçlardan et, balık, sebze şeklinde tercihte bulunabilirsiniz. İki kişi içinde gayet ideal. Makarnaların büyük bölümünü girişte sol tarafta kalan küçük anlanda kendileri yapıyorlar. İmza niteliğindeki sarımsakla sotelenmiş, rezeneli, acı soslu ve roka ile servis edilen Karidesli Linguini‘nin tadına bakmadan geçmemenizi öneririm. Boş yereimzamız demediklerini göreceksiniz. Siyah türüf mantarı, tereyağı , parmesan ve hindistan cevizi kırıntıları ile servis edilen Truffe Tagliatelle de denemeniz gereken lezzetlerden. Risottosu iseEtna Dağı‘nın eteklerindeki en verimli topraklarda yetişen dünyanın en iyi risotto pirincinden yapılıyor. Bu deneyim size çok şey katacak diye düşünüyorum. Deniz Risotto sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Ve pizzalar… 5 çeşit pizzanın tamamını denedik.

20140623_202709_1

Bir mekanın nasıl pizza yaptığını öğrenmek istiyorsanız önce margaritasını deneyeceksiniz. Margarita bana biraz tuzlu olmasının dışında harikulade geldi bana. Bir ısırıktan sonra “bu nasıl bir pizza böyle?” dediğimi hatırlıyorum. 5 çeşit pizza olduğu için hangisinin içeriği hoşunuza giderse onu tercih edin ve keyfini sürün…

Jamie’s Italian’da Tatlılar

Tatlı konusunda da uzmanlaşmışlar artık. Volkan Bey‘in tiramisuyu öylesine övmesinin ardından hepimizde çok büyük beklenti oluştu haliyle. Bir kaşık alıp gözlerimiz kapalı bir şekilde ağzımız götürdükten sonraki deneyim benim için biryemek orgazmı şeklindeydi. Daha iyi anlatılamaz sanırım. Bu bir tiramisu ile diğer yediklerimiz neydi peki? Bu tiramisuyu deneyimlemeyenler daha önce yedikleri 2. hatta 3. sınıf tiramisuları gerçek sanmaya devam edecekler gibi geliyor bana.

Değişimin Kaynağı

Jamie’s Italian Zuma’dan Volkan Açıl‘ı Operation Manager olarak transfer ederek müthiş bir iş yapmış. Volkan Bey‘in odaklandığı en önemli konulardan biri personel!Mutlu Personel! F&B sektöründe sıklıkla rastlayamayacağınız üzere artık Jamie’s de personeller haftada 5 gün çalışıyor. Jamie’s salaş ama mutlu felseferi Volkan Bey‘e tam da uyduğu için çok kısa sürede “Artık toparlandık, gelin ve tekrar deneyimleyin” demeye başladılar. Bence olmuş. Gönül rahatlığı ile gidip deneyimleyebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. merhaba,
    1. mutfaktan felaket bir kou geliyordu. masamızı değiştirmek zorunda kaldık.
    2. 45 tl ye inanılmaz acılıkta, içinde 5 adet karidesi bulunan, hiç bir özelliği olmayan makarna yedik.
    3. küçük istediğimiz halde gelen büyük makarna, kesinlikle büyük değildi, gayet küçük idi.
    tammm bir hayal kırıklığı. hatta rezalet!!!

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?