Yemek sektörüne girmeden önce televizyon karşısına heyecanla oturup, Jamie Oliver’ın keyifli yemek programlarını izlerdim. Tamamen tahta olan tezgahına, elleriyle salataları karıştırmasına, kısa sürede çıkardığı yaratıcı yemeklerine o zamanlardan hayran kalmıştım. Bu sektörün içine girdikten sonra farklı chef’ler gördüm, hepsiyle tanıştım; hatta hep beraber çalıştık. Ancak Jamie’nin yeri ve pratikliği her zaman benim için ayrı bir yerde. Hala pratik akşam yemekleri için bazı geceler kitaplarını karıştırdığımı söylemeliyim… Kendisinin bu kadar hayranıyken Jamie Oliver’ın İstanbul’da Zorlu Center’da açtığı restoranının tadım gününe katılmamak olmazdı tabii.

Jamie’s İtalian,Zorlu Center

Jamie's İtalian Zorlu Center

Zorlu’nun girişinde ilk gözünüze çarpan yer zaten Jamie’s Italian. Restoranın konsepti o kadar sevimli ki insanı içeri davet ediyor.

Güler yüzlü bir ekip tarafından karşılandıktan sonra, yemek için masamıza geçtik, genel olarak servis konseptini çok sevdik. Son zamanların yeni trendi olan ama zaten Jamie’nin senelerdir yaptığı gibi ev tipi, tahtaların üzerinde, toprak kaselerde, yağlı kağıtlardaydı sunumlar. Çatal-bıçakla gelen napkinler yerine üzerinde Jamie’s Italian yazan torşonlar hoş bir detaydı.

Jamie's İtalian Zorlu Center

Jamie’s Oliver’da Lezzet Yorumları

Başlangıç olarak menüden çıtır kalamar ve balık tabağını seçtik. Çıtır kalamar benim için gecenin en iyi seçimlerinden biri oldu. Çünkü kalamar basit gözükse de pişirmesi çok zordur. Genellikle donuk olarak tüp gelir. Önce hafif bir blanche edilir. Yani kaynar suda 10-15 sn haşlanır. Daha sonra da kızartılır. Fakat bu aşamalarda pişerken genelde lastik gibi olur ve yenmesi zordur, ağızda büyür. Jamie’s de yediğim kalamar pamuk gibiydi, bize Yunanistan’da yediğimiz kalamarları hatırlattı. Limonlu mayonez ile servis edilmişti. Gayet keyifliydi.

Balık tabağının sunumu çok hoştu, masada yükselti yaratmak için Jamie’nin kendi domates konserveleri getirildi masaya ve onların üzerine balık tabağı oturtuldu. Bu tabağın içerisindeki uskumru pate’de gayet lezzetliydi.

Ana yemek olarak tercihlerimiz sübye ile yapılmış siyah renkli Kara Melek Spagettisi, Siyah Trüf mantarlı Risottosu ve Fırın köftesiydi. Yeni açılmak üzere olduğu için menüdeki bazı kalemleri sipariş ettiğimizde ellerinde olmadığını  söylediler. Ama restoran ya da otel açılışlarının ne kadar zor olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Tedarikçi sıkıntıları, ekibin birbirine alışması, yeni bir heyecan… O yüzden bizim için hiç önemli değildi.

Jamie's İtalian Zorlu Center

Siyah Trüf Mantarlı Risotto iyi bir seçimdi bence… Ayrıca fırın köftesinin yanındaki kızartılmış kapari çiçekleri güzel bir detaydı.

Yani, Jamie’s Italian açılışı sonrası adından uzun süre bahsettiricek ve kapısında uzun kuyruklar oluşturacak gibi gözüküyor…

Jamie's İtalian Zorlu Center

Jamie’s Italian: Zorlu Center, Zincirlikuyu Cad. 34340 Beşiktaş / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Yazıyı merakla okudum. Eline sağlık. Tom’s Kitchen ve Eataly açıldı mı biliyor musun?

  2. Teşekkür ediyorum. Eataly ve Toms K. daha henüz açılmadılar. Çalışmalar başladı ama mutfaklarda…

  3. zorlu center gibi bir yer yerine nişantaşı’nda veya bebek’te fln açsalarmış ya daha gidilesi olurdu.

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?