‘Parizyen’ kelimesi gerçek parizyenler dışında pek bilinmezken, ‘normcore’ tanımı henüz doğmamışken ve ‘influencer’lardan yıllarca önce… Stil ikonu tanımlaması zamanla, kullanıla kullanıla eskise de Jane Birkin bu tanımın hakkını veren orijinal it-girl olarak hafızalarımıza kazınmış durumda. 76 yaşında yaşamını yitiren, oyuncu ve müzisyen kimliğinin yanı sıra moda dünyasının en önemli ilham kaynaklarından Jane Birkin’in moda mirasına birlikte göz atıyoruz.

Basit beyaz t-shirtler, gömlekler, jean pantolonlar ve çanta yerine kullanılan sepetler! 60’lı yıllardan söz ederken Jane Birkin’i atlamak mümkün değil. Onu bu denli özel kılansa kendisinden önceki Audrey Hepburn gibi çok atıf yapılan stil öncülerine göre çok daha sade ve çabasız bir stili olması. Bugün ‘ normcore’ olarak adlandırdığımız temel parçalardan oluşan stiline eklediği ufak detaylar Birkin’i stil evrimi boyunca ön plana çıkaran unsurlar oldu. Öyle ki ismini kendisinden alan, ciddi bir lüks göstergesi haline gelen ve hatta yatırım aracı olarak kullanılan binlerce dolarlık Birkin çantasını bile sepetlerinden biri gibi, içinden geldiği şekilde kullandı.

Işıltılı mini elbiseler, kürkler gibi ‘glam’ stiline ait parçaları jean’ler, erkek gömlekleri ve sepetler gibi umulmadık parçalarla bir araya getiren Birkin’in, Hermes’in ilham kaynağı olması şaşırtıcı değildi. Ünlü çantanın hikayesiyse, Paris Londra arasındaki bir uçuşta markanın kreatif direktörü Jean-Louis Dumas’nın yanına oturmasıyla başladı. Hasır çantasını üst bölmeye koyarken, Hermès günlüğü de dahil olmak üzere tüm içindekiler Dumas’ın önüne döküldü. Eşyalarını toplaması için Birkin’e yardımcı olurken cepleri olan bir el çantasına ihtiyacı olduğu konusunda şaka yapınca Birkin’den “Hermès’in meşgul bir annenin taşıdığı tüm eşyaları alabilecek büyük bir günlük çanta yaptığı gün ünlü sepetlerinden vazgeçeceği” yanıtını aldı. Böylece Birkin’den aldığı ‘feedback’le gaza gelen Dumas, ikonik çantanın ilk taslağını uçakta kusanlar için verilen kese kağıdına çizdi!

Jane Birkin | Fotoğraf: BBC

İngiliz olmasına rağman parizyen bir stil ikonu olarak görülen Jane Birkin, iyi bir stilin lüksle ve abartıyla ilişkili olmadığını kanıtlayan isim oldu. Belki de onu döneminin ‘influencer’ı haline getiren de bu erişilebilir ve eforsuz yaklaşımıydı: “İçinde kendimi en rahat hissettiğim şeyler jean, Converse ve erkek t-shirtleri. Saçımı en yakın arkadaşım mutfak makasıyla kesiyor.” Sadece butikleri sevdiğini söyleyen sanatçı, Kate Moss’dan Alexa Chung’a kendinden yıllar sonra stil öncüsü ilan edilen birçok ismin de vazgeçilmez ilham kaynağı oldu. Birkin’in androjen görünümlerinden esinlenen Alexa Chung’ın sözleriyle: “Teşekkür ederim Jane Birkin. Bana sonsuz kombin fikri ve erkek gibi giyinip kadın gibi davranma cesareti verdin.

Kapak Fotoğrafı: The Telegraph

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Vivienne Westwood