John Lennon mı? Evet!
Rock müziğin efsane gruplarından The Beatles’ın kurucu olan John Lennon’ın yeni bir mektubu ortaya çıktı.30 Mayıs tarihinde açık arttırmaya sunuluyor.

john-lennon
John Lennon’dan Mektubunuz Var!

Bu mektup bizi 1971 yılına, yani The Beatles grubunun resmi olarak dağıldığı tarihin 1 yıl sonrasına götürüyor. John Lennon’ın elinden The Beatles (1960-70) grubunun yaşayan efsanesi Paul McCartney ve eşi Linda‘ya gönderilmiş. Mektup, 30 Mayıs tarihinde Geçmişte Profiller dahilinde çevrimiçi (online) olarak açık arttırmaya sunulacak. Mektubun rezerv fiyatının 40 bin pound olması bekleniyor.

eric-clapton
John Lennon’dan Mektubunuz Var!

Lennon’ın çok fazla mektubu açık arttırma ile satılmamasına rağmen geçen yıl aynı satıcılar tarafından bir diğer mektubu açık arttırma ile satıldı. Mektup, bu kez eski Cream (1966-68) yıldızı dünyaca ünlü gitar virtüözü Eric Clapton‘a yazılmıştı.

Mektubun gelişme kısmında Beatles’ın, Eric Clapton ile bir işbirliği denediğini açıkça görebiliriz. Mektup şu şekilde devam ediyor;

“Seni bilirim, hepimiz aynı eziyete katlanmaktayız. Ve yine biliyorum ki bu konuda birbirimize yardımcı olabiliriz. Ama daha çok Eric, daha çok  ortaya harika bir şey çıkarabileceğimi biliyorum. Hatta senin müziğinde apaçık belli olan şeyden bile daha iyi. Umuyorum ki bu yücelikte bir şey ortaya çıkarabiliriz. Ve eğer bir araya gelirsek bunun gerçekleşeceğini biliyorum.”

paul-mccartney1
John Lennon’dan Mektubunuz Var!

Lennon’ın mektuplarının açık arttırma ile pek satışa sunulmadığından bahsetmiştim.Gelin görün ki geçen sene Eric Clapton’a yazılanın dışında bir mektup daha vardı. Bu mektup yine Paul McCartney ve eşi Linda’ya yazılmıştı. Ancak bu mektup önceki mektubun aksine açık arttırma rezerv fiyatı olan 63 bin pound’a ulaşamayarak satış başarısızlıkla sonuçlandı. Bu mektup 6 sayfalık acı bir söylenme olarak bilinir. Lennon bu mektubunda The Beatles’dan ayrıldığından ve eşi Yoko’nun tedavisinden bahsetmiştir.

İşte elde patlayan bu mektubun bir kısmı;

War Is Over

Umuyorum ki fark etmişsindir… Yoko ile birlikteliğimizden bu yana süregelen özverili arkadaşlığımızı ve nazikliğimizi.” Lennon bu kısımda Paul McCartney’nin evliliği hakkında “2 yıla kadar sona erecektir” tahminini ekleyerek: “Son günlerdeki sanatın sebebinin The Beatles olduğuna gerçekten inanabiliyor musun? Bu kadar kaçık olduğuna inanamıyorum Paul… Her zaman bir hareketin parçası olduğumuzu söylemedik mi? Hepsi bu değil mi? Altın diskinden in ve uç!”

6 sayfayı dolduran zehir gibi sözlere rağmen,John Lennon mektubunu “Inspite of it all (birlikte besteledikleri In Spite of  All The Danger parçasına ithafen olsa gerek) İkimizden de sevgilerle...” şeklinde imzalamıştır.

Söylemeden geçemeyeceğim, Lennon’ın yeni mektubunun satışa sunulacağı yer, aynı zamanda tarihte önemli birçok profilin eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlara örnek olarak, Marilyn Monroe ve 34. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Dwight Eisenhower’a ait el yazması mektupları ve yüzlerce tarihi döküman bulunmaktadır.

Monroe’nun bir el yazması, tarihsiz bir mektup olmak ile birlikte aktör koçu olan Lee Strasberg’e, o tarihte öğrenmeye çalıştığı şeye konsantre olamadığını belirten açıklaması yer almaktadır. Mektubun üzerinde yer alan pula göre Hotel Bel-Air’de yazılmıştır. Bu mektup, açık arttırma ile 33 bin pounda satılmıştır. Dwight Einsenhower’ın mektupları ise 1958 yılından bir koleksiyon, 2. Dünya Savaşı sırasında Müttefik Komutanı görevinde iken eşi Mamie’ye yazdığı mektuplar yer almaktadır.

Bakalım, John Lennon’ın yeni mektubu sahibine kavuşacak mı? Satıcılar muradına erecek mi? Eğer geçen sene ortaya çıkan mektuptan sonra o tarihte Lennon ve McCartney arasında bir mektup trafiği olmadıysa yeni mektubu öncekinin devamı varsayarsak… Neyse, efsaneleşmiş müzisyenlerin tarihten gelen fısıltılarını duymak, insanın garip hissetmesine sebep oluyor. Lennon’nın hatırına şimdi açıp bir “Imagine” dinlenebilir mesela. Ayrıca, satıcılar yeni mektubun rezerv fiyatını 20 bin pound kadar aşağı çektiğine göre, önceki yoğurttan dilleri yanmış da diyebiliriz sanırım.