Şehirlerde yaşayan insanlar olarak doğa ve yeşil bizim için sıklıkla uzak ama her zaman heyecan verici kavramlar. Bir proje şeklinde yaklaşıp özellikle hafta sonları, organize ederek gittiğimiz doğa yürüyüşlerinden tutun şehrin bir caddesinde bol ağaçlı bir yolda yürümeye kadar doğayla biraz olsun ilişki kurabildiğimiz her şeyin iyileştirici bir etkisi olduğu açık. Peki size çoğunlukla evlerimizde geçirdiğimiz bu günlerde doğa ile ilişkinizi pekiştirecek bir sosyal sorumluluk projesine koltuğunuzun konforundan katılabileceğinizi söyleseydik? Çünkü Jotun YeşilAdımlar projesi ile bu mümkün!

youtube play youtube play

theMagger olarak bizi doğayla ilişkimizi gözden geçirmeye davet eden filmler, etkinlikler, keşifler ve özellikle sosyal sorumluluk projelerini sizlerle paylaşmayı seviyoruz. Yakın zamanda Barselona Liceu Operası’nın açılış konserinde seyirci koltuğunda oturan bitkileri görmek dahi bize ilham vermişti. Bugün ise sizlere doğayla ilişkinizi bir adım öteye taşıyacak bir sosyal sorumluluk kampanyasından bahsetmek istiyoruz.

Doğa Dostu Bir Oyun ve Çok Daha Fazlası

Her yıl yeni bir yeşil amaç için düzenlenen Jotun YeşilAdımlar kampanyası bu yıl Türkiye’nin ekolojik bakımdan verimsiz olduğu belirlenen bölgelerine 15.000 fide dikmek için harekete geçiyor. Başlı başına bunu duymak bile kulağa güzel geliyor ama proje bu kadarla sınırlı değil. 2017’den beri binlerce ağaç diken proje sizi de bu serüvene dahil ediyor. Yapmanız gereken tek şey ise oyun oynamak! Hem de oynadıkça doğaya katkı sağladığınız bir oyun.

Telefonunuz üzerinden oynayabildiğiniz oyunda, bir tohumu varış noktasına ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Yerine ulaşan her tohum için ise Jotun YeşilAdımlar bir fide dikiyor ve öylece Türkiye’nin ekolojik bakımdan verimsiz bölgelerinde kocaman bir şifa ormanının hayat kazandırılmasına katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

Evlerde geçirdiğimiz sürecin belki de en zor yanlarından biri her ne kadar çalışmaya devam ediyor olsak da kimi zaman kendimizi faydasız hissetmek oldu. İnsanlar ve çevre için yapabildiklerimiz, sosyal sorumluluk projelerine fiziki olarak katılmamızın mümkün olmadığı bu süreçte sınırlı hale geldi. İşte Jotun YeşilAdımlar projesi de tam bu noktada hem evlerde kalan ve verimsizlik hisleriyle boğuşan bizlerin hem de doğanın yardımına koşuyor.

2017 yılından bu yana her yıl farklı bir yeşil amaç uğruna hayata geçen Jotun YeşilAdımlar, bu yıl Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile iş birliği kapsamında 15.000 fidanın dikimi, bakımı ve korunmasını sağlayacak. Kampanya şimdiye dek 20 bin adet ağacın dikilmesini ve 100 bin metrekarelik alanda deniz taban temizliği yapılması sağladı.

Bu yıl bir Şifa Ormanı oluşturulması hedeflenen projeyleyse ekinezya, kekik, lavanta ve çok daha fazlası oluşan toplamda 15.000 ağaç dikilecek., Dikilecek fideler sayesinde; verimsiz toprakların zenginleşmesi, biyoçeşitliliğin korunması, arılar, kelebekler gibi polinatörlere uygun bir habitat sağlanarak bu canlıların korunması ve çoğalması teşvik edilecek. Böylelikle toprakta su tutulması, toprağa karbon gömülmesi ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması gibi olumlu etkilerin oluşması sağlanacak.

“Jotun Yeşil Adımlar” ile Başarılanlar

Jotun 2017 yılında da “Jotun Yeşil Adımlar” adını taşıyan sürdürülebilirlik politikasından yola çıkarak sosyal sorumluluk projesini hayat geçirmişti. “Yeşil Adımlar” adını taşıyan uygulama üzerinden gerçekleşen kampanyada kullanıcılar uygulamayı açarak dünyanın dört bir yanına yürüdüler. Yollar yüründükçe uygulamada bulunan haritada yollar yeşile boyandı; yürünen her 4 km için ise bir ağaç dikildi. 2017 ve 2018 yıllarının sonunda Jotun YeşilAdımlar kampanyası sayesinde TEMA Vakfı iş birliği ile toplamda 20 ağaç dikimi gerçekleşti.

2019’da ise bu kez deniz dibi temizliği için yeşil adımlar atıldı. Yeşile boyanan her 4 km için Sualtı Temizlik Bilinçlendirme ve Hareketi Derneği’nin iş birliğiyle deniz tabanından 10 metrekarelik bir alan temizlenerek Jotun YeşilAdımlar kampanyasıyla ile İstanbul kıyı şeridinde toplamda 100 metrekarelik bir alan deniz dibi atıklarından arındırıldı.

O halde gelin bu yıl da Jotun YeşilAdımlar projesiyle elimizden düşmeyen telefonlarımızı doğa dostu bir amaç için kullanalım. Böylece salgın sürecinde fiziki olarak kopan ama farkındalık anlamında güçlenen doğa ile ilişkimizi koltuklarımızın konforundan, ağaç dikilmesine yardımcı olarak pekiştirelim. Ne dersiniz?

Daha fazla bilgi almak ve oyunu deneyimlemek için tıklayın.