Geçirdiğimiz iki yıla yakın süreç bizleri doğayla olan ilişkimizi tekrar tekrar gözden geçirmeye ve ona olan ihtiyacımızın farkına varmaya itti. Küresel ısınma ve atık sorunun getirileri özellikle müsilaj sorunuyla birlikte gündemi doldururken hepimiz kendi yaşamlarımızı daha doğa dostu hale getirmek için arayış içindeyiz. İşte Jotun Yeşil Adımlar gibi günlük yaşam pratiğimize kolayca adapte edebileceğimiz projeler tam da bu noktada devreye giriyor.

youtube play youtube play

Jotun & Ecording: Adımlarımız Ağaca Dönüşüyor!

2017’den beri her yıl yeni bir yeşil amaç için düzenlenen Jotun YeşilAdımlar kampanyası sayesinde geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ekolojik bakımdan verimsiz olduğu belirlenen bölgelerine 15.000 fide dikilmesi sağlanmıştı. Bu yıl ise adımlarımız 250.000 adet tohum topuna dönüşecek. Bunun için bize düşen tek şey ise adım atmak!

Jotun & Ecording

Ecording ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde Jotun YeşilAdımlar uygulaması üzerinden her 1000 adım için ya da günün sorusunu bilenler adına ağaçlandırılması gereken alanlara ecoDrone ile 1 adet tohum topu atışı yapılacak. İlk kez duyanlar için biraz daha açmamız gerekirse tohum toplarının üstünlükleri arasında; 10 dakikada 2500 adet atış gerçekleştirilebilmesi ve ulaşılması zor alanlarda çalışma yapmanın mümkün olması yer alıyor. Projenin ilk etabında Jotun, 250.000 Toros Sediri ve Kızılçam tohum toplarını Ekim ayında Mersin Silifke ilçesinde toprakla buluşturacak. İkinci etabı içinse Aralık ayında, Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen, ulaşılması zor alanlar üzerinde ilerlenecek.

Tohum Topları

Elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlarımızla yeşil alanlar yaratılmasına katkıda bulunabildiğimiz projeye dair mutluluk verici bir diğer detay ise iklim krizi kaynaklı ekonomik olarak dezavantaja uğramış kadınlara destek olunuyor olması. Çünkü tohum toplarının üretiminde Ecording tarafından belirlenen, ekonomik olarak dezavantaja uğramış kadınlar görev alıyor ve böylece onların da istihdama tekrar katılımı sağlanarak eşitsizliklerin azaltılması mücadelesine katkıda bulunuluyor.

Tüm bu güzel amaçlara erişilmesine katkı sağlamak adına bizim yapacaklarımız ise sırasıyla; Jotun YeşilAdımlar uygulamasını indirmek, her 1000 adımda bir tohum topu kazanmak için bedenimizi harekete geçirmek ya da günün sorusunu doğru yanıtlamak. İşte bu kadar!

2017’den Beri “Jotun Yeşil Adımlar” ile Başarılanlar

Jotun 2017 yılında da “Jotun YeşilAdımlar” adını taşıyan sürdürülebilirlik politikasından yola çıkarak sosyal sorumluluk projesini hayat geçirmişti. “Yeşil Adımlar” adını taşıyan uygulama üzerinden gerçekleşen kampanyada kullanıcılar uygulamayı açarak dünyanın dört bir yanına yürüdüler. Yollar yüründükçe uygulamada bulunan haritada yollar yeşile boyandı; yürünen her 4 km için ise bir ağaç dikildi. 2017 ve 2018 yıllarının sonunda Jotun YeşilAdımlar kampanyası sayesinde TEMA Vakfı iş birliği ile toplamda 20.000 ağaç dikimi gerçekleşti.

2019’da ise bu kez deniz dibi temizliği için yeşil adımlar atıldı. Yeşile boyanan her 4 km için Sualtı Temizlik Bilinçlendirme ve Hareketi Derneği’nin iş birliğiyle deniz tabanından 10.000 metrekarelik bir alan temizlenerek Jotun YeşilAdımlar kampanyasıyla ile İstanbul kıyı şeridinde toplamda 100.000 metrekarelik bir alan deniz dibi atıklarından arındırıldı.

2020 yılına geldiğimizde tam da pandeminin ilk döneminde evlerimizde verimsizlik hissiyle boğuşurken Jotun’un telefon üzerinden oynanabilen, tohumları varış noktasına ulaştırdıkça bir fidan dikilen oyunu sayesinde Türkiye’nin ekolojik bakımdan verimsiz bölgelerinde kocaman bir şifa ormanına kavuştu.

O halde bu yıl da Jotun YeşilAdımlar projesinin bir parçası olmaya ve hem kendimizin hem de doğanın sağlığı için hareketimizi artırmaya ne dersiniz?

Daha fazla bilgi almak ve uygulamayı indirmek için tıklayın.