Kaliteli ve başarılı bir elektro gitar solosu dinleyince midesinden yukarıya müthiş bir enerji atağı yaşamayan yoktur diye düşünüyorum. Bir insan rock müzik sevsin sevmesin; örneğin Dire Straits Money For Nothing dinlerken motive olmamak ya da “yaşadığını” hissetmemek pek mümkün değil. Ya da Pink Floyd dinleyip düzeni sorgulama ihtiyacı hissetmeyen olduğunu sanmıyorum. Bu yazımda da 70’ler rock müziğinin bu etkisini günümüze taşıyan bir gruptan söz edeceğim: Journers.

70’lerde kurulmuş 80’lerde popülerliğini artırmış yerli ve yabancı grupların sadece gitar soloları ya da müzik alt yapıları değil, var olma hikayeleri,şarkı sözlerinde savundukları felsefeleri beni etkileyen en önemli unsurlardandı. Ne yazık ki son zamanlarda dinlerken 70’lerin ruhunu yansıtacak kadar başarılı, gitar solosu girdiğinde insanı bir şeyler için ayağa kaldıracak ya da bir konuya başkaldırma isteği uyandıracak rock şarkılar neredeyse hiç yapılmıyor diye düşünüyordum.

youtube play youtube play

Tam böyle düşünürken geçtiğimiz Mart ayında Journers diye bir grubun bir şarkısına denk geldim. Grup aslında 2019 yılında ilk tekliğini çıkarmış. Ben biraz geç kalmıştım. “Döngüm” isimli şarkılarının altyapısı, sözleri tam da 70’lerin tadını veriyordu. Ayrıca gruba “Journers” gibi türetilerek oluşturulmuş bir isim vermek benim ilgimi çekmesi açısından yeterliydi. Diğer taraftan “Journers” aslında bir bakıma “yoldaşlar” anlamını çağrıştırdığı için de hem tarzlarıyla hem de bize hissettirmek istedikleri dönemle oldukça uyumluydu. Yani dinlediğim şarkılar ve isimleriyle grup kelimenin tam anlamıyla “70’ler Rock Müziği’nin Modern Yolcuları” ydı.

Sonradan öğrendim ki Journers üç lise arkadaşının yıllar sonra buluşup lisede yaptıkları müziği devam ettirme kararıyla ortaya çıkmış. Burak Yeşildurak, Mehmet Can Erdek ve Metin Akdülger’in kurduğu Journers’ı daha da ilginç yapan tabii ki vokalde Metin Akdülger’in olmasıydı benim için. Müzik konusunda yeteneğini bilen takipçileri için çok da şaşırtıcı olmamış olabilir ama hakkında fazla bir bilgiye sahip olmayan bir izleyici olarak benim açımdan oldukça ilginçti. 

Piyasaya çıkardıkları altı şarkılarını da çok severek dinliyorum. Eğer siz de hem tanıdık tınılar gelsin, hem kaliteli bir şeyler dinleyeyim hem de yenilikler olsun diyorsanız Spotify’dan tüm şarkılarını dinleyebilirsiniz.  Umarım 70’lerin sonlarında kurulup 80’lerde fırtınalar estiren ve var olma hikayeleriyle hala bizleri etkileyen ikonik rock grupları gibi kalıcı olmayı başarırlar!

Kapak Fotoğrafı: dergy.com

İlginizi çekebilir: Melih Ökcün’den Rush