kabile tiyatro

Geçtiğimiz hafta sanatsever tayfa sürekli festival oyunlarından bahsedip durdu. Onlar o oyunlardan bahsederken her işini son dakikaya bıraktığı için bilet almayı da kaçıran ben, somurtarak onları izledim. Siz festivale gidenler! Eminim güzel oyunlar izlediniz ama başka bir güzelliği kaçırdınız: İstiklal Caddesi’ndeki meşhur Hazzopulo Pasajı’nın hemen orada yeni bir tiyatro sahnesi açılmış. Kabile Tiyatro diyorlar kendilerine. Ve güzel de bir oyunları var “NRD”.

kabile tiyatro – nrd

Biraz mekanlarından bahsetmek gerekirse,  Kabile Tiyatro tarihi bir bina içinde. O kocaman yeşil kapıdan geçince biraz ürküyorsunuz. Merdivenleri çıkınca uzun bir koridor görüyorsunuz. Koridorun sonundaki ışık sizi Kabile Tiyatro’ya ulaştırıyor. İçeri girdiğinizde şaşırıyorsunuz; hemen şirin mutfağı, avizeler ve fofoğraflar ilginizi çekiyor. (Vaktim olmadığından dan diye girdim salona.)

kabile tiyatro – nrd 1

Oyun başladı. Üç büyük insan vardı sahnede ve daracık bir alan üstündelerdi. Anam! Oturduğum yerden çok güzel görünüyordu. Oyunun ilk 7-8 dakikası oyunu anlamamaktan öyle korktum ki acaba bir şey mi kaçırıyorum dedim. Sonra karakterler bana yavaş yavaş merhaba dedi. Nefessiz izlemeye başladım. Yalnız gelen seyircinin her şeye gülmesi benim ve sanırım oyuncuların da algısını kırdı.

Sahnedeki karakterlerin isimleri komik olduğu kadar garip ve daha baştan size bir hikaye verecek güçte. Bay Birazsakin, Bay Buralarbanagöredeğil ve Bayan Neolmuşyani? Burada yazarı tebrik etmek gerek. Hele o girişteki minik diyalog… Oyun devam ettikçe alıştığın bir sürece giriyor olmak metnin ve rejinin başarısıdır diye düşünüyorum. Oyuncular da hiç tempoyu düşürmedi ve o alandan çıkmamak için adeta çırpındılar. İkinci dikkatimi çeken şey ise ışıklardı bazen o kadar nokta atışı oldu ki. Sen de karakterle birlikte küçüldün. Bu benim için küçük ve tatlı bir detay oldu.

kabile tiyatro – nrd 2

Her oyuncunun kendi geçmişini kendince anlattığı kısımlara bayıldım. Benim favorim Bayanneolmuşyani oldu diyebilirim. Kesinlikle izleyen herkes bu oyunda kendinden bir şeyler bulacak ve izlerken şaşıracak.

Sanırım bu hafta, yani 6 Haziran Cuma bu sezon son kez sahnelenecek. Kesinlike ve şiddetle öneriyorum. Gidin ve kendi festivalinizi yaratın. Oyundan sonra çıkıp orada bir şeyler içmeyi çok isterdim. Siz gittiğinizde kesinlike oranın tadını çıkarın.

kabile tiyatro – logo