Bay Yengeç Pub, Kadıköy erken dönem gençlerinin ilk keşfettiği mekanlardan, fakat aslında özellikle müdavimlerce tercih edilen bir mekan…

all_0035_IMG_4431-770x433

Kadıköy için birbirinden farklı birçok mekana ev sahipliği yapan ve İstanbul’un gece hayatında orta sınıfın en az cebini yakan bölge demek pek de yanlış olmasa gerek. Özellikle de Moda ve Kadife Sokak etrafında birbirinden farklı onlarca mekan var. Fakat bütün bu mekanlar içinde benim için –ve de birçokları için- yeri ayrı bir yer var: Bay Yengeç Pub.

mekan_b_01132814.png

Rexx’in sokağı ve Caferağa Spor Salonu’nun kesiştiği yer olarak da bilinen Sakız-Sakız Gülü Sokaklarının birleşme noktasındaki kırmızı tenteli, ahşap görünümlü o mekandan söz ediyorum. Geçmişte adı lise çağındakilerle anılan fakat bugünkü müşteri profiline rağmen o adından kurtulamayan, gençlik yıllarını Kadıköy’de yaşamış ve hala daha yaşayanların iyi bildiği Bay Yengeç Pub, kısaca Yengeç, ömrünün son demlerinde artık. Birbirinden farklı servis elemanları, ilginç müşterileri, müdavimleri ve pek tabii dekorasyonuyla birçoklarının hayatında önemli bir yere sahip. Kadıköy’ün en Ayı’dan sonra –ki bilenler Ayı ve Yengeç arasındaki ilişkiyi bilir- en zengin bira menüsüne sahip olan, fiyatları ve diğer mekanların aksine samimiyetiyle fark yaratan özel bir yer(di) Yengeç.

o
Bir müdavimi olarak yıllarımı geçirdiğim, bana bir müşteri değil de bir dost olduğumu hissettiren Yengeç’in geleceğine ilişkin verilebilecek belki de en güzel haber, biranın hep en güzel yerini veren “barmen” arkadaşın ve sohbetine doyum olmayan çalışanlarının –en azından bir kısmının kesinlikle- aynı adreste olmaya devam edeceği. Mekanın yeni haline ilişkin bilgiler, isimler, spekülasyonlar olsa da –ki aralarında kesin bilgiler olduğunu biliyorum- pek fazla şey söylemek mümkün değil. Ama gençliğinin en güzel yıllarını orada yaşamış biri olarak söyleyebileceğim tek şey, Yengeç’in yeri kalbimizde hep ayrı olacak.

14730205283_cefd5aa33b_o
Not: Gitmediyseniz çok geç olmadan gitmenizi, gittiyseniz de bir elveda demenizi tavsiye ederim.

Bay Yengeç Pub Adres: Kadıköy Merkez Mah. Sakızgülü Sok. No:10/A Kadıköy / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN